Praha-venkov. Konečná stanice, prosím, vystupte! Víte, kam byste dojeli?

30.10.2018
Redakce

Brňané se těší na plánované moderní nádraží. Dostali dokonce od radnice příležitost si pro něj navrhnout a vybrat název. Z 1859 lidí dalo hlas 837 pro Brno-Šalingrad. Současný název Brno hlavní nádraží skončil na druhém místě s 698 hlasy. Na třetím místě skončilo s odstupem Nádraží Járy Cimrmana se 166 hlasy, pro Vídeň-sever bylo 61 hlasů a pro Praha-venkov jen 35. Výsledky jsou na webu soutez.nasnovejnadr.cz.

Poslední slovo má správce železnice

Jak se brněnské nádraží bude nakonec nazývat, rozhodne správce železnice. „Ať už vzejde z ankety jakýkoli název, město jej předá k posouzení Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Není možné předjímat, jak s ním SŽDC naloží,“ uvedl Radek Štěpánek z tiskového oddělení magistrátu.

Brňané vybírali ve druhém kole ankety z deseti názvů, devět z nich bylo satirických včetně vítězného. Podle mluvčího Drážního úřadu Martina Nováka bude nový název nakonec výsledkem debaty úřadu, vedení města a SŽDC.

Praha 6 má svého bronzového Masaryka. I když ne všem se to líbí

Vedení Brna se rozhodlo letos vyhlásit soutěž o pojmenování nového nádraží proto, aby zvýšilo zájem lidí o tuto problematiku. Letos se totiž vedení města a posléze i vláda po desetiletí debat rozhodly, že nové nádraží má být v odsunuté poloze. Shoda však nepanuje na podobě nádraží. Zatímco ministerstvo dopravy a vláda chtějí variantu bez podzemní stanice, všechny tratě mají zaústit do povrchového kolejiště, město i kraj chtějí variantu s podzemní stanicí, kam zaústí trať od Chrlic a bude základem podzemní železnice spojující jih a sever města. Vedení města věří, že rozhodnutí centrálních orgánů se ještě změní.

Kdy se začne nové nádraží stavět, však zatím není vůbec zřejmé. Již řadu měsíců rozhoduje jihočeský krajský úřad o územním rozhodnutí a stále existuje řada lidí a spolků, kteří jsou ochotni jít s investorem do soudního sporu. Přesun nádraží a modernizace celého uzlu má stát zhruba 50 miliard korun a má trvat zhruba šest let.

 

(mim, ČTK)

 

Pes hrající na piano nebo tancující papoušek. Nejvtipnější zvířecí kousky

Workoholici pozor! Stres vás může připravit o dech

Nálož skvělé muziky na Vinohradech. Kamil Střihavka zve na exkluzivní koncertyNepřehlédněte