• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Robert Malecký: Vždycky něco navíc. Třeba wi-fina v křoviskách

  15.10.2017
  Robert Malecký

  Existuje v životě lidském pár nezpochybnitelných jistot. Když se třeba na pražském magistrátě pustí do zakázek na IT technologie, máme jistotu, že bude veselo. Stalo se i v případě nápadu primátorky Adriana Krnáčové, aby byla do lanovky na Petřín instalována veřejná wi-fi.

  Vzhůru k efektivitě

  Nejdřív je tu samotný smysl takové investice. Lanovka má dva vozy, pro 101 lidí i s řidičem. Z Újezda na Petřín to trvá pět minut. Free wi-fi, vidí turista lákavou cedulku uvnitř vozu a jde se připojit. Než najde tu správnou, je na Nebozízku. Pak si zbylé dvě minuty nahoru ke hvězdárně užívá ten komfort, který mu pražští radní přichystali. Jak správně připomněla radní Petra Kolínská (jediná, která byla proti zakázce), turisté, kteří se na Petřín vezou, se spíš pokochají výhledem na Prahu, než aby zírali do mobilu.

  A pak jsou tu v Praze obvyklé legrace, jako třeba cena 2,3 milionu korun za řešení, jehož technické parametry vysoko přesahují potřeby uvedené služby – tedy poskytnout připojení stovce lidí na pár minut v úzkém koridoru daném kolejištěm, navíc v oblasti s dokonalým pokrytím vysokorychlostním signálem. Ale i tak – jediný uchazeč (!) trefil tu cenu skoro přesně. Veřejná soutěž trvala celých deset pracovních dní a onen jediný zájemce, firma Simac Technik ČR, nabídl 2 292 992 korun. Částka uváděná městem v důvodové zprávě: 2 358 000 korun. Ta přesnost! Úplně slyšíme, jak k nám zdáli doléhají temné tóny Opencard a jiných podobných výdobytků nedávné minulosti. (Pak jsou tu samozřejmě ještě vedlejší provozní výdaje ve výši půl milionu ročně – nejspíš na oprašování krabičky s routerem.)

  Připojte se třeba ve křoví

  Městská rada dostala v úterý druhou šanci chytit se za nos a zakázku zrušit. Ale to ona ne, přece nepřijdeme o pokračování estrády. Čili přišla s vysvětlením: Nejde jen o lanovku. Chceme pokrýt i značnou část Petřína. Fajn. Z přiložené mapky sice vidíme, že zas o tak značnou část nepůjde, spíš tak na dohled od lanovky, ale i tak je to posun. Kolem stanic má prý být pokrytí asi 300 metrů, ve svahu potom podle okamžitých podmínek 100 až 200. To budou mít pejskaři za dva miliony jistě radost.

  Přeloženo do srozumitelné řeči: z městské kasy se za veřejné peníze pokryje wi-fi signálem cosi jako les a keře. V horním úseku mezi Nebozízkem a hvězdárnou pak dokonale pokrytý zářez ve skále. Praha prostě musí mít vždycky něco navíc.  Nepřehlédněte