-2℃
Dnes je 13. prosinec , svátek má Lucie

Češi 1938, Židé 1941, Němci 1946 nebo uprchlíci teď. Protiválečná výstava burcuje!

Až do konce října potrvá v prostorách kavárny pražského Divadla U Hasičů protiválečná a protixenofobní výstava Libuše Staňkové s názvem „Už ani korunu na zbrojení“, přičemž na pozvánce na vernisáž byly zobrazeny i mnohé jiné měny (dolar, rubl, euro…). Otevřena je vždy pětačtyřicet minut před začátkem představení, v jeho průběhu a po skončení – dokud jsou v kavárně lidé.

V rámci vernisáže, konané v pondělí 9. září, promluvila kunsthistorička a estetička Věra Beranová, která mimo jiné uvedla, že zatímco některé výstavy člověka pohladí, autorka chce burcovat a nic nepřikrášlovat. Výstava je složena mimo jiné z nejrůznějších fotografií, které Libuše Staňková umělecky dotvořila a dala jim silné sdělení.

Žáci mluvili o vztahu k migrantům a národnostním menšinám. Ocenili reakce Romů na Miloše Zemana!

Působivá je kupříkladu série „Kde domov můj…“, kde je lidské utrpení zobrazeno jakoby ve stylu Slovanské epopeje, přičemž na dalších foto-obrázcích jsou znázorněni lidé z půdy, kteří jsou na nucené cestě – ať již jsou to Češi v roce 1938, Židé v roce 1941 nebo Němci v roce 1946. Na přebalu CD jsou ve stejné sérii zobrazeni současní uprchlíci.

Kluci a holky z vaší školky…

Neméně silná je série „Kluci a holky z vaší školky“, kde jsou nejprve znázorněni, jak jim jako malým ukazují zbraně, které si „osahávají“, poté, jak se zbraněmi jako dospělí válčí, a následně, jak místo nich zůstaly jen kříže… Děti mají čepičky různé – růžové, modré i duhové. Ve stejných barvách jsou i kříže. Válka si nevybírá! Nechybí ani mrazivý obraz s názvem Hirošima.

V rámci vernisáže zazpíval několik písní Daniel Glas s dcerou autorky Martinou Landergott. Přečteny byly ukázky z knihy „Miluj bližního svého“, kterou napsal Erich Maria Remarque. Děj zavádí do prostředí německých emigrantů, kteří byli nuceni opustit své domovy, a ukazuje, o jak nadčasové čtení se jedná.

FOTO: Výstava Libuše Staňkové Už ani korunu na zbrojení

Výstava Libuše Staňkové Už ani korunu na zbrojení - Libuše Staňková na vernisáži – foto ACVýstava Libuše Staňkové Už ani korunu na zbrojení - Kde domov muj…Výstava Libuše Staňkové Už ani korunu na zbrojení - Cesi 1938Výstava Libuše Staňkové Už ani korunu na zbrojení - Zide 1941Výstava Libuše Staňkové Už ani korunu na zbrojení - Nemci 1946

Jak uvedla kunsthistorička Věra Beranová, výstava není „na první dobrou“, návštěvníky nutí nejen prohlížet si, ale také u toho myslet. Na panelech si lze přečíst i mnoho přehledných informací o současném zbrojení, válkách, zajímavou součástí je pexeso, které se skládá taktéž z utrpení lidí v různém období i různých zemích. Autorka měří jedním metrem. Je proti válce, ať je vedena kýmkoli a proti komukoli.

Včera, 19:40
Pražský magistrát využije svou zákonodárnou iniciativu a předloží Sněmovně návrh úprav daňového systému. Cílem je...
Včera, 17:44
Plán investora postavit na návsi ve Starých Bohnicích mezi statkem Vraných a budovou bývalé školy...
Včera, 16:03
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 16:03
Jestliže se už nemůžete dočkat vánoc, můžete je slavit už tuto sobotu se zvířátky z...
Včera, 09:52
Nezaměstnanost v Praze se v listopadu udržela na říjnových 1,9 procenta. Bez práce bylo v...
Včera, 09:11
Od čtvrtka 12. prosince do středy 25. prosince se v Šabachově parku v Dejvicích nabízí...
11.12.2019
Hradčanská Písecká brána se oblékla do slavnostní předvánoční nálady a čeká na své diváky a...
11.12.2019
Média přinesla v těchto dnech zprávu, že miliardář Daniel Křetínský započal rekonstrukci takzvané Kapsovy vily...
10.12.2019
Hlavní město Praha uzavře Pakt svobodných měst s Budapeští, Bratislavou a Varšavou. Dokument má posílit...
10.12.2019
Holešovické Bio Oko připravilo malou přehlídku filmů režiséra, scénáristy a herce Juraje Herze.
10.12.2019
Vedení Prahy zatím neví, kdy přesně by magistrát měl od Prahy 1 převzít správu Nemocnice...
Reklama