19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Češi 1938, Židé 1941, Němci 1946 nebo uprchlíci teď. Protiválečná výstava burcuje!

Až do konce října potrvá v prostorách kavárny pražského Divadla U Hasičů protiválečná a protixenofobní výstava Libuše Staňkové s názvem „Už ani korunu na zbrojení“, přičemž na pozvánce na vernisáž byly zobrazeny i mnohé jiné měny (dolar, rubl, euro…). Otevřena je vždy pětačtyřicet minut před začátkem představení, v jeho průběhu a po skončení – dokud jsou v kavárně lidé.

Reklama

V rámci vernisáže, konané v pondělí 9. září, promluvila kunsthistorička a estetička Věra Beranová, která mimo jiné uvedla, že zatímco některé výstavy člověka pohladí, autorka chce burcovat a nic nepřikrášlovat. Výstava je složena mimo jiné z nejrůznějších fotografií, které Libuše Staňková umělecky dotvořila a dala jim silné sdělení.

Žáci mluvili o vztahu k migrantům a národnostním menšinám. Ocenili reakce Romů na Miloše Zemana!

Působivá je kupříkladu série „Kde domov můj…“, kde je lidské utrpení zobrazeno jakoby ve stylu Slovanské epopeje, přičemž na dalších foto-obrázcích jsou znázorněni lidé z půdy, kteří jsou na nucené cestě – ať již jsou to Češi v roce 1938, Židé v roce 1941 nebo Němci v roce 1946. Na přebalu CD jsou ve stejné sérii zobrazeni současní uprchlíci.

Kluci a holky z vaší školky…

Neméně silná je série „Kluci a holky z vaší školky“, kde jsou nejprve znázorněni, jak jim jako malým ukazují zbraně, které si „osahávají“, poté, jak se zbraněmi jako dospělí válčí, a následně, jak místo nich zůstaly jen kříže… Děti mají čepičky různé – růžové, modré i duhové. Ve stejných barvách jsou i kříže. Válka si nevybírá! Nechybí ani mrazivý obraz s názvem Hirošima.

V rámci vernisáže zazpíval několik písní Daniel Glas s dcerou autorky Martinou Landergott. Přečteny byly ukázky z knihy „Miluj bližního svého“, kterou napsal Erich Maria Remarque. Děj zavádí do prostředí německých emigrantů, kteří byli nuceni opustit své domovy, a ukazuje, o jak nadčasové čtení se jedná.

FOTO: Výstava Libuše Staňkové Už ani korunu na zbrojení

Výstava Libuše Staňkové Už ani korunu na zbrojení - Libuše Staňková na vernisáži – foto ACVýstava Libuše Staňkové Už ani korunu na zbrojení - Kde domov muj…Výstava Libuše Staňkové Už ani korunu na zbrojení - Cesi 1938Výstava Libuše Staňkové Už ani korunu na zbrojení - Zide 1941Výstava Libuše Staňkové Už ani korunu na zbrojení - Nemci 1946

Jak uvedla kunsthistorička Věra Beranová, výstava není „na první dobrou“, návštěvníky nutí nejen prohlížet si, ale také u toho myslet. Na panelech si lze přečíst i mnoho přehledných informací o současném zbrojení, válkách, zajímavou součástí je pexeso, které se skládá taktéž z utrpení lidí v různém období i různých zemích. Autorka měří jedním metrem. Je proti válce, ať je vedena kýmkoli a proti komukoli.

Dnes, 10:44
Dominantou dětského hřiště v Centrálním parku Prahy 13 bude obří herní sova o výšce 3,6...
Včera, 16:44
V hlavním městě se při oslavách 30. výročí 17. listopadu 1989 uskuteční například koncerty, výstava...
Včera, 12:11
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Včera, 12:11
Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam...
Staroměstské náměstí
Včera, 09:01
V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat....
21.9.2019
Před budovou Národního technického muzea (NTM) na pražské Letné probíhá Recyklační víkend. Výměnou za své...
21.9.2019
Budoucí podobu historických budov v centru Prahy, které jsou spojené s palácem Savarin a tvoří...
21.9.2019
Bohemka na domácím stadionu zůstává neporažena. Po posledním dramatickém utkání se Zlínem, ale nebyl trenér...
21.9.2019
Sochař Jan Hána se narodil 28. října 1927 v Dobronicích u Bechyně, kde začal pracovat...
21.9.2019
Heřmaňák pravidelně každou sobotu navštěvuje na Řezáčově náměstí v Praze 7 zhruba tisícovka zákazníků. Do...
20.9.2019
Od pátku 20. září auta už neprojedou ani nezaparkují na Mariánském náměstí, ze kterého se...
Reklama