Milionové čachry na radnici? Ani náhodou! brání se vedení Desítky

Opoziční zastupitel Tomáš Pek (TOP 09) kritizuje magistrát za přidělení dotace Praze 10 na téměř 100 milionů na akci, která podle něj nejspíš nezačne ani v roce 2021. Tato částka zůstane „zaparkovaná“ na účtu městské části Praha 10 a bude jen vzbuzovat dojem, že schodek radnice Desítky je o 100 milionů menší . S tvrzením, že dotace bude použita ke snížení deficitu rozpočtu Desítky, však radnice nesouhlasí.

Na rekonstrukci radnice Prahy 10, u které není podle slov zastupitele Peka zatím hotový ani prováděcí projekt a projekt pro zadávací řízení, natož vysoutěžen dodavatel, přiklepl magistrát dotaci ve výši téměř sto milionů, které půjdou na snížení energetické náročnosti rekonstruovaného objektu. Opozici ale vadí, že dotace se objeví v příjmové položce za rok 2020, čímž se uměle sníží schodek v hospodaření Desítky. „Dotace bude navíc celý rok 2021 ležet na účtu městské části a nebude moci být použita na nic jiného. Nejzábavnější na tom je, že nový časový harmonogram nepředpokládá výstavbu radnice před koncem 2021,“ tvrdí Pek. „Prakticky tak na účtech MČ Praha 10 bude více než rok ležet ladem 100 milionů, které mohlo hlavní město použít v 2020, 2021 a bojím se, že i v části 2022,“ myslí si Pek. Celá dotace je podle něj jen hra s čísly. „Až se radnice bude chlubit, jak hospodaří, tak vězte, že se chlubí plusovými čísly jen díky benevolenci hlavního města, které si bere na své hospodaření miliardové půjčky,“ prohlásil Pek.

Boj o dědictví velkouzenáře Emanuela Macešky. Byla potomkova smrt náhoda, nebo vražda?

Žádné snižování schodku

Proti tomuto obvinění se radnice Desítky brání. „Usnesením Rady městské části byl rozpočet MČ Praha 10 v roce 2020 navýšen o investiční dotaci hlavního města Prahy ve výši 99 254 000. Uvedená dotace nebude použita ke snížení deficitu rozpočtu městské části, ale se stanoveným účelem. Bude využita v rámci připravované rekonstrukce objektu radnice MČ Prahy 10 na snížení energetické náročnosti objektu Úřadu městské části Praha 10, a to na zateplení a dodávku instalace fotovoltaiky,“ vysvětlil mluvčí Desítky Jan Hamrník. „Dotace je účelové vázaná na rekonstrukci radnice, tudíž je jasné, že bude použita v době, kdy budou probíhat konkrétní práce. U všech investičních projektů klademe velký důraz na možnosti finanční spoluúčasti, abychom maximálně snižovali dopady na rozpočet městské části. Že se v tomto případně povedlo dohodnout s Magistrátem, beru jako velký úspěch,“ doplnil Hamrník. O umělém navyšování příjmů radnice v rámci jakési tajné spolupráce Pirátů na magistrátu a Pirátů ve vedení Prahy 10 nic neví.

Demolice osady bezdomovců se kvůli mrazu odložila. Sousedé je ale nemůžou vystát

Miliardová radnice pokračuje

Rekonstrukci radnice provází problémy už od samotného začátku. Někdejší vedení Desítky v čele s ODS a ČSSD mělo v plánu postavit novou budovu, kvůli které měla být zbourána i chráněná budova staré školy. Občanské spolku Prahy 10 začaly připravovat referendum proti výstavbě nové radnice a starostka Prahy 10 Renata Chmelová (VLASTA) dokonce s heslem STOP MILIARDOVÉ RADNICI vyhrála komunální volby. Spolu s Chmelovou brojila proti nové radnici také Ivana Mádrová ze spolku Útulné Strašnice.

„My jsem byli hlavně proti finančnímu objemu té stavby, který se nám zdál naprosto nesmyslný,“ řekla Našemu REGIONU Mádrová. „K referendu nakonec došlo, bohužel v té době ale probíhaly volby a tehdejší starosta Bohumil Zoufalík to pojal tak, že naše otázky rozmělnil a rozstrkal do různých dalších podotázek a udělal z toho nepřehledný guláš. Nicméně po změně vedení Desítky jedním z prvních usnesení opravdu bylo, že projekt radnice v plánované podobě se realizovat nebude. Nyní se jedná o rekonstrukci staré radnice, což byl tehdy náš cíl, ale za úplně jiné náklady. Vadí mi nekoncepčnost projektu, zbytečná okázalost a šíleně vysoké náklady, které se už teď vyšplhaly přes miliardu. A to tam ještě není zahrnuté stěhování úřadu, nájem prostor, kde bude muset úřad po dobu rekonstrukce být, zařízení budovy plus technické vybavení, počítače a tak dále. To bude strašně moc peněz,“ myslí si Mádrová.

Dnes, 12:01
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
14.6.2021
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
14.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.6.2021
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
14.6.2021
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
14.6.2021
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
14.6.2021
Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že...
13.6.2021
Exministr Petr Arenberger nebyl jediný, kdo od Prahy 1 koupil velmi výhodně luxusní byt v...
11.6.2021
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
11.6.2021
Skvělý výhled na Prahu, dobré občerstvení i spousta mladých talentů v akci. Přijďte podpořit fotbalovou...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
Reklama