7℃
Dnes je 18. listopad , svátek má Romana

Ve Strančicích vzpomínali na Emila Kolbena. Otec slavné ČKD zemřel v koncentračním táboře společně s 26 členy své rodiny

Další fotky

Emil Kolben byl jeden z nejvýznačnějších českých elektrotechniků a podnikatelů, zakladatel továrny Kolben a spol. a generální ředitel a hlavní akcionář Českomoravské-Kolben-Daněk (ČKD).

Emil Kolben se narodil jako jedno z deseti dětí v chudé rodině židovského domkáře ve Strančicích u Prahy. Po studiu na reálném gymnáziu v Praze pokračoval ve studiu strojnictví a elektrotechniky na Vysoké škole technické, po jejímž absolvování obdržel cestovní stipendium 1 200 zlatých, díky němuž procestoval Švýcarsko, Francii a Anglii, aby se poté vydal na pět let do USA.

FOTO: Emil Kolben – Strančice

Emil Kolben – Strančice - emil kolben a vilaEmil Kolben – Strančice - Emil Kolben – Pamětní deskaEmil Kolben – Strančice - Emil_KolbenEmil Kolben – Strančice - Pomník Emila Kolbena ve VysočanechEmil Kolben – Strančice - Strančice – Nádraží
Další fotky
Emil Kolben – Strančice - Strančice – Obecní úřadEmil Kolben – Strančice - Strančice – Pošta

Tam se vypracoval na šéfa technických kanceláří i zkušebních laboratoří Tomáše Alva Edisona v Shenectady a seznámil se i s Nikolou Teslou. Po návratu do Evropy čtyři roky pracoval jako hlavní inženýr ve švýcarském Curychu u firmy Oerlikon, v roce 1896 přijel zpět do Prahy.

Období holocaustu bylo osudné pro 26 členů rodiny

Dne 6. září 1896 založil ve Vysočanech elektrotechnickou továrnu, jež se specializovala na výrobu strojů a zařízení pro velké parní a vodní elektrárny. V roce 1921 se Kolbenův podnik sloučil s Českomoravskou strojírnou v Českomoravskou-Kolben a v roce 1927 s továrnou Breitfeld-Daněk. Tak vznikl mohutný podnik Českomoravská-Kolben-Daněk (ČKD) se 14 000 zaměstnanci, který byl schopen konkurovat i Škodovým závodům.

Gestapo je zatklo a hromadně zavraždilo. V Kostelci nad Labem vzpomínali na hrdinné odbojáře

Kolben se stal nejvýznamnějším zakladatelem elektrotechnického průmyslu u nás a proslavil um a dovednost českých rukou po celém světě. Byl generálním ředitelem a největším akcionářem svého závodu. Jeho firma měla klíčový podíl na tom, že tehdejší Československo patřilo mezi průmyslově nejrozvinutějšími státy světa: prováděla elektrifikaci země, budovala dálková vedení elektrické energie, dodávala zařízení všem průmyslovým odvětvím.

V červnu 1943 byl pro svůj židovský původ zatčen gestapem a transportován do Terezína, kde 3. července 1943 zemřel. Celkově v období holocaustu zahynulo v Osvětimi i 26 dalších členů jeho rodiny. Přežil pouze syn Jaroslav, který uprchl, vstoupil do armády generála Svobody a později se stal odborníkem na letecké motory.

Ve Strančicích se vzpomínalo

U příležitosti 155. výročí narození Emila Kolbena zorganizoval Obecní úřad ve Strančicích večer věnovaný jemu a jeho potomkům, v jehož průběhu vystoupily děti ze 4.A  Základní školy Strančice pod vedením třídní učitelky Bedřišky Hemelíkové a Báry Zachatové. Sama třídní učitelka pro děti napsala a zrežírovala představení, jež zmapovalo nejdůležitější momenty ze života Emila Kolbena, jenž je čestným občanem Strančic.

Smutný konec velkého malíře. Udal svobodného zednáře Alfonse Muchu gestapákům kolaborant a okultista se třemi doktoráty?

Poté následovala přednáška autora knihy Příběhy rodiny Kolbenů ze Strančic Martina Hemelíka, který představil knihu vydanou ve spolupráci s obecním úřadem k příležitosti výročí. Na závěr přítomné pozdravila ze záznamu manželka vnuka Emila Kolbena Andrée Kolbenová, jež se vzhledem ke svému zdravotnímu stavu a věku 91 let nemohla dostavit na slavnostní večer osobně.

FOTO: Emil Kolben – Strančice

Emil Kolben – Strančice - emil kolben a vilaEmil Kolben – Strančice - Emil Kolben – Pamětní deskaEmil Kolben – Strančice - Emil_KolbenEmil Kolben – Strančice - Pomník Emila Kolbena ve VysočanechEmil Kolben – Strančice - Strančice – Nádraží
Další fotky
Emil Kolben – Strančice - Strančice – Obecní úřadEmil Kolben – Strančice - Strančice – Pošta

 

Dnes, 18:33
Praha prodá bytové domy s pozemky na Černém Mostě za zhruba 858 milionů korun. Jde...
Dnes, 15:44
Ode dneška se rozšiřují zóny placeného stání v Praze 5 a 6 na další oblasti....
Dnes, 14:33
Technická správa komunikací hl. m. Prahy zahájila třetí etapu oprav Evropské ulice ve směru z...
Dnes, 13:01
Tak už jste doslavili a domanifestovali? Tak nastal čas na klid k práci a trochu...
Dnes, 11:13
Premiér Andrej Babiš (ANO) si v pátek prohlédl areál hlavního třídicího střediska České pošty v...
Vršovická vodárenská věž
Včera, 16:33
Pražský magistrát letos k 30. červnu investoval do vodohospodářské infrastruktury zhruba 847,5 milionu korun, což...
Včera, 13:33
Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu uložil dvěma německým turistům za posprejování Karlova mostu...
Včera, 10:49
Ponořte se do tajů přírody a poznejte, jak se rozmnožují kosatce nebo jak si rostliny...
Včera, 09:44
Parkování pro rezidenty, tzv. modré zóny, začnou už v pondělí 18. listopadu platit i v...
16.11.2019
Do 29. listopadu můžete navštívit výstavu „Sametový Žižkov… svobodomyslný a nezkrotný“, která zachycuje Prahu 3...
Reklama