• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Smutný konec velkého malíře. Udal svobodného zednáře Alfonse Muchu gestapákům kolaborant a okultista se třemi doktoráty?

  21.1.2018
  Soňa Brunnerová
  Další fotky

  Slavného českého malíře stylu Art noveau, Alfonse Muchu, čekal smutný závěr života. Krátce po okupaci Čech a Moravy, ke které došlo v březnu, byl zatknut gestapem. Nastupujícímu fašistickému režimu vadila jeho láska ke svému národu, umění oslavující slovanství, ale i Muchovo zednářství. U výslechů, které trvaly několik dní, byl přítomen i kontroverzní muž (budoucí horlivý agent gestapa) Jiří Arvéd Smíchovský. Alfons Mucha během krutých výslechů dostal zápal plic a byl propuštěn. Zemřel v Praze 14. července 1939 ve věku nedožitých 79 let právě na následky zápalu plic.

  Před 140 lety přišel na svět vládní rada Vaňásek – předobraz rady Vacátka

  Muchu sebralo gestapo

  Nedlouho po německé okupaci, která začala 15. března 1939, začalo v Čechách i na Moravě jedno z nejtemnějších období novodobé historie. Němci měli záměr zlikvidovat vše české, slovanské i židovské. Jejich pozornosti neunikl ani slavný malíř Alfons Mucha, kterého  Gestapo „sebralo“ nedlouho po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava.

  FOTO: Alfons Mucha a Smíchovský

  Alfons Mucha a Smíchovský - Alfons MuchaAlfons Mucha a Smíchovský - Jiří Arvéd SmíchovskýAlfons Mucha a Smíchovský - Alfons Mucha 1280px-Central_part_of_Slav_Epic_in_Veletržní_palác,_PragueAlfons Mucha a Smíchovský - Alfons_Mucha_at_work_on_Slav_EpicAlfons Mucha a Smíchovský - 800px-Alfons_Mucha_Selbstporträt
  Další fotky
  Alfons Mucha a Smíchovský - Alfons_Mucha_-_1896_-_SpringAlfons Mucha a Smíchovský - Alfons_Mucha_-_1896_-_SummerAlfons Mucha a Smíchovský - Alfons_Mucha_-_1896_-_AutumnAlfons Mucha a Smíchovský - Alfons_Mucha_-_1896_-_Winter

  Autor Slovanské epopeje byl členem svobodných zednářů, ba dokonce byl nejvyšším představitelem tohoto společenství v letech 1922 až 1938. Slavný malíř se zasloužil o obnovení tohoto společenství v Československu společně s Jaroslavem Kvapilem a Ladislavem Syllabou.

  Emil Hácha byl prezidentem „Druhé republiky“ i Protektorátu. Byl obětí nebo zrádcem?

  Kontroverzní okultista kolaborantem

  Přítomnost velkého vzdělance a kolaboranta v jedné osobě, Jiřího Arvéda Smíchovského, při Muchově výslechu svědčila o tom, že gestapáci o Muchových aktivitách vědělo. Smíchovský pro okupanty zpracovával zednářskou literaturu a materiály týkající se Sokola, protirakouské odbojové organizace Maffie a také okultních společností v Protektorátu. O tom, že byl J. A. Smíchovský přítomen u Muchova výslechu, upozornil malířův syn Jiří Mucha českého novináře Stanislava Motla.

  Matějská se může jít zahrabat! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu

  Kdo byl ThDr., JUDr. et PhDr. Jiří Arvéd Smíchovský?
  Tento člověk měl tři doktoráty, byl to polyglot ovládající sedm jazyků, patřil mezi zednáře. Provozoval černou magii a spolupracoval se Sicherheitsdienstem (dále SD – zpravodajskou službou SS) a následně spolupracoval i s STB, když byl vězněn… Jde tedy o značně kontroverzní osobnost moderních československých dějin, která patřila k našim největším vzdělancům a představitelům nového českého hermetismu (tj. druh esoterismu a zároveň i filosofický směr). Za první republiky se setkával se svobodnými zednáři, zároveň byl členem Národní obce fašistické. Nicméně již předtím byl členem v několika politických stranách –  sociálním demokratem, národním socialistou a lidovcem. Více o něm se dozvíte v našem článku.

  Znáte kontroverzního génia? „Faust“ z Malé Strany měl tři doktoráty, vyvolával ďábla a kolaboroval s nacisty i StB

  Smutný konec slavného malíře

  Výslechy 78letého Alfonse Muchy trvaly několik dní. Byl propouštěn poté, co onemocněl na zápal plic. Zemřel 14. července téhož roku, za 10 dní měl slavit 79. narozeniny.
  Muchův pohřeb navštívilo skoro 100 tisíc lidí (přestože to nacisté zakázali), na kterém pronesl smuteční řeč český malíř a rytec Max Švabinský, který odmítal fašismus. Malíř Alfons Mucha je právem pohřben na Vyšehradském hřbitově, kde jsou od 19. století pohřbívány nejvýznamnější české osobnosti.

  Pamatujete ještě na tramvaje na Václavském náměstí? Poslední vyjela před 37 lety

  Smíchovský skončil za katrem a zemřel za nejasných okolností

  Trojnásobný doktor Jiří Arvéd Smíchovský byl za své udavačství a zločinů proti státu po konci světové války na základě retribučních zákonů obžalován a zatčen. Došlo k tomu 15. května 1945.

  Před soudem, jenž začal 29. dubna 1947 v Praze se hájil sám, protože byl doktor práv. Několik svědků u soudu tvrdilo, že jim během německé okupace pomohl nebo zachránil život, nicméně jeho služby pro nacisty byly rozsáhlé a nepopiratelné. V květnu 1947 dostal doživotí, i když tvrdil, že byl ke spolupráci donucen. Míst, kde byl vězněn, bylo několik a vězni ho neměli rádi a několikrát ho napadli. Spoluvězni vypověděli, že praktikoval černou magii i v cele.

  Nejslavnější olympionik: „Nebylo mi dáno běžet a usmívat se zároveň,“ říkal o sobě Emil Zátopek

  Zřejmě se snažil spolupracovat s vězeňskou správou a také donášel na vězně přímo STB. Na Mírově, kde nakonec zemřel, dostal vlastní celu. STB ho využívala jako svědka v politických procesech proti agentům (SD) a gestapu. Doposud není přesně jasné, jak zemřel. Mohl spáchat sebevraždu, podle jiné verze si sám udělal obřízku a zemřel na otravu krve, podle další byl zavražděn jedním z dozorců na příkaz STB. Smrt ho doběhla 22. ledna 1951, kdy mu bylo 52 let.

  FOTO: Alfons Mucha a Smíchovský

  Alfons Mucha a Smíchovský - Alfons MuchaAlfons Mucha a Smíchovský - Jiří Arvéd SmíchovskýAlfons Mucha a Smíchovský - Alfons Mucha 1280px-Central_part_of_Slav_Epic_in_Veletržní_palác,_PragueAlfons Mucha a Smíchovský - Alfons_Mucha_at_work_on_Slav_EpicAlfons Mucha a Smíchovský - 800px-Alfons_Mucha_Selbstporträt
  Další fotky
  Alfons Mucha a Smíchovský - Alfons_Mucha_-_1896_-_SpringAlfons Mucha a Smíchovský - Alfons_Mucha_-_1896_-_SummerAlfons Mucha a Smíchovský - Alfons_Mucha_-_1896_-_AutumnAlfons Mucha a Smíchovský - Alfons_Mucha_-_1896_-_Winter

   


  Témata:

  Nepřehlédněte