Žofín za hubičku? Vedení Prahy 1 je pod palbou

Absolutně nevýhodné podmínky, stíny korupce, netransparentní schvalování. Tak nazývá opozice radnice Prahy 1 záměr radnice prodloužit pronájem paláce Žofín podle smlouvy z 90. let. Obchod má schvalovat jen městská rada.

Palác Žofín na Slovanském ostrově je vysoce reprezentativní prostor Prahy 1, kulturní památka ČR, objekt s velkou historickou hodnotou. Pro představu, pouhý pronájem Velkého sálu vyjde na statisíce, velká akce v celém objektu pak stojí přes milion korun. V objektu je také populární restaurace. A Praha 1 celý Žofín pronajímá za osm milionů korun ročně.

„Cena za pronájem Velkého sálu se pohybuje v rozmezí 150 – 350 tisíc korun,“ uvedl obchodní ředitel agentury NKL Petr Denk s tím, že se liší podle typu akce, konkrétních dní či toho, zda se jedná o komerční nebo charitativní akci.

Agentura NKL si palác Žofín pronajímá od Prahy 1 už od roku 1994. Smlouva se dodnes prodlužovala jen dodatky, naposledy do roku 2024. Její další prodloužení na deset let si chce ale nechat pod sebou radniční koalice STAN, ODS, ANO, TOP09, KDU-ČSL a My co tady žijeme se starostou Petrem Hejmou. Schvalování celým zastupitelstvem totiž odmítli.

„Na mně to dělá dojem, že se tady někde skrývá nějaká korupce,“ řekl opoziční zastupitel Petr Kučera (Zelení).

Podle něj je totiž výše nájmu minimálně neodpovídající. „Při srovnání s cenami pronájmů jiných nebytových prostor je cena až absurdně nízká,“ uvedl Kučera.

Smlouvy trafikantů ANO ústecké hejtmanství prověřovat nebude. Jsou podložené, tvrdí Schiller

Kučera se opírá o konkrétní srovnání s jiným pronájmem prostor Prahy 1. „V minulém roce řešilo zastupitelstvo pronájem restaurace V Kolkovně. Jen u tohoto prostoru o velikosti 470 metrů čtverečních se nabídky na pronájem pohybovaly kolem 8 milionů za rok. Dokonce jeden zájemce byl ochoten zaplatit dvojnásobek,“ říká Kučera.

Tato restaurace ale exkluzivity paláce Žofín zdaleka nedosahuje. Ten je navíc řádově větší, má tisíce metrů čtverečních, a navíc vlastní restauraci.

„Neznám výši pronájmu, kterou NKL podpronajímá restauraci, ale nedivil bych se, kdyby částka převyšovala oněch 8 milionů korun za rok,“ dodává Kučera.

Kučera prosazuje, aby radnice na další provozování paláce vypsala veřejnou soutěž. Do té by se mohli přihlásit další zájemci, a příjmy radnice z pronájmu znatelně stouply.

První nabídku už přitom dostala od firmy patřící magistrátu, která provozuje Obecní dům. Ta nabídla přes 16 milionů korun.

„Tato společnost poslala všem členům rady dopis, ve kterém říká, že by se ráda stala budoucím nájemcem a že je ochotna platit částku minimálně dvojnásobnou proti stávajícímu nájemci,“ uvedl David Skála, který je i členem představenstva Obecního domu.

Přesto radniční koalice obhajuje pokračování stávajícího stavu. „Společnost NKL je bezproblémový nájemce a celý tým tam funguje již mnoho let,“ hájí pozici starosta Petr Hejma.

Výstavbu Penty u Masarykova nádraží provází řada podezřelých okolností

A radnice prý s firmou jedná o změnách, které by se promítly i už do současné smlouvy, která vyprší v roce 2024.

„Jednáme s majitelem o tom, aby se podmínky smlouvy změnily ještě dříve než za čtyři roky. Jsme ale vázáni určitým právním rámcem a při změně smlouvy musí dojít k dohodě obou stran,“ uvedl radní Jan Votoček.

Problematické podmínky

Problém ale není jenom s výší nájmu. Smlouva také zavazuje městskou část odkoupit veškeré vybavení restaurace, doplatit veškeré stavební úpravy, rekonstrukce či modernizace.

„Je jasné, že smlouva je velmi výhodná pro NKL, co se týče podmínek i co se týče ceny,“ uvedl Kučera s tím, že město musí provádět i veškeré generální opravy včetně výmalby, parketu, dveří, oken, žaluzií a rolet, výtahů a osvětlení.

Součástí nabídky Obecního domu například bylo i to, že by platil všechny náklady spojené s opravami, které teď hradí městská část.

Městská část prý dodržuje veškeré předpisy a její postup je transparentní. „Když zveřejníte záměr, znamená to, že je vyvěšen veřejně a každý má možnost k tomu dát svůj opoziční návrh,“ uvedl starosta Hejma.

Jak vyplývá z vyjádření starosty, transparentnost se týká ale jen záměru pronájem prodloužit, nikoliv důvodů, proč vedení Prahy 1 nejen odmítá výhodnější nabídky, ale i jen posoudit výhodnost současného pronájmu.

 

Kolik stojí akce v paláci Žofín

Ples mediků –  1 007 100 CZK bez DPH

Ples Univerzity Karlovy – 1 290 300 CZK bez DPH

Ples železničářů 2018 – 530 000 CZK bez DPH

Ples 1.LF Univerzity Karlovy – 1 113 490 CZK bez DPH

Konference EPS 2018 – 1 150 000 CZK bez DPH

Zdroj: Registr smluv

21.6.2021
Ani nebudeme počítat, jak dlouho nebyli v Malostranské besedě diváci. Nač se ohlížet zpět, když...
21.6.2021
Rušná křižovatka Anděl, kde se koncentruje velké množství lidí, přitahuje drogově závislé. Praha 5 je...
19.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
19.6.2021
Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla
19.6.2021
Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09.
18.6.2021
Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý...
18.6.2021
Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů...
17.6.2021
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
17.6.2021
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
15.6.2021
Pokud bude developer chtít stavět tam, kde se to nesmí, bude si moci podle plánu...
Reklama