Výstavbu Penty u Masarykova nádraží provází řada podezřelých okolností

8.3.2021
Jan Štoll

Firma Prague CBD, s.r.o. spadající do skupiny Penta Investments Marka Dospivy, získala letos v lednu stavební povolení na projekt Masaryk Centre 1 jako zatím poslední dokument, který nyní potřeboval. Stavební úřad Prahy 1 ale vydal povolení na stavbu kancelářských budov v rekordním čase, navíc v době vánočních svátků.

“Za pouhých dvanáct dní se úředníkům podařilo zkontrolovat dokumentaci rozsáhlého projektu a dodržení stanovisek dotčených orgánů, zatímco menší stavby povolují řadu měsíců. Navíc jako obvykle u kontroverzních projektů proběhla lhůta pro podání námitek přes vánoční svátky a následně stavbu povolil rychlostí blesku. To je víc než podezřelé,” upozorňuje Václav Orcígr z Arniky.

Je třeba zdůraznit, že Česká republika je dlouhodobě kritizována za délku vydávání stavebních povolení. Podle prezidenta Asociace realitních kanceláří JUDr. Miroslava Dudy se dvanáct dní v podstatě rovná zázraku.

Začíná proměna Masaryčky a okolí. Vyroste zde projekt Zahy Hadid

„Vzhledem k tomu, že průměrná délka stavebního řízení je v České republice několik let, je to zázrak. Chci věřit tomu, že stavební úřad tuto lhůtu aplikuje v rámci rovnosti ve všech srovnatelných případech,“ uvedl JUDr. Duda.

Šéf stavebního úřadu Václav Vaněk, který stavební povolení podepsal, se k němu ani ke svému vztahu k Pentě nevyjádřil. Když jde o Pentu, pracuje pozoruhodně i Magistrát hlavního města Prahy, zdejší památkáři se vzepřeli Národnímu památkovému ústavu, který požadoval zrušení územního rozhodnutí této stavby. Podle památkářů z Národního památkového ústavu je stavba nepřípustná mimo jiné proto, že o deset metrů přesahuje okolní zástavbu.

„Nezpochybňujeme oprávněnost vstupu moderní architektury do pražské památkové rezervace, nemůže se tak ale dít v zásadním rozporu s jejími hodnotami, pro které byla zapsána i na Seznam světového dědictví UNESCO. Lokalita, do které má stavba vstoupit, je součástí širšího celku historického jádra Prahy,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Společnost Arnika navíc upozorňuje i na další minimálně podezřelé kroky Prahy 1 a magistrátu. Stavební úřad Prahy 1 na přelomu roku 2019 a 2020 vydává územní rozhodnutí opět shodou okolností mezi vánoci. Z vyjadřování k projektu vyřadil podle Arniky nezákonně všechny spolky.

„Stavební úřad MČ Praha 1 záměrně neinformoval některé účastníky o zahájení povolování stavby, kteří se soudí kvůli zrušení územního rozhodnutí. Než soud stihl povolování kanceláří zastavit, Penta razítko dostala a začala stavět,“ uvedla v prohlášení organizace Arnika.

„Spolky jsou účastníky řízení jen v případě, kdy stavba přesáhne zákonem stanovené limity a posuzuje se EIA. Záměr, který byl předmětem řízení, není předmětem posuzování vlivů na životní prostředí,“ reagoval za stavební úřad MČ Praha 1 mluvčí Petr Bidlo.

Arnika se obrátila na soud a ten ji dal částečně za pravdu. Jenže už bylo pozdě.

Končí možnost změnit územní plán Nákladového nádraží Žižkov. V návrhu je několik projektů

„Soud vydal usnesení až poté, co už bylo stavební povolení vydáno. Součástí tohoto usnesení není, že by měla být pozastavena vykonatelnost stavebního povolení,“ pokračuje Bidlo.

Podobně vstřícný je ve svých krocích i magistrát.  Za oblast územního rozvoje Prahy odpovídá náměstek primátora Petr Hlaváček. Ani on se ale k podezřelým událostem nevyjádřil. Svou vstřícnost k Pentě už ale prokázal v minulosti. Podepsal dohodu na základě níž se magistrát vzdal důležitého práva na odvolání v územním řízení. Praha ji vyjednala během jediného víkendu za dva dny.

Podobně nevstřícný vyjádřit se k jednotlivým podezřelým úkonům úřadů je i mluvčí Penty Ivo Mravinac. Místo faktických odpovědí reaguje osobním útokem a napadáním překlepů. “Pokud napíšete nějaký článek, bude to porce. Je totiž dost dobře možné, že zvlášť po tomto e-mailu ho bude psát celá redakce.  Děkuji, že ho ale napíšete beze mne,” uvádí ve své písemné odpovědi Mravinac. Odpověď v plném znění si můžete přečíst v boxu.

Je důležité zmínit i věc, která se zdánlivě stavby na Praze 1 netýká. Vysvětlení pro vstřícnost úřadů může v budoucnu vyšetřovat policie stejně jako je tomu na Slovensku, kde významnou roli v korupční kauze Gorila sehrává jeden ze spolumajitelů Penty Jaroslav Haščák. Kauza se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků právě Pentou.

Vyjádření společnosti Penta Investments

„Dobrý den, ani nevíte, jak jsem rád, že jste tu poslední otázku ještě poslal. Poctivě jsem  začal odpovídat na váš předchozí e-mail.  Měl sice řadu otazníků, ale  v zásadě si říkal, proč ne. Pravda,  dotazy trochu jednostranné, na které by měl povětšinou odpovídat někdo jiný, anebo chcete, abych se vám svěřoval s dojmy…..už to je pozoruhodné A taky byste o tématu měl trochu více vědět. Protože například stavební úřad všechny účastníky řízení informoval. Problém je v tom, že Arnika účastníkem řízení není😊

( mimochodem standardní se píše s „ d“ . Takhle píšete něco o vlajce…)

Ten dodatečný e-mail mě dorazil. To novinář přece nemůže napsat. Kromě toho vlastně ani nepokládáte konkrétní otázku. Asi tuším, na co se chcete zeptat, ale to jen tuším.  Není to pro vás nijak lichotivé vysvědčení.

Pokud napíšete nějaký článek, bude to porce. Je totiž dost dobře možné, že zvlášť po tomto e-mailu ho bude psát celá redakce.  Děkuji, že ho  ale napíšete beze mne.  Anebo naopak – otiskněte tam tento odstavec jako  moji reakci na vaše dotazy. Celý, bezezbytku. Ve férové novinařině se to tak dělá. Otiskněte to prosím celé. Vykucháním několika slov to ztratí kontext i smysl. Když už jste se dal najmout, tak do toho. Včetně vašich dotazů.“ uvedl mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Poznámka redakce:

Mluvčí společnosti Penta se místo faktických odpovědí na jednotlivé otázky uchýlil k osobnímu útoku a nařčení z uplacení novináře Našeho regionu, což vydavatelství předalo svým právníkům. Svědčí to nepochybně o značné neprofesionalitě pana mluvčího, což z výše uvedených řádek můžete zhodnotit sami.Nepřehlédněte