• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Pražané, v předvánočním shonu pozor na kapsáře! Peněženku si přivlastní během dvou vteřin

  4.12.2017
  Šárka Turčeková
  Další fotky

  Nakoupit dárky a těsto na cukroví, táhnout živý stromek tramvají, potom se zastavit u doktora pro recept na angínu a ještě se metrem dostat včas do práce. To jsou situace, kterým se zkrátka Pražané nevyhnou. Jsou ale tací, kteří to moc dobře vědí a využívají každého okamžiku. Kapsáři jsou schopni ukrást mobil nebo peněženku z tašky během pár sekund.

  Kapesní krádeže jsou mezi zloději nejoblíbenější, od ledna do října roku 2017 policisté zjistili celkem 5 935 případů kapesních krádeží, za celý rok se nejspíš číslo ještě zvýší. Za celý rok 2016 bylo zjištěno 7 292 kapesních krádeží. Každý rok je přitom nahlášeno jen 50 procent případů.

  FOTO: Kapsáři jsou tam, kde byste je nejméně čekali

  Kapsáři jsou tam, kde byste je nejméně čekali - tramvaj mhd revizorKapsáři jsou tam, kde byste je nejméně čekali - tramvaj mhdKapsáři jsou tam, kde byste je nejméně čekali - tramvaj mhdKapsáři jsou tam, kde byste je nejméně čekali - tramvaj mhdKapsáři jsou tam, kde byste je nejméně čekali - praha strom vánoční vánoce
  Další fotky
  Kapsáři jsou tam, kde byste je nejméně čekali - vánoční trhy prahaKapsáři jsou tam, kde byste je nejméně čekali - vánoční trhy prahaKapsáři jsou tam, kde byste je nejméně čekali - vánoce vánoční trhy praha staroměstské náměstí

  O mobil nebo peníze přijdete ve chvíli, kdy byste to nejméně čekali. Kapsáři vyhledávají místa, kde je hodně lidí, jsou to nákupní centra, MHD, čekárny, nádraží, sportovní a kulturní akce, turisticky atraktivní místa – jako jsou třeba pražské vánoční trhy a historické centrum města.

  Bezpečnost regionu kazí krádeže i fyzické útoky

  V předvánočním shonu buďte opatrní

  “Obecně lze říci, že období adventu je pro zloděje zajímavé. Větší pohyb osob v obchodech a MHD, předpoklad vyšších finančních hotovostí u potencionálních obětí, uspěchanost, únava,” vyjmenovává koordinátor prevence Krajského ředitelství hl. Města Prahy Ondřej Penc.

  Policisté proti kapsářům bojují kampaní “Obezřetnost se vyplatí”. Heslem kampaně je “Buďte obezřetní a dávejte si pozor na své osobní věci. Kapsáři jsou většinou tam, kde je nejméně čekáte.”

  Vánoční stromeček na Staromáku už svítí. Jak vypadaly ty v minulosti

  Samotná krádež je tak blesková, že se člověk o chybějících věcech doizví až později, často večer doma, nebo na jiném místě. Zkušený zloděj dokáže podle policistů věc ukrást během dvou sekund. Kapsáři mají akci pečlivě nacvičenou a často pracují ve skupinách, ´mnohdy maskují svou ruku přehozenou bundou. Je také dobré vědět, že svou oběť si předem vytipují.

  Nejčastěji mizí bankovky, peněženky a mobily

  “V Praze už mi během let zmizely dva mobilní telefony a jednou celá peněženka. Jeden z mobilů se ztratil asi během jízdy metrem, kdy jsem jela deset stanic a měla jsem ho v zadní kapse batohu uzavřené na zip. Druhý mobil mi zřejmě někdo ukradl ve škole, když jsem ho nechala na stole bez dozoru. V létě 2017 jsem přišla o celou peněženku se všemi doklady, protože jsem měla plný batoh a strčila jsem jí do postranní kapsy. Její ztrátu jsem si ale uvědomila až o pár hodin později, a to jsem byla jen ve Stromovce, na kterou jsem dojela tak dvěma zastávkami poloprázdnou tramvají. Musela jsem si všechny doklady zařídit znovu včetně občanky,” popisuje svoje zkušenosti Jana.

  Opilec s kalhotami u kotníků chtěl, aby ho strážníci odvezli k paní Žilkové a panu Stropnickému. Ohrožoval provoz a útočil na strážníka

  “Mně ukradl někdo z kapsy peněženku, kde bylo patnáct tisíc korun, zatímco jsem telefonoval na Staroměstském náměstí. Vím, že si mě vytipovali. Už s tím ale nešlo nic dělat,” přiznal Filip.

  Ve Středočeském kraji se nekrade?!

  Podle mluvčího středočeské policie Jakuba Vinčálka se ve Středočeském kraji krade málo. Od ledna do konce října 2017 to bylo jen 322 hlášených případů kapesních krádeží, za rok 2016 celkem 457 případů, za rok 2015 jen 439 případů. “Zaznamenáváme mírný pokles,” uvedl mluvčí.

  Příběh vánočního stromečku. Kdy dorazil do Prahy a proč visel špičkou dolů?

  Rady policistů, jak předejít krádeži:

  • Když na vás někdo tlačí, může to být uvnitř MHD nebo ve frontě, snažte se vzdálit. Netlačte se mezi lidmi za každou cenu, například za vidinou slevy apod.
  • Tašky, batohy, kufry nikdy nespouštějte z očí. Šikovné jsou kufry na kód nebo zámek. Ty zloději udělají překážku.
  • Tašky a batohy, kde máte peníze a jiné cennosti, nenoste na zádech, kam nevidíte.
  • Kabelku noste přes rameno co nejblíže tělu a uzavřenou. Nenechávejte ji otevřenou ladem za zády.
  • Peněženku ani mobil a další cennosti nikdy nenechávejte navrchu tašek, kabelek, nebo v bočních kapsičkách.
  • Jestli nosíte peníze a platební kartu mimo zavazadla, dávejte je vždy do vnitřních kapes oděvu. Ne do zadních kapes kalhot.
  • Osobní doklady jako občanský průkaz a platební kartu dávejte na JINÉ místo než do peněženky. Lákavá peněženka tak zloději poskytne jen aktuální hotovost, kterou máte u sebe, ale vaše doklady zůstanou v bezpečí jinde.
  • Pokud dáte doklady zvlášť do knížky na doklady, polepte ji tak, aby nebyl vidět nápis “doklady” a aby knížka budila dojem nezajímavého papírového bločku. Tu mějte jinde než u peněženky.
  • Nenoste nikdy větší finanční hotovost, když to není bezprostředně nutné. Vyberte si peníze těsně před tím, než je budete chtít použít – využívejte bankomaty. Nebo si peníze rozdělte na víc bezpečných míst.
  • Plaťte bezhotovostně, čtyřmístné číslo karty nenoste nikde napsané. Buď si je zapamatujte nebo je mějte odděleně od karty.
  • Nikdy nezadávejte u platební karty stejný PIN jako u mobilního telefonu.
  • Pokud platíte v obchodě nebo vybíráte peníze z bankomatu, všímejte si, jestli vás někdo pozoruje.
  • Kabelky a tašky nenechávejte v nákupních vozících, ale mějte je stále při sobě.
  • Již zaplacené zboží v nákupních košících nenechávejte bez dozoru.
  • Při ukládání věcí do kufru auta mějte tyto věci stále na očích.
  • Když odložíte své svrchní oblečení a zavazadla, třeba ve vlaku, restauracích, nenechávejte v nich nikdy žádné cennosti. Snažte se mít své oblečení a zavazadla pod kontrolou, neodcházejte na toaletu s tím, že vám je někdo pohlídá – může to být zloděj.
  • V prostředcích MHD nebo v tlačenici noste ruku položenou na zavazadle.
  • Neodkládejte zavazadla, oděvy ani nákup do auta, pokud se od něj ještě vzdalujete. Auto není trezor!

  Vánoční kapr se stává luxusním zbožím. Ceny žene vzhůru vysoká poptávka a nedostatek ryb  Nepřehlédněte