Pražská tržnice startuje kulturní sezónu výstavou Světy české animace

23.2.2022
Renata Říhová

Přes všechna omezení navštívilo v minulém roce kulturní akce v Pražské tržnici více než sto padesát tisíc návštěvníků. Letošní program bude ale ještě obsáhlejší. Po loňském úspěšném projektu bratří Formanů Imaginárium startuje letošní programová nabídka Pražské tržnice výstavou Světy české animace. V areálu Tržnice se pak po celý rok odehrají desítky různých akcí a festivalů.

Hala č. 17 v historické holešovické tržnici se až do července změnila ve filmovou scénu i netradiční výstavní prostor, kde jsou představeny různé animační techniky, optické iluze i historické kamery, řada originálních kreseb, obrázkových scénářů, loutek, rekvizit, dekorací a ukázky z animovaných filmů i počítačových her. Na nejmenší návštěvníky pak čeká zóna České televize. Výstava Světy české animace nabízí to zásadní z české animované tvorby období 1945–2020. Vedle velikánů historie české animované tvorby, jako byl Karel Zeman, Jan Švankmajer, Břetislav Pojar, Hermína Týrlová nebo Jiří Trnka představuje i díla současnějších tvůrců, například Aurela Klimta, Noro Držiaka, Michaely Pavlátové nebo Daria Kascheevy, držitelky studentského Oscara za film Dcera z roku 2020. Návštěvníci se mohou těšit na projekce 140 českých „Best of“ animovaných filmů i na originální instalaci nazvanou Cesta českého animátora od minulosti k budoucnosti, na které se podílely významné osobnosti animované tvorby. K vidění jsou také nejzajímavější artefakty z příprav filmů, jako jsou loutky, původní výtvarné návrhy, kulisy, dekorace, plakáty a mnoho dalšího. Výstava nabízí také doprovodný program, kde při besedách, setkáních a workshopech budou zájemce provázet sami tvůrci, kreslíři, animátoři a vyprávěči příběhů. Hlavním kurátorem výstavy je režisér Jan Bubeníček, který loni zazářil celovečerním animovaným filmem Myši patří do nebe nominovaným na evropského Oscara. Spolu s ním garantují ojedinělý projekt filmový dramaturg a pedagog FAMU Jiří Kubíček, scenárista Edgar Dutka a producentka Zuzana Bukovinská.

Bohatou nabídku kulturního programu pro letošní rok v Tržnici připravují také zavedené kulturní instituce – JATKA 78, Rock Opera nebo Trafo gallery. Po úspěšných minulých ročnících se uskuteční v Tržnici i letos Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Venkovní i vnitřní prostory areálu budou hostit rozmanité akce a tematické festivaly. Z gastronomických akcí se v Tržnici na jaře uskuteční mimo jiné Balkan food fest nebo festival asijské kuchyně Authentic Asia. Již třetí sezónu letos zahájí Food truck point, zóna se streetfoodem a pravidelnými večerními koncerty. V plánu jsou také festivaly zaměřené na malé řemeslné pivovary, další edice populárních MINT marketů nebo Dětský festival Mini, věnovaný módě a designu pro maminky a ty nejmenší.

Nově uzpůsobená velkokapacitní Hala 13 bude v dubnu hostit koncert Tomáše Kluse z jeho letošní tour Cítím Prahu 2022. Z akcí zaměřených na aktuální společenská témata se v této hale uskuteční festival Respekt k porodu, tematizující přístup k těhotenství, porodu a rodičovství v Česku. V červnu se pak odehraje první ročník festivalu a veletrhu Click universe, který se zaměřuje na roli digitálních technologií v dnešním světě a cílí na mládež i jejich rodiče. „Pevně doufám, že oproti uplynulým dvěma letům už nebudou pořadatelé akcí nuceni rušit program a Tržnice tak bude pravidelně o víkendech ožívat festivaly všech chutí a barev. Samozřejmě budeme pokračovat v tom, co fungovalo loni – návštěvníci se mohou opět těšit na venkovní rozšíření prodeje okolo Haly 22 nebo středeční dětská divadla. Zásadním momentem pak bude výstava vítězných návrhů mezinárodní architektonické soutěže na řešení vstupů a venkovních prostor Tržnice, která bude na jaře k vidění přímo zde v areálu,“ řekl k letošním programovým plánům programový ředitel Pražské tržnice Michal Tošovský.


Témata:

Nepřehlédněte