Pražský kompost z nové kompostárny ve Slivenci už putuje k zahrádkářům

13.11.2018
Fefík
Další fotky

Kompost, který zde vzniká z organického odpadu, prošel nyní zkouškami a rozbory fyzikálních a chemických vlastností a byl registrován jako organické hnojivo pod názvem Pražský kompost.
Pražané, kteří v roce 2017 uložili organický materiál v kompostárně, si mohou nyní odvést 1 kilogram kompostu za každých 5 kilo bioodpadu.
Kompostárna byla vybudována na volném pozemku na okraji městské části Praha – Slivenec nedaleko Pražského okruhu.

Od července do konce září minulého roku přijímala bioodpad pouze od občanů Prahy, od října své služby rozšířila a začala přijímat rostlinný materiál také od firem, mimopražských občanů a z velkoobjemových kontejnerů svážených ze spádové oblasti zahrnující především levý břeh Vltavy. Do konce roku 2017 přijala téměř 295 tun bioodpadu. Za 10 měsíců letošního roku převzala již 1 676 tun rostlinných zbytků z domácností a zahrad i z údržby zelených ploch.

V Jeseniově ulici v Praze 3 nedávno poněkolikáté vyhořela bývalá budova Českého rozhlasu

Po roce provozu kompostárny Lesy Praha zažádaly Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský o registraci vzniklého produktu podle zákona o hnojivech. Na základě podrobných zkoušek a chemických rozborů bylo vydáno rozhodnutí o registraci Pražského kompostu jako organického hnojiva. Znamená to, že splňuje veškeré limity chemických a fyzikálních vlastností a nyní se již může využívat pro zlepšování kvality půdy jak na zahrádkách, tak při údržbě a výsadbách městské zeleně.

Na Pražský kompost již čekají zájemci z řad pražských občanů, kteří v loňském roce do kompostárny přivezli více než 141 tun rostlinného odpadu. Pro hotový kompost si mohou obyvatelé hlavního města přijet s vlastními nádobami vždy od pondělí do pátku během otevírací doby kompostárny. Pražané mají možnost do kompostárny měsíčně zdarma uložit až 250 kilogramů biologicky rozložitelného odpadu. Pro občany s bydlištěm mimo Prahu a pro firmy je uložení biomasy zpoplatněno jednotnou sazbou 600 korun.

FOTO: Nová kompostárna ve Slivenci

Nová kompostárna ve Slivenci - 1 IMG_7112Nová kompostárna ve Slivenci - 2IMG_2710Nová kompostárna ve Slivenci - 3 IMG_7133Nová kompostárna ve Slivenci - 4 asderNová kompostárna ve Slivenci - 5 IMG_7109
Další fotky
Nová kompostárna ve Slivenci - 6 IMG_7146Nová kompostárna ve Slivenci - 7 jkihj


Nepřehlédněte