Před 180 lety se v Plzni začalo vařit pivo, legendární nápoj se z něj stal ale omylem

5.10.2022
Jaroslav Svoboda

Právě dnes je tomu přesně 180 let od chvíle, kdy německý sládek Josef Groll uvařil v Plzni nový druh piva – světlý ležák tzv. plzeňského typu. Málo se však ví, že tímto se tento nový druh piva stal inspirací až pro dvě třetiny dnes vyráběného zlatavého moku po celém světě. Jak už to tak bývá, věhlas plzeňského piva přišel ale úplnou náhodou, lépe řečeno přímo omylem.

Zmíněný německý sládek Josef Groll měl totiž původně v Plzni vařit klasické pivo bavorského typu. Ovšem díky místní měkké vodě, kvalitnímu žateckému chmelu a nové anglické metodě zpracování sladu, uvařil 5. října 1842 první várku piva, které mělo unikátní barvu i chuť. Groll tak položil základ dvěma třetinám současných piv a ani o tom nevěděl, resp. o to ani nestál. Ačkoliv původ receptury byl spjatý se vznikem plzeňského měšťanského pivovaru, způsob jeho přípravy pivo naprosto odlišilo.

Byla to právě tato první várka, která poté, co ji 11. listopadu toho roku narazili a ochutnali, překvapila nebývalou kvalitou. Netrvalo dlouho a pivo si rychle našlo cestu ke spokojeným konzumentům, získalo věhlas a začalo se i vyvážet.

S rostoucím zájmem o plzeňské pivo však přicházely i zprávy o nejrůznějších plagiátech. Plzeňský pivovar proti nim bojoval registrací různých ochranných známek.  Mimochodem, ta současná vznikla na sklonku 19. století, registrována byla v roce 1898 a dokonce dvojjazyčně, česky jako Plzeňský Prazdroj a německy jako Pilsner Urquell.

Nejnovější dějiny plzeňského pivovaru nejsou pro hrdé češství až tak dobré. Nebo snad ano? Po privatizaci se začala užívat značka Pilsner Urquell, ovšem většina národa toto označení nepřijala. Nezůstalo také u výhradní tvorby v Plzni a tak se například v letech 2002-2011 „plznička“ vařila i v polských Tychách a v letech 2004-2017 dokonce v ruské Kaluze. Dnes patří Plzeňský Prazdroj pod společnost Asahi a je především tvůrce zisků japonské společnosti.

Zdroj: www.germanbeerinstitute.com, Wayback Machine


Témata:

Nepřehlédněte