Před 225 lety svítili na cestu Pražanům lněným olejem. Víte, kolik je v Praze lamp a světel?

28.6.2018
Fefík
Další fotky

Veřejné osvětlení měla již mnohá antická města. Po jejich vzoru převzala tento výdobytek i velká města islámského středověku a později též některá evropská města. Osvětlení zprvu zajišťovaly hořící pochodně, pravidelně rozžíhané ohně v železných klecích a na pánvích

V Praze počátky veřejného osvětlení sahají do 14. století, kdy na Staroměstském náměstí ponocný udržoval oheň v železných pánvích. Za Rudolfa II. se k osvětlení používaly hořící louče umístěné v koších na nárožích domů.

Na scénu přichází plyn

V době rozvoje moderních měst v 19. století bylo zaváděno plynové osvětlení, zpravidla na sloupech. Prvních 200 plynových lamp se rozsvítilo v Praze 15. září 1847.
Plyn byl do nich přiváděn z první plynárny pro veřejné osvětlení v českých zemích, která se nacházela v Karlíně, přibližně v místech hotelu Hilton na Florenci, a vyráběla svítiplyn za pomoci černého uhlí.
V roce 1867 proběhla velká rekonstrukce plynového veřejného osvětlení v Praze. Byly navrženy a umístěny výtvarně řešené stožáry a jednotné lucerny. Mnohé z nich byly později přestavěny na elektrické.
Na začátku druhé světové války bylo v Praze kolem deseti tisíc plynových lamp.

Ruskou svíčku zdokonalil náš František Křižík

Poté, co Pavel Nikolajevič Jabločkov (1847 –1894) vynalezl a František Křižík (1847, Plánice, okr. Klatovy – 1941, Stádlec u Tábora) zdokonalil obloukovou lampu, elektrické osvětlení rychle vytlačovalo plynové. Takzvaná Jabločkovova neboli ruská svíčka měla udělen patent roku 1876, v roce 1878 ji Jabločkov předvedl na Světové výstavě v Paříži. Křižík si svou její první inovaci nechal patentovat roku 1880. O dva roky později dostal Křižík na Mezinárodní elektrotechnické výstavě v Paříži za obloukovou lampu zlatou medaili. Téhož roku osvětlil obloukovkami Hybernskou ulici v Praze.
Pro Zemskou jubilejní výstavu království českého v roce 1891 použil Křižík hned 226 obloukovek a více než 1400 žárovek. Do té doby už jeho závody vyrobily asi 29 000 žárovek a přes 1400 obloukovek. Ty byly také podle jeho patentů vyráběny v řadě jiných zemí.

V roce 1888 bylo zavedeno elektrické osvětlení obloukovými lampami na Žižkově, tehdy ještě samostatném nově se rozvíjejícím městě.
Od roku 1924 se v Praze používaly žárovky, v druhé polovině století v některých místech zářivky.
Na přelomu 50. a 60. let 20. století bylo žárovkové osvětlení nahrazováno rtuťovými výbojkami a poté bylo veřejné osvětlení téměř v celé Praze nahrazeno sodíkovými výbojkami s charakteristickým oranžovým světlem.
V roce 2009 byl na Smíchově zahájen pilotní projekt osvětlení LED diodami.

V roce 1985 v metropoli zhasly poslední lampy veřejného osvětlení na svítiplyn, přesněji kandelábry na Hradčanském a Loretánském náměstí.

V roce 2002 se do pražských ulic plyn opět vrátil, tentokrát už zemní plyn. V Michalské ulici na Starém Městě se rozsvítilo prvních devět nových plynových lamp – replik původních historických. Následoval Uhelný trh, Melantrichova, Vejvodova a Celetná ulice, severní část Staroměstského náměstí. V roce 2006 byl na plyn opět převeden osmiramenný kandelábr na Hradčanském náměstí. V roce 2010 bylo zprovozněno 46 plynových luceren na Karlově mostě a ten je jediný most na světě osvětlený plynem. V roce 2012 byl naplněn záměr osazení plynových lamp na celé Královské cestě, tedy na původní „plynové“ cestě Hradčanského náměstí po Prašnou bránu.

Lampáři patří k atmosféře

Až do roku 1985 plynové lampy rozsvěcel lampář. Moderní plynové lampy zřizované od roku 2002 jsou ovládány dálkově z dispečinku provozovatele veřejného osvětlení, je však možné je rozsvěcet a zhasínat i ručně, pomocí klasického vahadla s táhly, což se dělá v době adventu, kdy chodí po části Starého Města lampář – pracovník provozovatele veřejného osvětlení – v dobovém obleku s dlouhou lampářskou tyčí aby předvedl zapomenuté tradiční řemeslo. Druhým lampářem je vedoucí Plynárenského muzea a viceprezident Cechu lampářů, který v rámci organizovaných procházek Prahou seznamuje zájemce s historií a současností plynového osvětlení a ukazuje jim ruční rozžíhání lamp pomocí lampářské tyče.

Ve 21. století se z důvodu posílení historické a romantické atmosféry obnovuje nebo udržuje plynové osvětlení vedle Prahy také v historických částech Londýna, Strassbourgu nebo Dublinu.

V hlavním městě Praze se nachází asi 125 tisíc svítidel veřejného osvětlení, v celé České republice je jich 1,4 milionu.

FOTO: Lampy v Praze

Lampy v Praze - 1 česko země příběhůLampy v Praze - 2 česko země příběhLampy v Praze - OLYMPUS DIGITAL CAMERALampy v Praze - 4 naše praha centrumLampy v Praze - 5 P1240442
Další fotky
Lampy v Praze - 6 pintereLampy v Praze - 7 plečnikova lampa (2)Lampy v Praze - 8 vesmírLampy v Praze - 9volty.cz


Nepřehlédněte