Před 50 lety zdolal František Venclovský jako první Čech kanál La Manche

30.7.2021
Jaroslav Svoboda

František Venclovský se narodil 25. dubna 1932 v již zmíněném Lipníku nad Bečvou. V padesátých letech minulého století patřil ke špičce československých boxerů. Ovšem, po těžkém úrazu krční páteře se musel s tímto bojovým sportem rozloučit. Tak byl tento náruživý sportovec nucen vyhledat si jiné sportovní vyžití. To našel v otužování a dálkovém plavání.

Kde se vzalo pojmenování „Češi“ a žijí ještě nějací Přemyslovci?

Jeho cílem byl La Manche

Venclovský se proslavil zejména jako první český pokořitel kanálu La Manche, příliš se však neví, že cesta k úspěchu byla trnitá, a to nejen díky vytrvalým tréninkům, ale i byrokracii tehdejší doby. O povolení přeplavat kanál totiž československé úřady žádal už od roku 1964. K prvnímu pokusu však mohl nastoupit až o šest let později, tedy v roce 1970. A tak 6. září toho roku vyplaval z Francie vstříc britským břehům, bohužel kvůli nepřízni počasí, nevolnosti a vyčerpání svůj první pokus nedokončil. Úspěch slavil až o rok později, kdy 30. července 1971 zdolal vytoužený La Manche v čase 15 hodin a 26 minut.

Diváci utíkali před vlakem na plátně, i to s sebou přinesl první kinematograf

Následovníci

Venclovský svým výkonem vzbudil zájem o plavání jako celek. Netrvalo proto dlouho a vyrojila se řada jeho následovníků. V roce 1974, tedy hned tři roky po úspěšném pokusu Venclovského, překonal La Manche i Slovák Ján Novák. Ten se tak stal prvním slovenským přemožitelem kanálu, ačkoliv dnes se uvádí jako první plavec Zoltán Makai, který kanál přeplul 2. srpna 2002, tedy v moderní historii samostatného slovenského státu.

Ocenění Venclovského

František Venclovský se za své celoživotní výkony dočkal na tehdejší dobu prestižního ocenění, po svém druhém překonáni Lamanšského průlivu 30. srpna 1975 mu byl totiž udělen titul Zasloužilý mistr sportu. Tento titul byl v bývalém Československu udělován od padesátých let minulého století a podobně jako jiná ocenění, uděloval se, někdy v modifikované podobě, i v ostatních státech bývalého východního bloku.

Zdroj: HANOUSEK, I., LACINA, J. Naši slavní sportovci, Praha, 1987Nepřehlédněte