Představitelka hodných a laskavých maminek nebo babiček Libuše Havelková by měla pětadevadesát

11.5.2019
Fefík

Od roku 1948 hrála ve Státním divadle v Ostravě. Při práci pro ostravský rozhlas se seznámila s hudebním skladatelem Svatoplukem Havelkou (1925, Vrbice, okr. Bohumín – 2009 v Praze), který v rozhlase působil jako hudební referent. Známost se završila svatbou a manželům se narodily dvě děti. Dcera Daniela a syn Ondřej (*1954 v Praze), později známý herec a hudebník. Manželství ale zkoušku časem nevydrželo a po letech skončilo rozvodem.

V letech 1951 až 1959 hrála Libuše Havelková v pražském Divadle E. F. Buriana.
Od roku 1960 do roku 1991 byla členkou činohry Národního divadla v Praze.
Od roku 1952 vyučovala na DAMU jevištní řeč a mluvený projev, v roce 1959 se zde stala odbornou asistentkou a od roku 1975 docentkou, vykonávala rovněž funkci proděkana.
Výuku na DAMU ukončila s odchodem do důchodu, ale poté se věnovala studentům na pražské konzervatoři.

Jeho hlubokým hlasem mluvil nejeden drsný chlap. Miroslav Moravec by dnes slavil osmdesát

První výraznější filmovou roli, postavu Toničky, dostala v roce 1956 od svého spolužáka režiséra Jaromíra Pleskota ve filmu podle románu Marie Majerové Robinsonka.
Do konce 50. let se pak objevila ještě v několika menších rolích. Za všechny jmenujme bufetářku ve filmu Florenc 13.30 nebo zpívající prodavačku v Králi Šumavy.
Šedesátá léta – za připomenutí stojí snímky Václava Kršky Osení (1961) a Poslední růže od Casanovy (1966), film Karla Kachyni Noc nevěsty (1967) nebo známý muzikál Ladislava Rychmana Starci na chmelu (1964). Nejvýraznější rolí dostala v Menzelově snímku Ostře sledované vlaky, kde hrála manželku přednosty stanice.

Z novějších rolí pak uveďme robotickou babičku Rózu 350 GLS v nepříliš povedeném Rychmanově snímku Babičky dobíjejte přesně!, po revoluci hrála v komedii Jaroslava Soukupa Jak ukrást Dagmaru (2001), v dobrodružném filmu Pavla Jandourka Maharal – Tajemství talismanu, v Pamětnici Tomáše Magnuska a v Oukropcově komedii Modrý tygr.

Ilja Prachař. Dramatik, scénárista, Slávista a jemnostpán by měl 95. narozeniny

I televize jí dala prostor. Byla vdovou Burdenovou v seriálu Jaroslava Dietla a Jána Roháče Byli jednou dva písaři, v roce 1975 hrála matku Hamrovou v Dietlově seriálu Nejmladší z rodu Hamrů, který svého času lámal rekordy ve sledovanosti, dalším seriálem bylo Tajemství proutěného košíku podle scénáře spisovatelky Markéty Zinnerové. Libuše Havelková hrála babičku hlavní hrdinky Klárky, kterou ztvárnila populární dětská herečka Miriam Chytilová.
V osmdesátých letech jí pak byla doslova na tělo napsána krásná role učitelky Božetěchové v jednom z nejsledovanějších českých seriálů My všichni školou povinní.
Paní Havelková s láskou a citem moderovala také televizní pásmo pro malé diváky – Kouzelnou školku a Kuřátka. „Kuřátka byla první, to bylo povídání u stolu, a pak se z toho udělala Kouzelná školka. Byla to hezká práce, děti jsou vděčné publikum,“ svěřila se herečka.

Zasloužilá umělkyně (1981) Libuše Havelková se narodila jako Libuše Drboutová před pětadevadesáti lety, 11. května 1924, v Českých Budějovicích.
Zemřela o bezmála 93 let později, 6. dubna 2017 v Praze.

Zdroje – Milan „Gudaulin“ Černý: Československá filmová databáze; Alexandra Stušková: Život umělce

FOTO: Libuše Havelková

Libuše Havelková - 1 čtLibuše Havelková - 2 div noviny 0lLibuše Havelková - 3 Havelkova-Lucerna-1964-ndLibuše Havelková - 4 vstanou noví jjovníici 71 josef mixa ndLibuše Havelková - 5 obr_100986
Další fotky
Libuše Havelková - 0 filmpřehl

 Nepřehlédněte