• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Přerov slaví 500 let od narození Jana Blahoslava

  6.2.2023
  Simona Knotková

  Přerov letos slaví 500. výročí narození humanisty, překladatele a biskupa jednoty bratrské Jana Blahoslava. Projekt s názvem Jan Blahoslav, rodák z Přerova, bude doprovázet výstava v Muzeu Komenského, workshopy, ale i koncerty a komentované prohlídky. Připomenuto bude také sté výročí odhalení pomníku Jana Blahoslava z dílny významného českého grafika, sochaře a architekta Františka Bílka. Akce začínají už tento týden.

  Výstava, která bude mapovat život i dílo Jana Blahoslava, bude v Muzeu Komenského slavnostně otevřena v předvečer jeho narození, tedy 19. února. Spojena bude i s výtvarnou dílnou. „Pozornost bude věnována jak vztahu k rodnému městu, tak důležitým mezníkům v jeho životě. Návštěvníci se dozvědí více o jeho překladu Nového zákona v duchu biblického humanismu, kterým položil základy Bible kralické. Blíže bude představena jeho jazykovědná práce nebo činnost redaktora bratrských kancionálů,“ řekla kurátorka výstavy a historička Helena Kovářová.

  Texty budou na panelech doplněny bohatým obrazovým materiálem, který byl pro účel výstavy shromážděn poprvé na jednom místě. „K vidění bude také například novodobá maketa dřevořezu ornamentální iniciály, faksimile šestidílné Bible kralické, novodobá bibliofilská vydání Blahoslavových děl s vazbou ozdobenou slepotiskem vytvořeným podle návrhu Františka Bílka,“ doplnila kurátorka. Vystaven bude také 3D model pomníku vytvořený Markem Foukalem pomocí kombinace nejmodernějších zaměřovacích metod.

  Akce, kterými si město bude připomínat svého rodáka, označovaného jako předchůdce Komenského, jsou naplánovány až do června. V druhé polovině dubna se v prostorách zámku otevře také výstava muzejní sbírky českých slabikářů a pomůcek pro výuku čtení. Odkazovat bude na to, že Jan Blahoslav bývá někdy považován za autora prvního českého slabikáře, který vyšel v Prostějově roku 1547.

  K výročí je připravena řada doprovodných akcí. Už tento týden od úterka, kdy jsou na Přerovsku jarní prázdniny, jsou připraveny v muzeu workshopy práce s písmem, od zdobení velkých iniciál přes tvoření obrázků písmenkovými razítky nebo modelování s hlínou bez výpalu. Další workshop chystá muzeum 17. března, písmomalířskou dílnu podle předloh ze zdí bratrských kostelů povede lektorka a historička Markéta Poskočilová. Na konci března akce doplní muzikologický workshop zpěvů bratrských a v polovině dubna to bude kaligrafická dílna s názvem Kouzlo starého písma.

  Součástí akcí bude také 14. května koncert přerovského pěveckého sboru Vocantes, který bude mít na programu skladby z 16. století. Vyvrcholením oslav bude komponovaný program s názvem Hledání Blahoslavova rodného domu, který je naplánován na 20. května. Na konci měsíce je v plánu ještě komentovaná procházka centrem Přerova po stopách Jana Blahoslava.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte