Převrat černých plukovníků v Řecku umožnil snazší rozvody

5.5.2020
Václav Pavlík

Až za Papadopoulose třeba někteří Řekové poznali, co to znamená otočit doma vypínačem a rozsvítit si. Anebo se konečně moci rozvést, aniž by s tím musel druhý z manželů souhlasit. Vedla k tomu však dlouhá cesta.

Budoucí diktátor se narodil 5. května 1919 v rodině učitele. Po ukončení střední školy (1937) se zapsal do Řecké vojenské akademie, kterou absolvoval v roce 1940. Během druhé světové války Papadopoulos bojoval v hodnosti poručíka dělostřelectva proti italským a nacistickým vojskům, které přepadly Řecko 6. 4. 1941. Po následné okupaci byl iniciátorem vytvoření „bezpečnostních praporů“, které „lovily“ řecké odbojové bojovníky.

Portugalský diktátor Salazar byl možná podivín, ale svou zemi pozvedl

V roce 1941 se oženil se svou první manželkou Niki Vasileiadi a narodili se jim syn a dcera. Později si jako manželé přestali rozumět a žili odděleně. Nemohli se rozvést, protože podle tehdejších rozvodových zákonů byl k rozvodu nutný souhlas druhého z manželů. Tento drobný problém vyřešil Papadopoulos tak, že když se dostal k moci, vyhlásil roku 1970 nový, mírnější rozvodový zákon, podle něj se proti vůli své manželky rozvedl a vzal si za ženu svou dlouholetou milenku, Despinu Gaspari, s níž měl dceru.

Pravicový diktátor Pinochet svrhnul marxistu Allendeho. V Chile a ve světě je dodnes vnímán přinejmenším kontroverzně

Ale zatím jsme v Řecku těsně po válce. V roce 1946 byl Papadopoulos povýšen na kapitána a během řecké občanské války (1946 – 1949) na majora. Během padesátých let prošel vojenským výcvikem ve Spojených státech, což vedlo k domněnce, že byl přijat do řad CIA. Toto podezření podpořilo i to, že Papadopoulos v letech 1959 – 1964 působil ve zpravodajské službě a byl také zarytým a nesmiřitelným antikomunistou.

V roce 1967 získal hodnost plukovníka a téhož roku, 21. dubna, provedl s armádními důstojníky (plukovníky) úspěšný převrat proti tehdejší spíše levicově orientované vládě prezidenta Papandreua a prohlásil se místo něj prezidentem Řecka. Jako cíl svého převratu vyhlásil budování „nové řecké civilizace“ bránící rozšíření komunismu v Řecku s důrazem na vlastenectví, národní spásu, ozdravení společnosti a sociální spravedlnost.

Velké problémy malé Albánie. Hodžovy kulichy, rudý Gibraltar a šílený diktátor

Aby tohoto cíle dosáhl, jako nový prezident Papadopoulos vyhlásil stanné právo a v tisku začala platit tvrdá cenzura. Tisíce politických odpůrců bylo zavřeno do vězení nebo vyhnáno na „nucenou dovolenou“ na malé ostrovy v Egejském moři. Následovaly četné případy mučení, které Papadopoulos prezentoval jako nutné kvůli tomu, aby zachránil národ před „návratem komunistů k moci“. Vojenská vláda nařídila rozpuštění politických stran, nastavila pevná pravidla pro levicové organizace a odbory a podporovala tradiční řeckokřesťanskou kulturu.

Zednář a salónní právník Kerenskij věřil v demokracii. S Leninem a bolševiky směřujícími k diktatuře si poradit neuměl

Tím se Řecko za vlády nedemokratické junty politicky stabilizovaol, díky čemuž se rychle a výrazně zlepšilo ekonomické fungování země. V celém Řecku se rozběhly rozsáhlé veřejné projekty jako např. výstavba dálnic, proběhla zemědělská reforma a elektrifikace přivedla elektřinu i do těch nejzapadlejších venkovských oblastí. BBC potom Papadopoula vykreslila jako „lékaře“, který pacientovi se zlomeninou působí dočasnou újmu tím, že ho omezí připoutáním a narkózou, ale jen proto, aby mohl operovat a tak zachránit.

Kaddáfí a jeho Amazonky a další výstřednosti libyjského diktátora

Jenže to se tak úplně nepovedlo. Pacient – Řecko – si svého lékaře neoblíbilo a Papadopoulos ztrácel podporu jak u širokých vrstev obyvatelstva, tak u pravicových stran. Na teror černých plukovníků hleděla s rozpaky i mezinárodní veřejnost a Řecko pomalu přicházelo o své hlavní spojence, USA i Velkou Británii. Nakonec neúspěšný pokus o připojení Kypru ukázal, že řecký totalitní režim je v troskách a ten to dokonce i sám uznal, když 23. července 1974 řecká junta předala moc civilní vládě.

FOTO: Převrat černých plukovníků

Převrat černých plukovníků - Hellenic_Army_-_LEO2A6HEL_-_7231Převrat černých plukovníků - Řecko junta fénix Greek_Phoenix.svgPřevrat černých plukovníků - Řecko  Atény Attica_06-13_Athens_54_View_from_Philopappos_-_Acropolis_HillPřevrat černých plukovníků - Řecko zemědělství venkov Festos_-_Valley_of_Messara_1Převrat černých plukovníků - Řecko  Atény Crown_Prince_Palace_Athens_1909
Další fotky
Převrat černých plukovníků - Kypr Řecko nepokoje Street_riot_in_Nicosia_1956

Papadopoulos tak možná unikl jisté smrti. Po obnovení demokracie byl on a jeho přední juntisté souzeni za velezradu, vzpouru, mučení a další zločiny proti lidskosti a v roce 1975 odsouzeni k trestu smrti, později zmírněném na doživotí. Papadopoulos potom také jako vězeň zemřel 27. června 1999 v aténské nemocnici na rakovinu, ale jen proto, že již předtím odmítl nabídku amnestie. Zcela jistě byl i rozčarován tím, že „jeho Řecko“ nepochopilo velikost jeho myšlenek. Dálnice a elektrické vedení, které za jeho vlády vznikly, však už potom Řecku nikdo nevzal.Nepřehlédněte