29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Kaddáfí a jeho Amazonky a další výstřednosti libyjského diktátora

Další fotky

Státnické činy politiků zachytí dějepis, a to obvykle tak nudně, že ho většina lidí nesnáší už od základní školy. Svěřme tedy obvyklý popis života a činů Muammara Kaddáfího dějepisu a pojďme se podívat na to, o čem historie obvykle pomlčí.

Reklama

Pozoruhodný je už samotný titul Muammara Kaddáfího, zvaného také al-Kaddáfi (7. června 1942  – 20. října 2011 ). V armádě dosáhl hodnosti plukovníka, což není ani neobvyklé, ani zvláštní, ovšem od roku 1969 se nechal zvát jako „Vůdce Velké revoluce z 1. září a Libyjské arabské lidové socialistické džamáhíríje“. A protože se u moci v Libyi udržel až do roku 2011, stal se tak také jedním z nejdéle úřadujících hlav států na světě.

Bránící se Izrael přemohl útočící Araby. Šestidenní válka ukázala, jak to skutečně vypadá na Blízkém východě

Čím byl ještě pozoruhodný?

  • Když se v roce 1978 v Jugoslávii konalo zasedání „Hnutí nezúčastněných zemí“, Kaddáfí na ně přiletěl v jumbo jetu (Boeing 747) a trval na tom, že do hlavního jugoslávského města vjede na bílém koni. Pak se nechal „přemluvit“ a vsedl do pancéřového vozu. Odmítl ubytování v hotelu Hilton a přebýval za přísných bezpečnostních opatření v neprůstřelném beduínském stanu postaveném v parku před kongresovou halou. K snídani měl čerstvé mléko, nadojené od několika dovezených velbloudic.
  • Každý účastník měl na projev vymezeno čtvrt hodiny. Kaddáfí svůj projev začal oznámením, že nebude přítomné dlouho zdržovat, a po půldruhé hodině končil slovy o tom, že je nezbytné zničit dolar a rubl, což je vtělení ďábla na zemi.

Před 50 lety se Arafat stal vůdcem Palestinců. Jeho vzorem byl Hitler, platila ho Moskva. Co o něm ještě nejspíš nevíte?

  • Sám o sobě řekl: „Kdybych nebyl Vůdcem s velkým „V“, byl bych spisovatelem.“ Vynikal sečtělostí a řečnickými schopnostmi a je mj. autorem třídílné „Zelené knihy“ (1977 – 1981), kde zformoval ideologii libyjské revoluce a prohlásil, že tímto dílem je problém demokracie ve světě konečně vyřešen. Za hybnou sílu dějin označil právě náboženství, ne ekonomické vztahy. Psal také bajky a novely, „ale jen ve vzácných chvilkách volna“. Zajímal se i o historii. Tvrdil například, že Shakespeare byl vlastně Arab a že původně se jmenoval „šejk Espír“. Ameriku podle něj zase objevil arabský cestovatel „emír Ká“.
  • V polovině 50. let Moskva změnila náhled na země třetího světa a jejich osvobozenecké hnutí a spolu se svými satelity je začala podporovat ve všech směrech, hlavně dodávkami zbraní, aby se tyto země staly spojenci komunistických států. Po návštěvě Kaddáfího a rozhovorech s prezidentem Husákem (1982) se ve velkém rozjely dodávky do Libye a pohledávky za Libyí (i za dalšími rozvojovými státy) z těch časů zůstaly nezaplacené dodnes. Jednalo se kromě jiného o dodávky nákladních automobilů, obrněných transportérů, raketometů, samohybných houfnic, protiletadlových děl, tanků a letounů L-39 Albatros a L-410 Turbolet.

9 pozoruhodných životních zastavení Jane Digbyové. Měla barony, prince i krále, ale zkrotil ji až arabský šejk

  • K této Kaddáfího návštěvě u nás se mezi „zasvěcenými“ traduje roztomilá historka o lovu na daňka. Jeho odstřel ve vládní oboře na Konopišti Kaddáfí údajně realizoval svojí pistolí, potom z diplomatické volhy vytáhl ven kobereček, usadil se na něm, nechal daňka na místě vyvrhnout a pochutnal si na jeho játrech. Není jisté, zda byla tepelně opracovaná.
  • Kaddáfího osobní garda se skládala výhradně z žen, které západní novináři nazývali Amazonky (Amazonian Guard) nebo také „Jeptišky revoluce“. Šlo o oddíl 200 žen založený na počátku 80. let údajně proto, že by arabský atentátník měl problémy s tím, aby střílel na ženu. Nicméně jiné zdroje tvrdí, že tyto ženy byly jen jednou z řady diktátorových libůstek, a že Kaddáfí obecně miloval prostředí, v němž byl obklopen ženami. Po jeho návštěvách u nás prosákly zprávy i o tom, že má rád i společnost mužů a chlapců. Obvykle cestoval s patnácti Amazonkami, které zajišťovaly jeho bezpečnost a domácnost.

Organizace pro osvobození Palestiny jako efektivní nástroj velmocenské politiky. Už 55 let

  • Kandidátky do Kaddáfího ženské gardy se ve speciální akademii musely naučit perfektně ovládat střelné zbraně a absolvovat výcvik bojových umění. Podle Kaddáfího to byly panny, které musely přísahat, že jimi i nadále zůstanou a že za Kaddáfího položí i život. Kaddáfí rovněž pro svou speciální jednotku vypracoval speciální „dress code“ a nařídil Amazonkám nošení šperků, make-up, lakování nehtů a k tomu všemu vojenskou obuv. Výběr do své gardy prováděl Kaddáfí osobně.
  • V roce 1998 byla jedna Amazonka zabita a dalších sedm zraněno, když islámští fundamentalisté v Libyi přepadli Kaddáfího automobilovou kolonu. Tvrdilo se, že jeho nejoblíbenější Amazonka Aiša zemřela, když ho při atentátu chránila vlastním tělem. V listopadu 2006, když Kaddáfí přiletěl na mezinárodní letiště v Nigérii, měl s sebou všech svých 200 po zuby ozbrojených Amazonek. Členové místní oficiální ochranky způsobili diplomatický incident, když se Kaddáfího tělesnou gardu pokusili odzbrojit. Kaddáfí to považoval za urážku, rozzuřil se a prohlásil, že půjde 40 km z letiště do hlavního města pěšky. Ale pak se nechal od nigerijského prezidenta „přesvědčit“ a odjel v automobilu s kolonou.

FOTO: Kaddáfí

Kaddáfí - Muammar Kaddáfí – ČT24 – Česká televizeKaddáfí - 3 – Vojenské dodávky do Libye z československé socialistické republikyKaddáfí - Kaddáfí se španělským premiérem José Luisem Rodríguezem Zapaterem v roce 2010 – wikipediaKaddáfí - LidovkyKaddáfí - 1 – Vojenské dodávky do Libye z československé socialistické republiky –
Další fotky
Kaddáfí - 2 – Vojenské dodávky do Libye z československé socialistické republikyKaddáfí - LET L-410NG OK-NGA ILA Berlin 2016Kaddáfí - Družba na nejvyšší úrovni – Libyjský vůdce Kaddáfí a politici ČSSR – aktualně.czKaddáfí - Egyptský prezident Násir byl pro Kaddafiho politickým hrdinou – wikipediaKaddáfí - img235Kaddáfí - Kaddáfí (uprostřed, Egyptský prezident Násir (vlevo) a syrský prezident al-Atassim (Vpravo) – 1969 – wikipedieKaddáfí - Kaddáfí a rumunský prezident ceausescu v Rumunsku (1974) – wikipediaKaddáfí - Kaddáfí nabídl jednání, rebelové ho odmítli – lidovkyKaddáfí - Kaddáfí s Jásirem Arafatem v roce 1977 – wikipediaKaddáfí - Kaddáfí v 70. letech – wikipediaKaddáfí - Kaddáfí v roce 1976 se svým synem Saifem al-Islámem Kaddáfím – wikipediaKaddáfí - Kaddáfího na 12. konferenci Africké unie v roce 2009 – wikipediaKaddáfí - Lidé protestují proti Kaddáfímu v Dublinu , Irsko, březen 2011Kaddáfí - Muamar Kaddáfí – Téma – Novinky.czKaddáfí - Muammar Kaddáfí (1973) – wikipediaKaddáfí - Neopustím tuhle zemi, zemřu jako mučedník – zahraniční-ihnedKaddáfí - LIBYA-KADHAFIKaddáfí - Nicolas Sarkozy (vlevo) a Muammar Kaddáfí. – týdenKaddáfí - Portrét Kaddáfího v blízkosti libyjsko-tuniské hranice, 2008 – wikipediaKaddáfí - Karikatura Kaddáfího – libyanfreepress.wordpress.Kaddáfí - karikatura Kaddáfího – toonpool.Kaddáfí - 13. výročí revpluce 1. září na poštovní známce (1982 – wikipedia
  • V průběhu libyjské občanské války v roce 2011 pět Amazonek vzneslo proti Kaddáfímu, jeho synům a některým vysokým úředníkům obvinění ze znásilnění a dalšího zneužívání. Některé Amazonky tvrdily, že musely vykonávat popravy povstalců a pokud by odmítly, byly by také popraveny. Po Kaddáfího smrti se objevily zprávy, že měl sexuální vztahy s dospívajícími dívkami, které pro něho byly speciálně vybírány. Jedna z těchto žen, Soraya, tvrdila, že ji Kaddaffí šest let věznil v suterénu, opakovaně ji znásilňoval, močil na ni, nutil ji sledovat pornografii, pít alkohol a užívat kokain. Kaddáfí si také najal šest ukrajinských ošetřovatelek, aby se o něho staraly. Ty ho naopak popsaly jako starostlivého, ohleduplného a laskavého člověka a byly překvapeny obviněními, která byla proti němu vznesena.

FOTO: Kaddáfího Amazonky

Kaddáfího Amazonky - News.com 2.auKaddáfího Amazonky - newsmov.bizKaddáfího Amazonky - itsmyviewsKaddáfího Amazonky - 10 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 2 – Kaddafího garda Amazonek – youtube
Další fotky
Kaddáfího Amazonky - 3 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 4 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 5 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 6 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 7 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 8 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 9 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 11 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - Kaddáfího Amazonky - 13 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 14 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 15 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 16 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 17 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 9272576Kaddáfího Amazonky - AcidCow.Kaddáfího Amazonky - Al BawabaKaddáfího Amazonky - Bodyguards_gadafiKaddáfího Amazonky - cc0d4ea2400004f00240815Kaddáfího Amazonky - Daily MailKaddáfího Amazonky - Deadliest Fiction Wiki – FandomKaddáfího Amazonky - Freemasonry WatchKaddáfího Amazonky - China.org.cnKaddáfího Amazonky - China2.org.cnKaddáfího Amazonky - China2.org.cnKaddáfího Amazonky - International Business TimesKaddáfího Amazonky - itsmyviews. 2Kaddáfího Amazonky - itsmyviews.Kaddáfího Amazonky - itsmyviews2Kaddáfího Amazonky - JezebelKaddáfího Amazonky - Laughterizer – Laughterizer 2Kaddáfího Amazonky - Laughterizer – Laughterizer 3Kaddáfího Amazonky - Laughterizer – Laughterizer 4Kaddáfího Amazonky - Laughterizer – LaughterizerKaddáfího Amazonky - LidovkyKaddáfího Amazonky - MetroKaddáfího Amazonky - Mirror 2Kaddáfího Amazonky - MirrorKaddáfího Amazonky - Miss Zeeee – WordPress.Kaddáfího Amazonky - NDTV.
  • Po vypuknutí povstání v únoru roku 2011 a následné vojenské intervenci mezinárodních sil v březnu roku 2011 se oblast pod Kaddáfího kontrolou zmenšila, načež diktátor začal ztracené území postupně dobývat zpět. Během července a srpna 2011 se však situace opět obrátila a 23. srpna 2011 povstalci dobyli Kaddáfího sídlo Báb al-Azízíju, ale samotného diktátora, nyní stíhaného i Mezinárodním trestním soudem kvůli obviněním ze spáchání zločinů proti lidskosti, v něm nedopadli. 20. října 2011 byl Kaddáfí dopaden skupinou povstalců, patrně mučen a bez soudu popraven. Přesné okolnosti jeho zatčení a posledních hodin života nejsou bezpečně známy, jisté je jen to, že na diktátorově mrtvém těle byly oficiálně zjištěny střelné rány na hlavě a na břiše.

 

Před 43 minutami
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1840 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
17.6.2019
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Reklama