• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kaddáfí a jeho Amazonky a další výstřednosti libyjského diktátora

  7.6.2019
  Václav Pavlík
  Další fotky

  Státnické činy politiků zachytí dějepis, a to obvykle tak nudně, že ho většina lidí nesnáší už od základní školy. Svěřme tedy obvyklý popis života a činů Muammara Kaddáfího dějepisu a pojďme se podívat na to, o čem historie obvykle pomlčí.

  Pozoruhodný je už samotný titul Muammara Kaddáfího, zvaného také al-Kaddáfi (7. června 1942  – 20. října 2011 ). V armádě dosáhl hodnosti plukovníka, což není ani neobvyklé, ani zvláštní, ovšem od roku 1969 se nechal zvát jako „Vůdce Velké revoluce z 1. září a Libyjské arabské lidové socialistické džamáhíríje“. A protože se u moci v Libyi udržel až do roku 2011, stal se tak také jedním z nejdéle úřadujících hlav států na světě.

  Bránící se Izrael přemohl útočící Araby. Šestidenní válka ukázala, jak to skutečně vypadá na Blízkém východě

  Čím byl ještě pozoruhodný?

  • Když se v roce 1978 v Jugoslávii konalo zasedání „Hnutí nezúčastněných zemí“, Kaddáfí na ně přiletěl v jumbo jetu (Boeing 747) a trval na tom, že do hlavního jugoslávského města vjede na bílém koni. Pak se nechal „přemluvit“ a vsedl do pancéřového vozu. Odmítl ubytování v hotelu Hilton a přebýval za přísných bezpečnostních opatření v neprůstřelném beduínském stanu postaveném v parku před kongresovou halou. K snídani měl čerstvé mléko, nadojené od několika dovezených velbloudic.
  • Každý účastník měl na projev vymezeno čtvrt hodiny. Kaddáfí svůj projev začal oznámením, že nebude přítomné dlouho zdržovat, a po půldruhé hodině končil slovy o tom, že je nezbytné zničit dolar a rubl, což je vtělení ďábla na zemi.

  Před 50 lety se Arafat stal vůdcem Palestinců. Jeho vzorem byl Hitler, platila ho Moskva. Co o něm ještě nejspíš nevíte?

  • Sám o sobě řekl: „Kdybych nebyl Vůdcem s velkým „V“, byl bych spisovatelem.“ Vynikal sečtělostí a řečnickými schopnostmi a je mj. autorem třídílné „Zelené knihy“ (1977 – 1981), kde zformoval ideologii libyjské revoluce a prohlásil, že tímto dílem je problém demokracie ve světě konečně vyřešen. Za hybnou sílu dějin označil právě náboženství, ne ekonomické vztahy. Psal také bajky a novely, „ale jen ve vzácných chvilkách volna“. Zajímal se i o historii. Tvrdil například, že Shakespeare byl vlastně Arab a že původně se jmenoval „šejk Espír“. Ameriku podle něj zase objevil arabský cestovatel „emír Ká“.
  • V polovině 50. let Moskva změnila náhled na země třetího světa a jejich osvobozenecké hnutí a spolu se svými satelity je začala podporovat ve všech směrech, hlavně dodávkami zbraní, aby se tyto země staly spojenci komunistických států. Po návštěvě Kaddáfího a rozhovorech s prezidentem Husákem (1982) se ve velkém rozjely dodávky do Libye a pohledávky za Libyí (i za dalšími rozvojovými státy) z těch časů zůstaly nezaplacené dodnes. Jednalo se kromě jiného o dodávky nákladních automobilů, obrněných transportérů, raketometů, samohybných houfnic, protiletadlových děl, tanků a letounů L-39 Albatros a L-410 Turbolet.

  9 pozoruhodných životních zastavení Jane Digbyové. Měla barony, prince i krále, ale zkrotil ji až arabský šejk

  • K této Kaddáfího návštěvě u nás se mezi „zasvěcenými“ traduje roztomilá historka o lovu na daňka. Jeho odstřel ve vládní oboře na Konopišti Kaddáfí údajně realizoval svojí pistolí, potom z diplomatické volhy vytáhl ven kobereček, usadil se na něm, nechal daňka na místě vyvrhnout a pochutnal si na jeho játrech. Není jisté, zda byla tepelně opracovaná.
  • Kaddáfího osobní garda se skládala výhradně z žen, které západní novináři nazývali Amazonky (Amazonian Guard) nebo také „Jeptišky revoluce“. Šlo o oddíl 200 žen založený na počátku 80. let údajně proto, že by arabský atentátník měl problémy s tím, aby střílel na ženu. Nicméně jiné zdroje tvrdí, že tyto ženy byly jen jednou z řady diktátorových libůstek, a že Kaddáfí obecně miloval prostředí, v němž byl obklopen ženami. Po jeho návštěvách u nás prosákly zprávy i o tom, že má rád i společnost mužů a chlapců. Obvykle cestoval s patnácti Amazonkami, které zajišťovaly jeho bezpečnost a domácnost.

  Organizace pro osvobození Palestiny jako efektivní nástroj velmocenské politiky. Už 55 let

  • Kandidátky do Kaddáfího ženské gardy se ve speciální akademii musely naučit perfektně ovládat střelné zbraně a absolvovat výcvik bojových umění. Podle Kaddáfího to byly panny, které musely přísahat, že jimi i nadále zůstanou a že za Kaddáfího položí i život. Kaddáfí rovněž pro svou speciální jednotku vypracoval speciální „dress code“ a nařídil Amazonkám nošení šperků, make-up, lakování nehtů a k tomu všemu vojenskou obuv. Výběr do své gardy prováděl Kaddáfí osobně.
  • V roce 1998 byla jedna Amazonka zabita a dalších sedm zraněno, když islámští fundamentalisté v Libyi přepadli Kaddáfího automobilovou kolonu. Tvrdilo se, že jeho nejoblíbenější Amazonka Aiša zemřela, když ho při atentátu chránila vlastním tělem. V listopadu 2006, když Kaddáfí přiletěl na mezinárodní letiště v Nigérii, měl s sebou všech svých 200 po zuby ozbrojených Amazonek. Členové místní oficiální ochranky způsobili diplomatický incident, když se Kaddáfího tělesnou gardu pokusili odzbrojit. Kaddáfí to považoval za urážku, rozzuřil se a prohlásil, že půjde 40 km z letiště do hlavního města pěšky. Ale pak se nechal od nigerijského prezidenta „přesvědčit“ a odjel v automobilu s kolonou.

  FOTO: Kaddáfí

  Kaddáfí - Muammar Kaddáfí – ČT24 – Česká televizeKaddáfí - 3 – Vojenské dodávky do Libye z československé socialistické republikyKaddáfí - Kaddáfí se španělským premiérem José Luisem Rodríguezem Zapaterem v roce 2010 – wikipediaKaddáfí - LidovkyKaddáfí - 1 – Vojenské dodávky do Libye z československé socialistické republiky –
  Další fotky
  Kaddáfí - 2 – Vojenské dodávky do Libye z československé socialistické republikyKaddáfí - LET L-410NG OK-NGA ILA Berlin 2016Kaddáfí - Družba na nejvyšší úrovni – Libyjský vůdce Kaddáfí a politici ČSSR – aktualně.czKaddáfí - Egyptský prezident Násir byl pro Kaddafiho politickým hrdinou – wikipediaKaddáfí - img235Kaddáfí - Kaddáfí (uprostřed, Egyptský prezident Násir (vlevo) a syrský prezident al-Atassim (Vpravo) – 1969 – wikipedieKaddáfí - Kaddáfí a rumunský prezident ceausescu v Rumunsku (1974) – wikipediaKaddáfí - Kaddáfí nabídl jednání, rebelové ho odmítli – lidovkyKaddáfí - Kaddáfí s Jásirem Arafatem v roce 1977 – wikipediaKaddáfí - Kaddáfí v 70. letech – wikipediaKaddáfí - Kaddáfí v roce 1976 se svým synem Saifem al-Islámem Kaddáfím – wikipediaKaddáfí - Kaddáfího na 12. konferenci Africké unie v roce 2009 – wikipediaKaddáfí - Lidé protestují proti Kaddáfímu v Dublinu , Irsko, březen 2011Kaddáfí - Muamar Kaddáfí – Téma – Novinky.czKaddáfí - Muammar Kaddáfí (1973) – wikipediaKaddáfí - Neopustím tuhle zemi, zemřu jako mučedník – zahraniční-ihnedKaddáfí - LIBYA-KADHAFIKaddáfí - Nicolas Sarkozy (vlevo) a Muammar Kaddáfí. – týdenKaddáfí - Portrét Kaddáfího v blízkosti libyjsko-tuniské hranice, 2008 – wikipediaKaddáfí - Karikatura Kaddáfího – libyanfreepress.wordpress.Kaddáfí - karikatura Kaddáfího – toonpool.Kaddáfí - 13. výročí revpluce 1. září na poštovní známce (1982 – wikipedia
  • V průběhu libyjské občanské války v roce 2011 pět Amazonek vzneslo proti Kaddáfímu, jeho synům a některým vysokým úředníkům obvinění ze znásilnění a dalšího zneužívání. Některé Amazonky tvrdily, že musely vykonávat popravy povstalců a pokud by odmítly, byly by také popraveny. Po Kaddáfího smrti se objevily zprávy, že měl sexuální vztahy s dospívajícími dívkami, které pro něho byly speciálně vybírány. Jedna z těchto žen, Soraya, tvrdila, že ji Kaddaffí šest let věznil v suterénu, opakovaně ji znásilňoval, močil na ni, nutil ji sledovat pornografii, pít alkohol a užívat kokain. Kaddáfí si také najal šest ukrajinských ošetřovatelek, aby se o něho staraly. Ty ho naopak popsaly jako starostlivého, ohleduplného a laskavého člověka a byly překvapeny obviněními, která byla proti němu vznesena.

  FOTO: Kaddáfího Amazonky

  Kaddáfího Amazonky - News.com 2.auKaddáfího Amazonky - newsmov.bizKaddáfího Amazonky - itsmyviewsKaddáfího Amazonky - 10 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 2 – Kaddafího garda Amazonek – youtube
  Další fotky
  Kaddáfího Amazonky - 3 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 4 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 5 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 6 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 7 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 8 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 9 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 11 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - Kaddáfího Amazonky - 13 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 14 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 15 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 16 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 17 – Kaddafího garda Amazonek – youtubeKaddáfího Amazonky - 9272576Kaddáfího Amazonky - AcidCow.Kaddáfího Amazonky - Al BawabaKaddáfího Amazonky - Bodyguards_gadafiKaddáfího Amazonky - cc0d4ea2400004f00240815Kaddáfího Amazonky - Daily MailKaddáfího Amazonky - Deadliest Fiction Wiki – FandomKaddáfího Amazonky - Freemasonry WatchKaddáfího Amazonky - China.org.cnKaddáfího Amazonky - China2.org.cnKaddáfího Amazonky - China2.org.cnKaddáfího Amazonky - International Business TimesKaddáfího Amazonky - itsmyviews. 2Kaddáfího Amazonky - itsmyviews.Kaddáfího Amazonky - itsmyviews2Kaddáfího Amazonky - JezebelKaddáfího Amazonky - Laughterizer – Laughterizer 2Kaddáfího Amazonky - Laughterizer – Laughterizer 3Kaddáfího Amazonky - Laughterizer – Laughterizer 4Kaddáfího Amazonky - Laughterizer – LaughterizerKaddáfího Amazonky - LidovkyKaddáfího Amazonky - MetroKaddáfího Amazonky - Mirror 2Kaddáfího Amazonky - MirrorKaddáfího Amazonky - Miss Zeeee – WordPress.Kaddáfího Amazonky - NDTV.
  • Po vypuknutí povstání v únoru roku 2011 a následné vojenské intervenci mezinárodních sil v březnu roku 2011 se oblast pod Kaddáfího kontrolou zmenšila, načež diktátor začal ztracené území postupně dobývat zpět. Během července a srpna 2011 se však situace opět obrátila a 23. srpna 2011 povstalci dobyli Kaddáfího sídlo Báb al-Azízíju, ale samotného diktátora, nyní stíhaného i Mezinárodním trestním soudem kvůli obviněním ze spáchání zločinů proti lidskosti, v něm nedopadli. 20. října 2011 byl Kaddáfí dopaden skupinou povstalců, patrně mučen a bez soudu popraven. Přesné okolnosti jeho zatčení a posledních hodin života nejsou bezpečně známy, jisté je jen to, že na diktátorově mrtvém těle byly oficiálně zjištěny střelné rány na hlavě a na břiše.

     Nepřehlédněte