• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Bránící se Izrael přemohl útočící Araby. Šestidenní válka ukázala, jak to skutečně vypadá na Blízkém východě

    Další fotky

    Došlo k ní v roce 1967 a skutečně trvala jen šest dní, od 5. do 10. června. Sovětský svaz a s ním celý socialistický blok včetně Československa stál tehdy na straně arabských států s Egyptem v čele. Podle toho byl také tehdy ve sdělovacích prostředcích obraz této války zkreslován. Jak to tedy bylo doopravdy?

    Po druhé světové válce došlo v Egyptě, tehdy ještě v britské sféře vlivu, k tomu, že vojenská junta zvaná Hnutí svobodných důstojníků pod vedením populárního generála Nadžíba donutila 23. 7. 1952 k abdikaci egyptského krále Farúka I. Aby Velká Británie neměla důvod k intervenci, formálně byla v Egyptě zachována monarchie a na Farúkovo místo na trůně nastoupil jeho teprve půlroční syn, za kterého vládli regenti. 18. června 1953 Nadžíb jako egyptský premiér prohlásil královskou vládu v Egyptě za ukončenou, vyhlásil v Egyptě republiku a stal se jejím prvním prezidentem. Ve funkci nevydržel dlouho, 25. 2. 1954 jej svrhl jeho konkurent Nasser (u nás psán a vyslovován Násir), populistický diktátor a horlivý zastánce myšlenky na úplnou likvidaci Izraele.

    Brilantní izraelský generál Moše Dajan byl voják každým coulem. Kariéru mu však komplikovaly jeho osobnostní rysy

    To vyhovovalo i Stalinovi, který ho podpořil tím, že v únoru 1953, měsíc před svou smrtí, přerušil s Izraelem oficiální styky. Sovětský blok potom začal dodávat arabským armádám stále rostoucí množství moderní vojenské techniky. V září 1955 byla podepsána také egyptsko-československá dohoda o prodeji našich zbraní do Egypta. S oporou nového spojence, SSSR a jeho socialistického bloku, mohl Násir o likvidaci Izraele uvažovat v reálných konturách.

    Na realizaci tohoto plánu došlo v roce 1967, kdy 5. června propukla tzv. Šestidenní válka (resp. celkem již třetí tzv. arabsko-izraelská válka). Začala tím, že Egypt uzavřel pro izraelské lodě v Rudém moři Tiranskou úžinu v ústí Akabského zálivu, na jehož konci se nachází jediný izraelský rudomořský přístav – Ejlat.

    Organizace pro osvobození Palestiny jako efektivní nástroj velmocenské politiky. Už 55 let

    Podle toho nepřísnějšího možného výkladu mezinárodního práva byl tento čin válečným aktem. Izrael na egyptskou blokádu svého přístavu reagoval úderem letectva na egyptské letecké základny. Egypt byl na útok „připraven“, tedy byl si vědom toho, že jeho blokáda izraelského přístavu je válečný akt a předpokládal tedy izraelskou válečnou odvetu. Na pomoc Egyptu přispěchaly na pomoc další arabské státy – Sýrie, Jordánsko, Irák, Saúdská Arábie, Súdán, Tunisko, Maroko a Alžírsko. Přes zjevnou přesilu nepřítele dokázala část izraelské armády pod velením Moše Dajana obsadit Sinajský poloostrov a další izraelské jednotky dobyly Jeruzalém, celý Západní břeh Jordánu a Golanské výšiny na hranicích se Sýrií, významné pro svou strategickou polohu, protože z jejich vrcholků může případný nepřítel ostřelovat velkou část severu Izraele včetně životně důležitého vodovodu spojujícího severní a jižní část státu.

    Jaká přesně byla situace během Šestidenní války?

    • O arabské porážce bylo rozhodnuto již 5. června 1967 v ranních hodinách, kdy Izrael ochromil egyptské letectvo, a to ještě na zemi. Nalétávající izraelské svazky vzdušných sil pak měly volnou cestu. Nejenže proti nim neodstartovaly stíhačky, i egyptská pozemní protiletadlová obrana udeřila proti prvním izraelským náletům jen velmi slabě.
    • Počty stíhaček a lehkých bombardérů: Izrael – asi 250 letadel; Egypt + Sýrie + Jordánsko – přes 550 letadel.
    • Arabské ztráty v prvních dnech války: ze 427 zničených letadel bylo 393 zničeno na zemi a jen 34 ve vzduchu.

    Před 50 lety se Arafat stal vůdcem Palestinců. Jeho vzorem byl Hitler, platila ho Moskva. Co o něm ještě nejspíš nevíte?

    • Soudilo se, že náčelník izraelského generálního štábu disponoval nějakou tajnou zbraní, která mu dovolila během vzdušných operací zasazovat mimořádně tvrdé a přesné údery. Nebo také, že v síti egyptských radarů byla trhlina, kterou Izraelci objevili a jejich letadla se jí „protáhla“. Protože však Izraelci rozhodně nemají ve zvyku prozrazovat svá tajemství, dodnes o tom existují jenom dohady.
    • A indicie. Jedna spřátelená země upozornila Egypt, že v noci z 31. května na 1. červen pronikla izraelská výzvědná letadla až do vzdušeného prostoru Káhiry, aniž narazila na odpor. Generální štáb však popřel věrohodnost této zprávy s tím, že nelze pochybovat o schopnostech egyptské protiletecké obrany. Později Egypt tvrdil, že izraelská letadla zpozorována byla, nebyla však rozpoznána jako letadla nepřátelská.

    Bránili se proti přesile, ale svůj domov ubránili. Nepřátelské tanky do něj nikdy nevjely

    • Jiné zdroje uvádějí, že izraelským tajným službám se podařilo prolomit nejen vojenské šifry používané Egyptem, ale i odposlechnout řadu hovorů mezi Násirem a králem Husajnem. Izraelci tak přesně věděli, kde a jak jsou rozmístěna egyptská letadla a jak je vzdušný prostor střežen.
    • Díky pomoci spojeneckých a spřátelených zemí měl Egypt zanedlouho téměř takový stav letectva jako před touto válkou.
    • Šestidenní válka skončila v červnu 1967, kdy Izrael pod mezinárodním tlakem ukončil bojové akce. Arabská koalice v této válce utrpěla zdrcující porážku – Egypt ztratil Gazu a celý Sinaj, Jordánsko Východní Jeruzalém a celý Západní břeh Jordánu a Sýrie Golanské výšiny. Výsledek této války ovlivňuje geopolitiku regionu až dodnes.

    FOTO: Šestidenní válka

    Šestidenní válka - Největším proudovým leteckým esem světa je Izraelec Giora Epstein. Sestřelil 17 egyptských stíhaček-zoommagazin-iprimaŠestidenní válka - Šestidenní válka 1967 Zdroj:Šestidenní válka - MiG-15 bis – dodávaný do Egypta – wikipedieŠestidenní válka - Šestidenní válka – reflexŠestidenní válka - přístav Ejlat, Akabský záliv, Tiranská úžina – mapygoogle
    Další fotky
    Šestidenní válka - Suezský a Akabský záliv – mapy googleŠestidenní válka - Šestidenní válka – zničený egyptský MiG-17 – ReflexjpgŠestidenní válka - Šestidenní válka – iROZHLASŠestidenní válka - Šestidenní válka – izraelská letadla – iDNES.czŠestidenní válka - Šestidenní válka – izraelské letectvo – Mirage – reflexŠestidenní válka - Šestidenní válka – trojice zničených egyptských MiGů-21 – iDNES.czŠestidenní válka - Šestidenní válka – zničená egyptská letadla bodovými zásahy – TimixiŠestidenní válka - Šestidenní válka – zničený egyptský MiG-17 – ReflexjpgŠestidenní válka - Šestidenní válka – zničený egyptský vrtulník – Univerzita obranyŠestidenní válka - Šestidenní válka -alžírské letectvo – waffen-ss.czxŠestidenní válka - Šestidenní válka – Česká společnost přátel IzraeleŠestidenní válka - Moše Dajan a Násir – Česká televize
    • Pochopitelné nadšení Izraelců z postupně dobývaného území se v té době projevilo i ne zcela vážně míněným sloganem v jeho cestovních kancelářích: „Navštivte Izrael, zemi pyramid.“

     



    Nepřehlédněte
    7.11.2024
    Zprávy

    Proč zvítězil Trump?