29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Organizace pro osvobození Palestiny jako efektivní nástroj velmocenské politiky. Už 55 let

Další fotky

Kdo bude vládnout na Blízkém východě, komu patří Palestina? Roku 1946 tam do hry vstoupil právě vzniklý Izrael a uhájil si právo na svou existenci. Proti němu, a nejen proti němu, se vymezila Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) založená 2. června 1964. Dlouho pak v čele s Jásirem Arafatem.

Reklama

V jordánském sektoru Jeruzaléma ji na svém kongresu založila Liga arabských států s cílem „dosáhnout zničení Izraele“, jak je uvedeno v jejím ustavujícím prohlášení. Sdružilo se v ní několik palestinských odbojových skupin usilujících o stejný cíl – vytvoření nezávislého sekulárního státu, avšak za použití odlišných strategií a taktik. OOP dostala finanční podporu od arabských vlád, Egypt jí dal k dispozici Sinaj a Pásmo Gazy. Od roku 1974 se OOP pokládá za „jedinou legitimní reprezentaci palestinského lidu“. V letech 1969 – 2004 byl jejím předsedou Jásir Arafat. Po jeho smrti v roce 2004 se stal předsedou Mahmúd Abbás.

Před 50 lety se Arafat stal vůdcem Palestinců. Jeho vzorem byl Hitler, platila ho Moskva. Co o něm ještě nejspíš nevíte?

Jaká je její historie?

  • Její založení bylo přijato s nedůvěrou a až s nelibostí zvláště ze strany jordánského krále Husajna, neboť byla pod přímým vlivem Egypta a jejího prezidenta Nassera (u nás psáno Násira).
  • První předseda OOP Ahmad Šugajrí nastavil ostrý protiizraelský kurz – cílem bylo osvobození celé Palestiny a zřízení palestinského státu na celém území Izraele. Po šestidenní válce roku 1967, v níž Izrael zvítězil, musel Šugajrí odstoupit a na jeho místo nastoupilo kolektivní vedení.
  • V roce 1968 se součástí OOP stala organizace Fatah, která se stala svého času největší a nejdůležitější frakcí a od svého založení roku 1959 je její součástí řada bojechtivých skupin.

15 překvapujících faktů o Nelsonu Mandelovi. Byl to jihoafrický bojovník proti apartheidu, nebo terorista?

  • 3. února 1969 byl na palestinském celonárodním kongresu v Káhiře jmenován vůdcem OOP Jásir Arafat. Pod jeho vedením a se zahraniční finanční a materiální podporou vzrostl význam této organizace. Jejím vůdcem se paradoxně však stal člověk, který se narodil v Káhiře a vůbec nebyl Palestincem.
  • Po mnohých výzvách a až při návštěvě amerického prezidenta Billa Clintona 14. prosince 1998 byly z Charty OOP vypuštěny ty články z roku 1964, které vyzývaly ke zničení Izraele.

Mezinárodní skandál! Izrael sestřelil dopravní letadlo! Kdo udělal osudnou chybu?

  • Původní sídlo měla OOP v Egyptě, ale pak se po rozepřích s egyptskou vládou přemístila do Jordánska. Zde se OOP vyzbrojila a v roce 1970, kdy se zúčastnila neúspěšného pokusu o převrat, jehož cílem bylo svržení krále Husajna příslušníky tzv. „Černé září“. Všeobecně se má za to, že „Černé září“ vzniklo jako odnož Fatahu, i když jeho představitelé tvrdí, že to nebyla nikdy teroristická organizace. Fatah přitom v utajení vytvářel teroristické organizace, se kterými nechtěl být spojován. Na podzim téhož roku jordánská armáda v odvetě za tento pokus o převrat zabila či z Jordánska definitivně vyhnala tisíce Palestinců. Ti se usadili v Libanonu a v jižní části země vytvořili jakýsi stát ve státě – nástupiště k útokům na Izrael. Taková situace pochopitelně nebyla dlouhodobě udržitelná a od roku 1975 se Libanon zmítal v občanské válce, z níž sdělovací prostředky přinášely fotografie a televizní záběry především z rozstříleného Bejrútu. Ve vzniklé situaci, snad kromě některých expertů z tajných služeb, se nikdo nevyznal.

Výstava: Izrael není jen o památkách. Podívejte se na tyto nádherné přírodní scenérie

  • Když Izrael v důsledku toho okupoval Libanon, OOP se pod dohledem OSN přestěhovala až do Tuniska, protože ostatní okolní arabské státy se chtěly vyhnout podezření, z toho, že ji podporují a financují. V současnosti se její sídlo nachází v Ramalláhu, na Západním břehu Jordánu.
  • Z různých pramenů pak vyplynulo, že OOP je hýčkaným „dítětem“, které „porodila“ KGB. Arafat i Abbás studovali v Sovětském svazu a za učitele měli největší odborníky z řad tajné služby. Rovněž finance na její provoz (stejně jako finance na protesty proti americké politice a jaderným zbraním organizované v západní Evropě a v USA) pocházely ze Sovětského svazu a zemí socialistického bloku včetně materiální podpory (např. dodávky trhaviny semtex z Československé socialistické republiky).

FOTO: Založení Organizace pro osvobození Palestiny 1964

Založení Organizace pro osvobození Palestiny 1964 - Jordánský král Husajn – wikipedieZaložení Organizace pro osvobození Palestiny 1964 - Fatah – oficiální vlajka – wikipedieZaložení Organizace pro osvobození Palestiny 1964 - Chruščov (uprostřed) a egyptský prezident Násir (vpravo) – týdenZaložení Organizace pro osvobození Palestiny 1964 - Izraelské jednotky na jihu Libanonu – wikipediaZaložení Organizace pro osvobození Palestiny 1964 - Jakeš, Arafat a Husák – ČT24 – Česká televize
Další fotky
Založení Organizace pro osvobození Palestiny 1964 - Jásir Arafat byl hlavním zakladatelem Fatahu, který jej vedl až do své smrti v roce 2004 – wikipedieZaložení Organizace pro osvobození Palestiny 1964 - Jordánský krák Hussajn I. – wikipedieZaložení Organizace pro osvobození Palestiny 1964 - Mahmúd Abbás – wikipedieZaložení Organizace pro osvobození Palestiny 1964 - Ohořelé zbytky izraelského autobusu společnosti Egged, napadeného v roce 1978 palestinskými teroristy při masakru na pobřežní silniZaložení Organizace pro osvobození Palestiny 1964 - S Kaddáfím si rozuměli – The NationalZaložení Organizace pro osvobození Palestiny 1964 - PR200411110048Založení Organizace pro osvobození Palestiny 1964 - Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) – wikipedie
  • Ukázalo se také, že myšlenka využít novodobý islámský terorismus pro své vlastní cíle vznikla v Sovětském svazu a je považován za mnohem efektivnější taktiku než jsou standardní vojenské operace namířené proti Izraeli (a nejen proti němu).
Před 1 hodinou
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1840 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
17.6.2019
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Reklama