V jordánském sektoru Jeruzaléma ji na svém kongresu založila Liga arabských států s cílem „dosáhnout zničení Izraele“, jak je uvedeno v jejím ustavujícím prohlášení. Sdružilo se v ní několik palestinských odbojových skupin usilujících o stejný cíl – vytvoření nezávislého sekulárního státu, avšak za použití odlišných strategií a taktik. OOP dostala finanční podporu od arabských vlád, Egypt jí dal k dispozici Sinaj a Pásmo Gazy. Od roku 1974 se OOP pokládá za „jedinou legitimní reprezentaci palestinského lidu“. V letech 1969 – 2004 byl jejím předsedou Jásir Arafat. Po jeho smrti v roce 2004 se stal předsedou Mahmúd Abbás.
Jaká je její historie?
- Její založení bylo přijato s nedůvěrou a až s nelibostí zvláště ze strany jordánského krále Husajna, neboť byla pod přímým vlivem Egypta a jejího prezidenta Nassera (u nás psáno Násira).
- První předseda OOP Ahmad Šugajrí nastavil ostrý protiizraelský kurz – cílem bylo osvobození celé Palestiny a zřízení palestinského státu na celém území Izraele. Po šestidenní válce roku 1967, v níž Izrael zvítězil, musel Šugajrí odstoupit a na jeho místo nastoupilo kolektivní vedení.
- V roce 1968 se součástí OOP stala organizace Fatah, která se stala svého času největší a nejdůležitější frakcí a od svého založení roku 1959 je její součástí řada bojechtivých skupin.
- 3. února 1969 byl na palestinském celonárodním kongresu v Káhiře jmenován vůdcem OOP Jásir Arafat. Pod jeho vedením a se zahraniční finanční a materiální podporou vzrostl význam této organizace. Jejím vůdcem se paradoxně však stal člověk, který se narodil v Káhiře a vůbec nebyl Palestincem.
- Po mnohých výzvách a až při návštěvě amerického prezidenta Billa Clintona 14. prosince 1998 byly z Charty OOP vypuštěny ty články z roku 1964, které vyzývaly ke zničení Izraele.
- Původní sídlo měla OOP v Egyptě, ale pak se po rozepřích s egyptskou vládou přemístila do Jordánska. Zde se OOP vyzbrojila a v roce 1970, kdy se zúčastnila neúspěšného pokusu o převrat, jehož cílem bylo svržení krále Husajna příslušníky tzv. „Černé září“. Všeobecně se má za to, že „Černé září“ vzniklo jako odnož Fatahu, i když jeho představitelé tvrdí, že to nebyla nikdy teroristická organizace. Fatah přitom v utajení vytvářel teroristické organizace, se kterými nechtěl být spojován. Na podzim téhož roku jordánská armáda v odvetě za tento pokus o převrat zabila či z Jordánska definitivně vyhnala tisíce Palestinců. Ti se usadili v Libanonu a v jižní části země vytvořili jakýsi stát ve státě – nástupiště k útokům na Izrael. Taková situace pochopitelně nebyla dlouhodobě udržitelná a od roku 1975 se Libanon zmítal v občanské válce, z níž sdělovací prostředky přinášely fotografie a televizní záběry především z rozstříleného Bejrútu. Ve vzniklé situaci, snad kromě některých expertů z tajných služeb, se nikdo nevyznal.
- Když Izrael v důsledku toho okupoval Libanon, OOP se pod dohledem OSN přestěhovala až do Tuniska, protože ostatní okolní arabské státy se chtěly vyhnout podezření, z toho, že ji podporují a financují. V současnosti se její sídlo nachází v Ramalláhu, na Západním břehu Jordánu.
- Z různých pramenů pak vyplynulo, že OOP je hýčkaným „dítětem“, které „porodila“ KGB. Arafat i Abbás studovali v Sovětském svazu a za učitele měli největší odborníky z řad tajné služby. Rovněž finance na její provoz (stejně jako finance na protesty proti americké politice a jaderným zbraním organizované v západní Evropě a v USA) pocházely ze Sovětského svazu a zemí socialistického bloku včetně materiální podpory (např. dodávky trhaviny semtex z Československé socialistické republiky).
- Ukázalo se také, že myšlenka využít novodobý islámský terorismus pro své vlastní cíle vznikla v Sovětském svazu a je považován za mnohem efektivnější taktiku než jsou standardní vojenské operace namířené proti Izraeli (a nejen proti němu).