Brilantní izraelský generál Moše Dajan byl voják každým coulem. Kariéru mu však komplikovaly jeho osobnostní rysy

Další fotky

Přišel na svět přesně v té době, kdy byl jeho rodný Izrael donucen vést řadu válek s okolními arabskými státy. Moše Dajan se jim rozhodně nevyhýbal a válka se mu skutečně stala řemeslem. Nakonec dosáhl naprostého vrcholu, stal se náčelníkem generálního štábu své země.

Málokterý poválečný generál v této funkci, jestli vůbec nějaký, asi měl tolik bojových zkušeností jako on. Okolí Moše Dajana vždy oceňovalo za jeho brilantní způsob myšlení, kombinovaný navíc s tím pravým bojovým realismem. Při plánování všech operací Dajan dobře věděl, co v boji ještě možné je, a co už ne.

Jeho životní příběh, byť ve zkrácené podobě, je poučný a inspirativní zároveň.

 • Moše Dajan se narodil 20. května 2015 v kibucu poblíž galilejského jezera na území tehdejší Osmanské říše (dnešní Izrael). Jeho rodiče byli židovští imigranti z ukrajinské části Ruského impéria. Byl vůbec prvním dítětem narozeným v kibucu. V dětství byl velmi nemocen. Ve dvou letech téměř zemřel na zápal plic, v šesti onemocněl malárií.
 • Vystudoval základní a zemědělskou školu. Jako dítě pomáhal na farmě a díky kontaktu s Araby se naučil hovorovou arabštinu. V roce 1929 vstoupil do židovské podzemní organizace „Hagana“.

Před 50 lety se Arafat stal vůdcem Palestinců. Jeho vzorem byl Hitler, platila ho Moskva. Co o něm ještě nejspíš nevíte?

 • Dajan vedl malou průzkumnou jednotku (31 dobrovolníků Hagany) s úkolem získat informace pro připravovanou spojeneckou invazi do Sýrie a Libanonu. Tyto dvě země ovládala vichistická Francie. Při jedné z těchto operací, den před invazí, která začala 7. června 1941, utrpěl vážný úraz oka. Došlo k tomu tak, že Dajan se rozhodl z vlastní iniciativy dobýt policejní stanici. Po jejím dobytí se vojáci dostali pod těžkou francouzskou palbu. Dajan se vyšplhal na střechu a pomocí dalekohledu pátral, odkud přichází střelba. Odlesk čočky dalekohledu zpozoroval francouzský odstřelovač, který Dajanův dalekohled zasáhl. Střepy a kovové úlomky z něj zdevastovaly oko, ale na odborné ošetření musel počkat, protože evakuován mohl být teprve až za šest hodin. O oko nakonec přišel a poškozeny byly i okohybné svaly, takže Dajan nemohl nosit ani skleněnou protézu. Nezbylo mu než používat černou pásku, která se však stala součástí jeho image.

Hořké plody německého podzimu nečekaně zesládly. Teroristů z Frakce Rudé armády se ujala NDR

 • Následující rok následkem svého hendikepu měl nejen tělesné, ale pochopitelně i psychické potíže, což vedlo k ukončení aktivní služby v Haganě. Když se uzdravil, odešel do Nahalu, kde farmařil. Stále ho trápila ztráta oka a s velkými obavami přemýšlel o své budoucnosti, jak takto postižený, bez talentu, řemesla a zaměstnáni uživí rodinu. Byl odhodlán vyvinout veškeré úsilí a podstoupit jakékoli utrpení, jen aby nemusel nosit černou klapku přes oko. Kamkoli šel, vyvolával tím u lidí pozornost, a tak raději zůstával doma.
 • K aktivní službě v hodnosti majora se vrátil, když byl v roce 14. května 1948 vyhlášen Izrael jako samostatný židovský stát a okolní arabské státy ho ještě ten den napadly. Dajan poprvé vzbudil pozornost téměř okamžitě, když jeho jednotka u Deganie zastavila syrskou ofenzívu podporovanou tanky palbou ze dvou starých francouzských děl.

Richard I. Lví Srdce bojoval na křížové výpravě tak, že na Blízkém východě si ho pamatují dodnes

 • Po mohutné izraelské ofenzivě během léta bylo 30. listopadu 1948 uzavřeno příměří. Počet arabských uprchlíků opouštějících tehdy Izrael se odhaduje na 500 000 – 700 000 osob. Jako odplatu rozpoutala většina arabských zemí teror proti svému obyvatelstvu židovského původu a v letech 1948 – 1957 proto tyto země opustilo na půl milionu Židů. Ty Izrael dokázal přijmout a poměrně rychle integrovat. Arabské země, a to ani ty nejbohatší, např. Dubaj, arabské uprchlíky z jiných států, nejen Izraele, nepřijali a neintegrovaly nikdy a nechávaly a nechávají je žít na náklady OSN a Evropské unie v uprchlických táborech a pomáhají v nich tak nadále pěstovat zlobu a nepřátelství proti Izraeli. Přitom se zapomíná, že to byli a jsou představitelé Arabské legie a dalších arabských organizací, kteří vyzývali a i dnes čas od času vyzývají arabské obyvatelstvo usídlené na území budoucího předpokládaného bojiště, aby opustili své domovy. A to jednak proto, že nechtějí, aby jejich arabští soukmenovci byli takovým válečným konfliktem zasaženi, jednak byli a jsou přesvědčeni, že válku s Izraelem vyhrají. Nakonec už do té první šli s heslem „Zaženeme Židy do moře!“.

Izrael v roce 1949 přežil pokus o svou likvidaci. I s naší pomocí

 • Dajan měl komplikovanou povahu. Jeho smýšlení nebylo striktně „černé“ nebo „bílé“. Měl málo blízkých přátel. Jeho duševní brilantnost a charismatický styl byly spojeny s cynismem a nedostatkem zábran. Ariel Sharon o něm prohlašoval, že Dajan se ráno probudí a má sto nápadů – 95 z nich je riskantních, 3 další musí být zamítnuty, ale ty dva zbývající jsou vynikající. Převládal názor, že je třeba, aby Dajan byl pro své brilantní myšlení členem každé izraelské vlády. Ale ne premiérem, protože neakceptuje zodpovědnost.

Dostala ho až raketa vypálená z vrtulníku. Před 15 lety byl zabit radikální vůdce islamistů Ahmad Jásin

 • Těžko tomu uvěřit, když se Moše Dajan vypracoval až do funkce náčelníka generálního štábu, kterou zastával v letech 1953 – 1958. V armádě je však otázka odpovědnosti řešena podstatně jasněji než v politice. Dajan celkem prošel šesti válkami, včetně 2. světové, bojové zkušenosti mu nechyběly. Zastával proto kromě jiného názor, že všichni důstojníci by měli absolvovat parašutistický výcvik. A protože zároveň tvrdil, že žádného vojáka nikdy neposílá tam, kam by nešel sám, šel příkladem i tentokrát. Ironií osudu si pak při nočním cvičném seskoku zlomil nohu v koleni.
 • Určitou dobu byl i členem izraelské vlády, a to jako ministr obrany (1967 – 1974) a ministra zahraničí (1977 – 1979).

FOTO: Moše Dajan

Moše Dajan - Portrait of General Moshe DayanMoše Dajan - Dajan (vlevo) se svým přítelem Jigalem Alonem a Jicchakem Sadem v kibucu Chanita, 1938 – WIKIPEDIAMoše Dajan - Jicchak Rabin, Moše Dajan a Uzi Narkis – palba.czMoše Dajan - Fotografie ze svatby Moše Dajana a Rachel Korem – amazonMoše Dajan - Malý Moše Dajan na fotografii s rodiči. – WIKIPEDIA
Další fotky
Moše Dajan - Ministr obrany Moše Dajan na titulní stránce časopisu Newsweek 9 dní po izraelském vítězství . historywebMoše Dajan - Moshe Dayan a Menachem Begin , letecká základna Andrews , Maryland (1978) – wikipediaMoše Dajan - Moše Dajan a Abdulah el-Tell uzavřeli 30. listopadu v Jeruzalémě dohodu o příměří – wikipediaMoše Dajan - Moše Dajan v Bílém domě v roce 1978 – WIKIPEDIAMoše Dajan - Moše dajan v Radě Evropy ve Štrasburku (říjen 1979) – wikipediaMoše Dajan - Moše Dajan ve Vietnamu (1967) – wikikipediaMoše Dajan - Moše Dajana a Avraham Yofe – velící důstojníci při operaci kadeš (1956) –Moše Dajan - Náčelník Generálního štábu Moše Dajan (horní řada, třetí zleva) s vojáky 890. výsadkového praporu. Nalevo od něj stojí major Ariel Šaron. (říjen 1955) – WIKIPEDIAMoše Dajan - První Dajanova manželk, Ruth Schwartz-Dajan v roce 1955 – wikipediaMoše Dajan - Vojenská mapa znázorňující izraelské dobytí Sinajského poloostrova během Sinajské války – WIKIPEDIAMoše Dajan - Hrob Moše Dajana na hřbitově Nahalal – wikipedia
 • Dajan byl dvakrát ženatý. První manželka, Ruth Schwartzová (*1917) se s ním rozvedla po 36 letech manželství kvůli jeho záletům. Prohlásila, že měl na ženy mizerný vkus. Dva roky po rozvodu, v roce 1973 se oženil s Rachem Korem. Ani Dajanovy děti se obřadu nezúčastnily.
 • Na začátku 80. let byl již Dajan těžce nemocný a 16. října 1981 zemřel poté, co utrpěl těžký infarkt.

Stále živá však jsou tato jeho slova: „Vrátili jsme se na naše posvátná místa, abychom je už nikdy neopustili.“

Včera, 19:24
Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní rada vlády 1....
Včera, 16:20
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 16:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:03
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před produktem Hluboce zmrazený špenátový protlak v balení...
Včera, 15:36
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Učinilo tak poté, co skupinu odborníků...
Včera, 15:20
Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku...
Včera, 14:04
Prezident Miloš Zeman se po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční...
Včera, 11:15
Jaro je v plném proudu. Slunce nabírá na síle a kupodivu, nikdo si nestěžuje. Naopak,...
Včera, 10:48
Před deseti lety rozhodla norská sociální služba o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich...
Včera, 10:35
Český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák se nezachoval zrovna diplomaticky. Na svém instagramovém účtu zapózoval...
Včera, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Reklama