• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Bránili se proti přesile, ale svůj domov ubránili. Nepřátelské tanky do něj nikdy nevjely

    Další fotky

    Kibuc Negba se tak stal symbolem statečné obrany izraelských osadníků proti armádám arabských států, které vpadly do Izraele ihned poté, co byla 14. května 1948 vyhlášena jeho samostatnost. Začala tzv. první arabsko-izraelská válka (15. 5. 1948 – 20. 7. 1949), v Izraeli právem zvaná Válkou za nezávislost.

    Kibuc Negba byl založen v roce 1939 skupinou mladých Židů z Polska jako opevněná osada se strážní věží obehnaná palisádou, tj. osada typu Hradba a věž. Šlo o první trvalé židovské osídlení v poušti Negev, tehdy na tzv. Mandátním území Palestina. Slovo kibuc je specifický výraz pro izraelskou, obvykle zemědělskou osadu, která hospodaří na principu kolektivního vlastnictví.

    Na počátku druhé fáze první arabsko-izraelské války byla Negba nejjižnější izraelskou osadou. Obklopovalo ji množství kopců a její obrana byla rozdělena po jejím obvodu na 13 sektorů propojených komunikačními zákopy.

    Brilantní izraelský generál Moše Dajan byl voják každým coulem. Kariéru mu však komplikovaly jeho osobnostní rysy

    Egyptská motorizovaná jednotka na něj v součinnosti s leteckým bombardováním zaútočila 21. května 1948, přičemž hlavním cílem útoku bylo zastrašit a vyhnat obyvatele kibucu, tedy izraelské osadníky. Při obraně Negby tehdy padl oblastní velitel, když se pokoušel sestřelit egyptské letadlo. I v dalších dnech se Egypťané neustále pokoušeli narušovat obranu kibucu. Proto se velení brigády „Givat“ rozhodlo do kibucu jako posilu poslat dvě minometné čety z 53. praporu.

    Když 2. června 1948 došlo k dalšímu útoku, kibuc bránilo 70 vojáků z brigády „Givat“ a 70 jeho obyvatel včetně deseti žen vyzbrojených celkem 80 puškami, 200 ručních granátů, 500 tzv. „Molotovových koktejlů“, čili zápalných lahví, 20 samopaly, 8 kulomety, 5 minomety a 1 tarasnicí. Egypťané měli k dispozici 1 prapor pěšáků podporovaný tanky a obrněnými auty a 3 baterie polních děl. V úmyslu měli kibuc obklíčit a potom na něj zaútočit ze všech stran.

    Izrael v roce 1949 přežil pokus o svou likvidaci. I s naší pomocí

    Samotný útok začal v noci z 1. na 2. června dělostřeleckou přípravou a 7 tanků a 12 obrněných vozů se na jihozápadní straně dostalo až na vzdálenost 100 metrů od palisády kibucu. Jeden tank byl při tomto útoku zasažen a další dva najely na miny. Egyptská pěchota podporovaná obrněnou technikou a letectvem zároveň zaútočila na kibuc ze severovýchodu, ale jeho obránci dokázali tento útok odrazit. V 11 hodin se Egypťané rozhodli znovu zaútočit pod kouřovou clonou, opět neúspěšně. V kibucu už měli prvních 8 padlých a 11 zraněných, ale vzdát se nepřipadalo v úvahu. Zvlášť, když ztráty Egypťanů byly po druhém útoku odhadnuty na 100 mrtvých a raněných. To zřejmě také egyptské jednotky přimělo k tomu, aby se stáhly. Izraelští osadníci svůj domov ubránili.

    Dostala ho až raketa vypálená z vrtulníku. Před 15 lety byl zabit radikální vůdce islamistů Ahmad Jásin

    K dalšímu útoku na kibuc Negba došlo 12. července, ale díky jeho hrdinným a obětavým obráncům se ho Egypťanům nepodařilo dobýt ani tentokrát. A ani nikdy jindy, přestože ho obléhali až do října 1946. Teprve tehdy se izraelské armádě podařilo ovládnout území kolem Negby. Na památku těchto událostí byl na místním vojenském hřbitově postaven pomník, který představuje muže-farmáře a ženu-ošetřovatelku a jejich syna, vojáka. Je vyroben z bronzu a na výšku měří čtyři metry.

    FOTO: Obrana kibucu Negba 1948

    Obrana kibucu Negba 1948 - Model původní opevněné osady typu Hradba a věž – wikipedieObrana kibucu Negba 1948 - Vodní rezervoár v kibucu Negba – wikipedieObrana kibucu Negba 1948 - Průzkumný oddíl brigády Givati (2009) ; wikipediaObrana kibucu Negba 1948 - Egyptský tank Locust – válečná trofej z bojů v roce 1948 – wikipedieObrana kibucu Negba 1948 - Bývalá policejní stanice Mecudat Jo’av – místo bojů v roce 1948 – wikipedie
    Další fotky
    Obrana kibucu Negba 1948 - Členové brigády Givati se modlí u Západní zdi – wikipedieObrana kibucu Negba 1948 - Finský voják se zápalnou lahví během zimní války – wikipedieObrana kibucu Negba 1948 - Insignie brigády GIVATI – wikipedieObrana kibucu Negba 1948 - Izraelský voják s materiály na výrobu lahví, které byly nalezeny u dvou palestinských mladíků u checkpointu Huwara – wikipedieObrana kibucu Negba 1948 - Izraelští vojáci v zákopech u kinuci Negba – wikipediaObrana kibucu Negba 1948 - Kibuc Negba – letecký pohled – wikimediaObrana kibucu Negba 1948 - Kibuc negba – MidaObrana kibucu Negba 1948 - Letecký pohled na kibuc Negba (1948) – wikipedieObrana kibucu Negba 1948 - Molotovy používané demonstranty v Thajsku v květnu 2010 – wikipedieObrana kibucu Negba 1948 - Německý voják se dvěma molotovy na východní frontě – wikipedieObrana kibucu Negba 1948 - Sousoší v v kibucu Negba – wikipedia

    Po válce prošel kibuc Negba obnovou a rekonstrukcí, v roce 2014 byl zprivatizován a zbavil se kolektivistických prvků. Dnes v něm žije asi 850 převážně izraelských obyvatel.

     



    Nepřehlédněte
    9.1.2025
    ZajímavostiZprávy

    Ohňostroje a vyhozené stromky