• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Prezidentské volby v Pardubickém kraji obstará stovka statistiků

  26.1.2023
  Doris Drienová

  O druhé kolo prezidentských voleb se v sobotu postará v Pardubickém kraji stovka lidí pověřených statistickým úřadem. Krajské výsledky budou sečtené v odpoledních hodinách, podobně jako v prvním kole, řekla ředitelka krajské správy Českého statistického úřadu (ČSÚ) Veronika Tichá. Volby se konají v pátek a sobotu.

  „Druhé kolo je specifičtější, máme pouze dva kandidáty. Pro okrskovou komisi je to snadnější. Administrativní činnosti jsou ale stejné. Máme určité kapacity pro zpracování výsledků, proto to nebude rychlejší než v prvním kole,“ řekla Tichá.

  Na každém přebíracím místě je jeden zpracovatelský počítač, který posílá výsledky do Prahy, víc jich není, dodala ředitelka.

  Voliči pro druhé kolo už nedostávají lístky do schránky, dostanou je na místě u okrskové komise. Hlasovací lístky budou mít žlutou barvu, dodala ředitelka.

  O volby se v kraji postará asi stovka zaměstnanců statistického úřadu, úředníků pověřených obcí a také několik studentů. Všichni mají pověření, že mohou zpracovávat výsledky voleb, opakovaně mají školení, volby se dělají i nanečisto, aby vše v ostrém provozu bylo v pořádku.

  „Pokud mám hodnotit první kolo voleb, všechno proběhlo bez problémů. Přes 95 procent okrskových komisí bylo vybaveno výpočetních technikou, zpracování zápisů probíhalo bez problémů. Pokud by to tak bylo v druhém kole, budeme spokojení,“ řekla Tichá.

  Mezi drobné nedostatky patří chybějící podpisy na zápisech, což lze podle ní rychle napravit. „Je to chyba, na kterou upozorňujeme při školeních a vždycky se při zpracování výsledků objeví,“ dodala ředitelka.

  Druhé kolo voleb se koná v pátek a sobotu, volební místnosti se zavírají v sobotu ve 14:00. Ve středu volili lidé, kteří mají covid-19, na mobilních stanovištích. V kraji toho využilo 16 voličů. Podle pardubického zapisovatele Romana Kyncla teď urna zůstane zapečetěná do skončení voleb, pak ji okrsková komise otevře a sečte s ostatními hlasy, řekl.

  O funkci prezidenta usilují dva finalisté, bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel a expremiér Andrej Babiš (ANO). Dvě volební období je ve funkci Miloš Zeman, mandát mu končí 8. března.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte