Při Noci kostelů bude v Kutné Hoře otevřený pouze chrám svaté Barbory

26.5.2020
Redakce

Připomněla, že v minulých letech byla ve městě otevřena řada kostelů, které nabízely bohatý program, koncerty, představení a výstavy. Tentokrát se farnost bude soustředit jen na chrám svaté Barbory, který je podle Němcové místem důležitým nejen pro věřící, ale pro všechny obyvatele Kutné Hory a jejího okolí. „Pandemie není úplně za námi, opatrnost je stále ještě na místě,“ dodala Němcová.

Akce začne před 18.00 hlasem zvonů, následovat bude mše na poděkování za ochranu. Chrám bude otevřený k prohlídce či modlitbě, vždy v celou hodinu pronese farář Jan Uhlíř krátké zamyšlení a modlitbu, k níž jsou zváni všichni bez ohledu na vyznání. Během večera zazní duchovní hudba v podání Viktora Darebného, Jana Drahoty, Vojtěcha Hylského a Jana Maria Hájka, kterou doplní světla zapálených svící. Kostel bude otevřen do 22.00 hodin.

Noc kostelů je i pro nejširší veřejnost příležitostí poznat kulturní hodnotu kostelů, ale také se seznámit s křesťanstvím prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelního představení, rozhovoru či setkání. Lidé se mohou podívat do sakristií, klášterních zahrad, zvonic a krypt, vystoupat do věží nebo si zkusit zahrát na varhany.

V Dobřichovicích vzniká replika Mariánského sloupu

V ČR se první Noc kostelů konala v roce 2009. Inspirací jí byla Vídeň, kde se akce pořádá od roku 2005. V posledních letech bývá při Noci kostelů po celém Česku zaznamenáno více než půl milionu návštěvnických vstupů.

vera/čtkNepřehlédněte