V Dobřichovicích vzniká replika Mariánského sloupu

25.5.2020
Andrea Cerqueirová

„Na obnově Mariánského sloupu pracujeme v užším týmu kamenosochařů v podstatě tři. Já, který jsem z Karlíku, můj brácha Tomáš Váňa z Řevnic a kamarád Hynek Shejbal z Josefova,“ uvedl Petr Váňa pro Náš REGION. Každý většinou pracuje ve své dílně. Někdy pracují i společně. „To třeba, když jsme jeli do Indie pro sloup nebo do italského města Vitorchiano, které věnovalo kámen,“ řekl. Odtamtud pluli lodí a přivezli kameny do Prahy. „Nyní je většina kamenných dílu v dílně v Dobřichovicích, kde dokončujeme kompletaci, a po částech odvážíme na Staroměstské náměstí k definitivnímu osazení na místo,“ řekl.

Kolem silnice mezi Dobřichovicemi a Karlíkem se line galerie pod širým nebem

Sloup by podle jeho slov měl být dokončen do poloviny srpna. „Nyní jsme v polovině prací. Jde to dobře a možná budeme hotovi ještě dříve. Bylo i zapotřebí převézt největší díl, to je vlastní šestimetrový dřík sloupu a velký sokl. Byl uskladněn na zahradě sester Boromejek v nemocnici Pod Petřínem,“ řekl Petr Váňa. Podotkl, že součástí práce na sloupu je celkem náročná logistika, „auta, jeřáby a tak“. „Ale pomáhá nám mnoho super lidí, kteří to dělají zadarmo, stejně jako my, protože je to zajímavý příběh,“ doplnil.

Sloup zatím budí protichůdné reakce. Na naši otázku, jak myslí, že to bude po jeho vztyčení, Petr Váňa odpověděl, že má „naději, že se lidé mohou dohodnout, usmířit, je to pracné, ale ta možnost je a děje se to“. „Tento sloup je sochařská památka, nemůže za to, že politika se prolíná i uměním. Je to vlastně takový kamenný symbol, že může být lépe, když se nad politické dohady povzneseme, usmějeme a vezmeme na milost krásu umění,“ řekl.

Obnova sloupu se stala příběhem

Na dotaz, zda k replice Mariánského sloupu chystá nějaké doprovodné akce, odpověděl, že on ne, neboť pracuje na obnovení památky. „I když máte pravdu, že v minulosti jsem organizoval spoustu doprovodných akcí, abych mohl pracovat,“ dodal. A proč se vlastně pro vypracování kopie Mariánského sloupu rozhodl? „Byl jsem k této práci nejdříve docela normálně pozván investorem, Společností pro obnovu Mariánského sloupu, jako k jiným sochařským zakázkám. Postupně jsem začal objevovat, jak zajímavá a inspirativní práce to je. No a za ta léta trvání se mi obnova sloupu se sochou Panny Marie stala příběhem. Když pracujete na kamenné soše, chcete ji dokončit,“ odpověděl.

Žádné dílo ve veřejném prostoru se neobejde bez diskuse, říká k Mariánskému sloupu na Staroměstském náměstí historik umění Jaroslav Sojka

Čím jej sloup, jeho historie, vznik a osud, oslovily? „Mnohým. Originál sochy Panny Marie vytvořil sochař Jan Jiří Bendl v roce 1650. Pracoval jsem na kopii této sochy, ale i na dalších čtyřech sochách od tohoto autora pro kostel Nejsvětějšího Salvátora v Praze u Karlova mostu. Naučil jsem se od něj mnoho o kompozici, rukopisu, modelaci tvarů dlátem v kameni. Bendlova socha Mariánského sloupu byla první barokní socha v Čechách. Výborná a krásná. Stala se inspirací pro celé naše baroko, které je nyní v každém městě i vesnici po celé zemi. Opravdu velká inspirace. To, že mu tuto sochu zbytečně rozbili (v listopadu 1918 – pozn. red.), mi připadá hloupé. Proto ji také, z kolegiality k sochařovi, který něco uměl a dal ostatním, chci obnovit,“ uzavřel.

Odlišné názory i úhly pohledu

O tom, že replika Mariánského sloupu nakonec na pražském Staroměstském náměstí bude stát, rozhodlo pražské zastupitelstvo na svém letošním lednovém jednání. Zastupitelé totiž schválili revokaci usnesení ze 14. září 2017, které s obnovením sloupu vyslovovalo nesouhlas. Diskuse na zastupitelstvu opět ukázala, že na instalaci kopie sochy jsou názory odlišné, navíc je na ni nahlíženo z různých úhlů pohledu. Někdo posuzuje její podobu, někdo symboliku, kterou navíc každý vnímá jinak.

Pražské zastupitelstvo dalo zelenou instalaci kopie Mariánského sloupu

Kupříkladu podle pražského primátora Zdeňka Hřiba se nejedná o památku (protože jde o repliku) ani symbol smíření, neboť ke schválení došlo bez ekumenické shody. Oproti tomu koaliční zastupitelka Jana Plamínková, která nemá vyhraněný názor, ocenila, že Petr Váňa (společně s dalšími kameníky) na kopii pracuje celá léta zdarma. Uvedla, že instalace sochy by byla podanou rukou katolické církvi, s níž Praha nemá ideální vztahy. Jak Pražané a návštěvníci metropole nakonec repliku Mariánského sloupu, která se na Staroměstském náměstí objeví ještě letos, přijmou, ukáže zřejmě nejen samotný akt vztyčení, ale především čas.

FOTO: Práce na Mariánském sloupu

Práce na Mariánském sloupu - FOTO ZAPAD – V Dobřichovicích vzniká replika Mariánského sloupu – foto Marek KotásekPráce na Mariánském sloupu - FOTO ZAPAD – V Dobřichovicích vzniká replika Mariánského sloupu – foto Marek Kotásek 3Práce na Mariánském sloupu - FOTO ZAPAD – V Dobřichovicích vzniká replika Mariánského sloupu – foto Marek Kotásek 2


Nepřehlédněte