Při rybářském klání v Chvalešovicích bodoval úhoř i větev ze stromu

17.5.2022
Jiří Bydžovský

O tom, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, se přesvědčili lovci, kteří se zapojili do Jarního rybářského závodu pořádaného dobrovolnými hasiči v Chvalešovicích, místní části obce Dříteň na Českobudějovicku. U zdejšího návesního rybníku Luže totiž bodoval nejen úlovek úhoře, ale i větev ze stromu.

S rybářským náčiním v rukou usedlo k vodě třináct dospělých a devět dětí už v sedm ráno. „Jarní rybářské závody jsou první ze dvou pravidelných rybářských závodů, které zde každoročně pořádáme,“ uvedl ředitel soutěže, starosta Sboru dobrovolných hasičů Chvalešovice Tomáš Bína.

Lovilo se podle pravidla „Chyť a pusť“. Všechny ryby se tedy do rybníka Luže, obhospodařovaného chvalešovickým SDH, vrátily zpět. Ty, které putovaly na gril v rámci posezení po skončení závodu, hasiči připravili předem. U rybářů z Hluboké nad Vltavou pro tuto příležitost nakoupili přibližně 20 kilo kaprů.

Závodníkům, kteří se do Chvalešovic sjeli z celého širokého okolí, přálo počasí a ryby braly. Bavili se tak i přihlížející či náhodní návštěvníci sledující lovce. Nechybělo ani občerstvení. „Vedle kapřích řízků zde vždy slaví velký úspěch také grilované klobásy z vyhlášené domácí uzenářské výrobny Rychtářů Protivín. Cítíte tu vůni?“ poznamenal Bína.

O vítězi soutěže na rybníku Luže rozhodoval jako tradičně bodovaný součet délek ulovených ryb, přičemž body přinášely pouze úlovky od 30 centimetrů. Tedy například: Minimálních 30 centimetrů  je 30 bodů. Kapr je navíc oceněn bonusem 100 bodů. 30 centimetrů dlouhý kapr tak na konto lovce připíše 130 bodů. Vítězem sobotního závodu se mezi dospělými stal Ladislav Svoboda s celkovým ziskem 2205 bodů. Druhé místo obsadil Libor Bukovský s 1560 body a třetí Jaroslav Sochor s 1465 body.

Šampiónem mezi mládeží do patnácti let se stal desetiletý Martin Daniel s 1160 body. Druhý osmiletý Zdeněk Peroutka  dosáhl 835 a třetí  desetiletá Tereza Dvořáková  770 bodů. Pohár za nejdelší rybu získal Libor Bukovský za osmdesát centimetrů dlouhého úhoře. Zvláštní cenu Showman závodu a litr polotučného mléka obdržel Vlastimil Cána, který z Luže vylovil větev ze stromu dlouhou 190 centimetrů.

Bavili se všichni. „Podobné akce stmelují lidi, prohlubují dobré sousedské vztahy a přispívají k přátelské atmosféře v obci ,“ konstatoval starosta Dřítně Josef Kudrle.

Zdroj:vzNepřehlédněte