Příjemné sousedské setkání. Zeman přivítal v Lánech Schwarzenberga

18.8.2022
Simona Knotková

Prezident Miloš Zeman se ve středu v Lánech sešel se svým protikandidátem z boje o prezidentský úřad v roce 2013, bývalým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Podle Schwarzenberga přišlo podobné pozvání na oběd do Lán poprvé. Schůzku označil za příjemné sousedské setkání, politiku neřešili. V pondělí Zeman se svou manželkou Ivanou v Lánech hostili bývalého prezidenta Václava Klause s chotí Livií.

Zeman se sešel se Schwarzenbergem podle fotografií před lánským zámkem. Ovčáček sdělil, že šlo o přátelské setkání spojené s obědem. „Pan prezident velmi rád pozval Karla Schwarzenberga do Lán, aby spolu debatovali o současném dění. Určitou neformálnost schůzky podtrhuje krásné prostředí zámeckého parku,“ uvedl.

Podle Schwarzenberga přišlo pozvání na oběd do Lán poprvé za Zemanovo funkční období, podobná schůzka se v minulosti neuskutečnila. „Bylo to příjemné sousedské setkání s kultivovanou konverzací o dějinách, vývoji v posledních letech a podobně. Žádné politické a jiné otázky jsme neřešili,“ sdělil prostřednictvím Filipa Štědrého ze své kanceláře.

Zeman se utkal s tehdejším ministrem zahraničí Schwarzenbergem v roce 2013 během první přímé volby prezidenta. Oba postoupili do druhého kola, ve kterém Zeman získal 54,8 procenta hlasů. Kampaň tehdy doprovázely ostré střety. Názorové rozpory pokračovaly i v dalších letech, kdy Schwarzenberg stál v čele politické strany TOP 09.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte