Primátor Hřib vyzval Petra Hlubučku zapleteného do pochybného hospodaření pražského dopravního podniku k rezignaci, ten však nereaguje

15.6.2022
Redakce

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval k rezignaci svého náměstka Petra Hlubučka (STAN), který zřejmě figuruje mezi obviněnými v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku (DPP). Hřib řekl, že se s Hlubučkem zatím neúspěšně pokouší spojit a koalice navrhne jeho odvolání na čtvrtečním jednání zastupitelů. V Hlubučkově kanceláří na magistrátu a v budově DPP dnes zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), podle Vrchního státního zastupitelství obvinili 11 lidí.

„Na základě dostupných informací byl Policií ČR dnes obviněn Petr Hlubuček, člen rady hlavního města Prahy za hnutí STAN. Zkoušíme jej kontaktovat napřímo i přes jeho advokáta s výzvou k rezignaci. Koalice je připravena navrhnout a schválit odvolání Petra Hlubučka na čtvrtečním jednání zastupitelstva hlavního města Prahy,“ uvedl primátor. Hlubuček je také členem dozorčí rady dopravního podniku a starostou městské části Praha-Lysolaje.

Člena městské rady může odvolat zastupitelstvo nebo může rezignovat sám. Hřib dále ve vysílání České televize řekl, že koalice zatím detailně nedebatovala o tom, kdo by mohl Hlubučka nahradit. „Je samozřejmě možné nechat místo člena rady neobsazené,“ uvedl. Dodal, že jeho osobně policie nekontaktovala.

Kriminalisté na magistrátu a v sídle DPP ve Vysočanech zasahovali od rána. Hřib dopoledne uvedl, že policisté jsou v Hlubučkově kanceláři. Následně na webových stránkách Vrchního státního zastupitelství v Praze uvedl státní zástupce Adam Borgula, že policie obvinila 11 lidí. Jejich jména nesdělil.

Média následně uvedla, že mezi obviněnými jsou Hlubuček, podnikatel Michal Redl nebo lobbista Pavel Dovhomilja. Podle informací Radiožurnálu se obvinění týkají korupce a účasti na organizované skupině a Redl čelí také podezření, že nedovoleně nakládal s omamnými a psychotropními látkami. Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě), který je předsedou dozorčí rady DPP, pak k dnešní policejní razii sdělil, že sice podstatu kauzy nezná a policie se na něj neobrátila, ale že v minulosti podal trestní oznámení kvůli podezření na pokus o korupci. Týkalo se podle něj stejné skupiny lidí, která je předmětem dnešního zásahu.

zdroj: čtkNepřehlédněte