• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Primátor Svoboda chce zaříznout cyklopruhy, posvítí si na ty nebezpečné

  16.3.2023
  Jan Štoll

  Nebezpečným a nesmyslným cyklopruhům v metropoli zdá se odzvoní. Řekl to primátor Bohuslav Svoboda (ODS) v rozhovoru pro Rádio Praha. ODS už před volbami avizovala, že některé úseky takzvaných sebevražedných cyklopruhů v Praze zmizí.

  Cyklopruhy, už nebudou na silnice malovány na základě ideologie vedení města. „Rozhodování o tom, jak namalovat cyklopruhy, je nejenom politické ve smyslu, že někdo preferuje cyklistiku. Jednak je to špatně, protože má preferovat všechny druhy dopravy. Zároveň nemůžete mít cyklopruh, který bude hezky namalovaný a široký okolo silnice, kde je povolená rychlost 120,“ řekl primátor Svoboda.

  Zrušení čeká ty vyloženě nebezpečné, na přetřes by se tak mohly dostat cyklopruhy na Rozvadovské spojce či na nájezdu na Hlávkův most. „Problém je, že není možné, aby jeden typ dopravy bránil druhému. Je rozumné udělat cyklopruhy tak, aby ohrožení cyklistů bylo co nejmenší, ale zároveň cyklopruhy nesmí ohrožovat řidiče. Stane se, že jim najednou cyklopruh křižuje nájezd na dálnici, a to prostě není možné, tam k nějakému neštěstí musí dojít,“ dodal. Ne však pouze tyto, bude se hledat rovnováha. „Nemůžeme mít cyklopruh, který jen tak navazuje na koleje, to prostě nejde. A všechny tyhle věci musíme změnit a udělat to tak, abychom cyklistům zajišťovali nejenom to, že mohou jet, ale že mohou bezpečně jet. To samé musíme zajistit řidičům automobilů. Že je cyklista nebude ohrožovat tak, že budou v riziku. Rovnováha tam musí být v maximální možné míře,“ řekl primátor.

  Ty existující mají projít zásadní revizí ještě letos, některé zmizí. „Já si myslím, že do konce roku zásadním způsobem. V centru je to s cyklistikou složité, Praha není rovina jako Amsterdam. Znamená to skutečně jezdit do kopce. Zároveň Praha není asfaltová, takže cyklisté jezdí po kostkách, vjíždí do kolejnic. Tohle všechno musí být vyřešené,“ dodal.

  Podle primátora tak nebude dále upřednostňován jeden druh dopravy. „Já principiálně vycházím z toho, že občané Prahy jsou svobodní lidé a mají svobodnou volbu, jaký typ dopravy preferují a jak se chtějí dopravovat. Někteří autem, někteří na kole, někteří pěšky, někteří hromadnou dopravou,“ dodal Svoboda.

  Zdroj: Rádio Praha  Nepřehlédněte