Příplatek ke karanténě nepomohl. Počet hlášených kontaktů zůstal stejný

Po zavedení příspěvku v karanténě či izolaci se počet hlášených kontaktů zatím nezvýšil. Hygienici původně očekávali nárůst o 30 či 40 procent. Podle ní lidé s potvrzeným covidem hlásí dál v průměru zhruba jednoho člověka, s nímž se setkali. 

„Počet vytrasovaných je zhruba jeden na nemocného. Počítali jsme s tím, že to izolačka zvedne aspoň o 30, o 40 procent. Opravdu si neumím vysvětlit, čím to je, že lidé své kontakty nehlásí,“ uvedla Svrčinová. Podle dat Chytré karantény pozitivně testovaný hlásí v průměru 0,84 kontaktu, za poslední měsíc číslo mírně klesá.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) to z údajů vypadá, jako by víc než polovina lidí v Česku žila sama, nevycházela z bytu a nikoho nepotkávala. „Zatím neevidujeme vzestup počtu hlášených kontaktů. Předpokládal jsem, že efekt bude větší,“ řekl. Míní ale, že pokud budou platit nařízení o umístění do karantény či izolace, bude se dál vyplácet i bonus. Zatím se má poskytovat jen do konce dubna.

Pracovníci, kteří šli po 1. březnu do karantény či izolace, mají náhradu mzdy 60 procent redukovaného výdělku a k ní ještě příspěvek. Ten se vyplácí po 14 dnů a může za den činit až 370 korun. Pracovník ale celkem nesmí pobírat víc než 90 procent svého průměrného příjmu. Náhradu mzdy i denní příspěvek vyplácí v prvních dvou týdnech zaměstnavatel. Výdaje na bonus si pak odečte od sociálních odvodů.

Přísnější karanténa. Nově budou její dodržování kontrolovat policisté

„Izolačka za březen zalepila díru v rozpočtu 167 tisíc lidí v karanténě nebo izolaci a společně s omezením kontaktů a testováním ve firmách krotí epidemii,“ uvedla ministryně Maláčová.

Od 1. do 25. března šlo do karantény podle údajů ministerstva práce o e-neschopenkách 86 700 lidí. V izolaci skončilo přes 81 600 osob s potvrzenou nákazou. Dohromady je to 168 300 lidí. V únoru do karantény a izolace muselo zhruba 141 600 lidí a v lednu asi 144 100. Na růstu se může podílet jak nově zavedený příspěvek, tak velké počty nových případů. První příspěvky začnou firmy, úřady či podniky svým zaměstnancům posílat po skončení března po zpracování mezd, uvedla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Navýšení nemocenské v karanténě či izolaci doporučovali už loni někteří experti. Poukazovali na to, že náhrada mzdy či platu je v Česku ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi nízká. Zmiňovali, že v některých státech lidé v karanténě dostávají celý výdělek. Sociolog Daniel Prokop už dřív uvedl, že bonus nemusí zafungovat, pokud bude nízký a zavede se pozdě. „Efekt výrazně záleží na výši dorovnání příjmů,“ uvedl Prokop.

Dočasné navýšení nemocenské prosazovali odboráři, zaměstnavatelé se klonili k příspěvku. Na podobě a výši nebyla dlouho shoda ani v koalici. Návrh se několikrát měnil.

adp/ČTK

Dnes, 18:56
Sněmovna bude dál projednávat novelu poslanců KSČM, podle níž by majetková přiznání museli pravidelně podávat...
Dnes, 15:57
Od pondělka můžete zavítat do vybraných zámeckých parků a zahrad. S ohledem na aktuální vládní...
Dnes, 15:34
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 15:34
Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do Moskvy,...
Dnes, 14:43
Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372 tisíc žáků...
Dnes, 13:55
Všem samoplátcům najednou vláda nemůže umožnit odjet do lázní, v první fázi se proto chce...
Dnes, 13:25
Onemocníte při každé příležitosti a užíváte antibiotika, ale bez žádaného efektu? Příčinou může být oslabený...
Dnes, 11:57
Nejslavnější česká rosnička a také herečka a moderátorka bere rok života bez pořádného hraní jako...
Dnes, 11:15
Ta kniha mi připadala jako zjevení. Konečně barevná vazba, mezi padesáti odstíny šedi. Nyní nemám...
Dnes, 08:48
Policisté nebudou venku ani uvnitř kontrolovat dodržování omezení pro setkávání maximálně dvou lidí, které vláda...
Dnes, 04:18
Advokát Zdeněk Koudelka navrhl Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), aby zrušil sobotní opatření ministerstva zdravotnictví omezujíci...
Reklama