Přišli jste kvůli krachu Bohemia Energy o dodavatele elektřiny? Poradíme vám, co dělat

14.10.2021
Simona Knotková

Zkrachovalá Bohemia Energy ukončila k 13. říjnu 2021 svou činnost, o dodavatele energie tak náhle přišlo skoro milion lidí. Dotkla se nemilá zpráva i vaší domácnosti? Hlavně nepanikařte. Poradíme vám, jak dále postupovat.

Elektřinu vám zajistí dodavatel poslední instance

Pokud váš dodavatel energie ukončí činnost, nemusíte se bát, že byste se náhle ocitli bez elektřiny. Zákon na tuto nouzovou situaci myslí a zajišťuje, aby vám po dobu maximálně 6 měsíců byla automaticky doručována energie od takzvaného dodavatele poslední instance.

Téměř milion lidí bude muset hledat alternativního dodavatele plynu a elektřiny za zkrachovalou Bohemia Energy

Tuto povinnost má na každém distribučním území jiná služba. V Jihočeském, Jihomoravském, Zlínském kraji a kraji Vysočina se o to stará společnost E.ON. Pro Středočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský kraj dodává energii ČEZ. U Prahy a Roztoků u Prahy je to poté Pražská energetika.

Dodavatele poslední instance si nemůžete vybrat sami, jedině tak je zajištěno, že nedojde k přerušení energie a do vaší domácnosti bude ihned dodávána elektřina z náhradního zdroje.

Nikam nevolejte

Linky všech tří dodavatelů jsou momentálně vytížené a své zákazníky prosí, aby jim nevyvolali, pokud to není vysloveně nutné. Všechny důležité a aktualizované informace k situaci a pokyny, kterými se máte řídit, najdete na webech jednotlivých společností.

Dodavatelé budou nové zákazníky postupně informovat formou dopisu či SMS zprávy.

Nedoplatky a přeplatky – co s nimi

V případě, že jste u společnosti, která ukončila činnost, měli nedoplatek nebo přeplatek, tyto závazky se na nového dodavatele nepřevádějí a musíte si je vyřešit s původním distributorem energie na základě s ním uzavřené smlouvy. Pokud si nevíte rady, obrátit se můžete také na Energetický regulační úřad.

Zákaznická centra největších dodavatelů energií jsou celý den přeplněná, důvodem je konec Bohemia Energy

U dodavatele poslední instance vám bude energie účtována v běžném režimu dodavatelů energie. Zákazník tedy uhradí zálohu a platby za období, po které bude elektřinu od tohoto dodavatele pobírat. U domácností přijde vyúčtování se standardním ročním odečtem, případně dřív, pokud se odběratelé rozhodnou pro změnu dodavatele. Během zákonem daných šesti měsíců se pro výměnu společnosti můžete rozhodnout kdykoliv a nebudou vám za to účtovány žádné sankce.

Zdroj: weby společností ČEZ, E.ON a Pražská energetikaNepřehlédněte