Pro lokality zasažené živelnou pohromou se obcím povedlo vybrat 45 miliónů

11.9.2021
Redakce

Sdružení místních samospráv pro obce postižené živelní pohromou zřídilo transparentní účty. Předseda sdružení Stanislav Polčák uvedl, že den po tornádu byli zavaleni žádostmi členů s tím, jak budou pomáhat a jak bude aktivita koordinovaná. „Vymýšleli jsme, jak se vyhnout zbytečné administrativě a byrokracii, aby zasažené obce dostaly všechno na stříbrném podnose a aby řešily svoje urgentní záležitosti, které v tom okamžiku musí řešit, a neřešily papíry,“ uvedl Polčák.

Zřízením transparentních účtů tak administrativu převzalo sdružení. Zřízeno je deset účtů, na které obce zasílají finanční dary. Například pro obec Hrušky na Břeclavsku se na účtu dosud shromáždilo bezmála osm milionů korun, pro Lužice na Hodonínsku více než pět milionů korun, pro Mikulčice na Hodonínsku téměř 6,5 milionu korun.

Zástupci postižených obcí si dnes na konferenci sdružení v Brně převzali symbolické šeky, peníze z účtů budou obce podle zástupců sdružení moci použít podle svého uvážení. Samotné transparentní účty ale postižené obce dostanou k dispozici na konci září, do té doby lze totiž na ně ještě přispívat.

Sdružení místních samospráv ČR sdružuje zhruba 2000 obcí a měst v ČR. Jde o nevládní apolitickou organizaci, která hájí zájmy svých členů.

Zdroj: jv/ctk


Témata:

Nepřehlédněte