• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Profesionální i dobrovolní hasiči se tísní v jedné stanici v Jilemnici. To se má brzy změnit

    25.5.2021

    Celkem dvěma a půl miliony korun podpoří Liberecký kraj ze svého krizového fondu nákup vhodných pozemků pro výstavbu nové stanice Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje v Jilemnici. Profesionální hasiči by měli nově sídlit v Hrabačově. Náklady na výstavbu stanice se odhadují na 50 milionů korun.

    Hlavním cílem výstavby nové stanice v Jilemnici je, kromě zajištění standardních úkolů profesionálních hasičů, snížit dojezdové časy do horských oblastí západních Krkonoš

    a zvýšit tak bezpečnost v regionu. Pokrytí oblasti západních Krkonoš je na hranici limitů, a to za ideálních podmínek. Výstavbou nové stanice se zrychlí dojezdové časy profesionálních hasičů k zásahům v Rokytnici nad Jizerou, Jablonci nad Jizerou, na Benecku nebo Vítkovicích. „Nová stanice v Jilemnici – Hrabačově bude dispozičně řešena obdobně jako nedávno dokončená stanice hasičů v Doksech,“ uvedl hejtman Martin Půta.

    „Jilemničtí profesionální hasiči v tuto chvíli sídlí ve společných prostorách s dobrovolnou jednotkou města Jilemnice, a to bez větších úprav od roku 1975. Za tu dobu se několikanásobně změnily nároky na výkon služby hasičů a současné prostory jsou pro nás již kriticky nevyhovující,“ podotkl ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Hadrbolec.

    Podkrkonošské povstání v květnu 1945. Unikátní výstavu uvidíte v Jilemnici

    Před samotnou výstavbou nové stanice si město Jilemnice musí vyřešit majetkové záležitosti. Nejpozději do konce letošního září vykoupí pozemkové parcely v katastrálním území Hrabačov od soukromých vlastníků a poté je převede do vlastnictví HZS LK za cenu 1,978 milionu korun. Finanční podíl města na pořízení pozemků bude činit 521 tisíc korun, kraj přispěje již zmiňovanými 2 a půl miliony korun z krizového fondu.

    Na území Libereckého kraje působí celkem 227 jednotek požární ochrany, a to 217 dobrovolných a 10 profesionálních. Vedle toho v regionu dále působí jedna profesionální jednotka podniku Správa železnic (Hasičská záchranná služba Správy železnic) v Liberci a dále šest podnikových jednotek dobrovolných hasičů.

    Krkonošskému národnímu parku je 58 let! Daří se loukám a vrátil se rys, vydra i orchideje

    Nejčastěji hasiči zasahují u technických a dopravních nehod, odstraňují následky větrných smrští, sněhových kalamit, přívalových či vytrvalých srážek, vyjíždějí také k únikům nebezpečných látek nebo zachraňují osoby a zvířata.

    Počet zásahů má s mírnými výkyvy stoupající tendenci: v roce 2014 jich bylo 4 318, v roce 2017 už 5 487. Předloni bylo zásahů 6 197, v roce 2020 celkem 6 191.



    Nepřehlédněte