Prohlédněte si on-line skvosty architektury 60. a 70. let! Uvidíte spoustu zajímavých počinů

3D vizualizaci výstavy To nejlepší z architektury šedesátých a sedmdesátých let v České republice připravila Národní technická knihovna, respektive její galerie. K vidění je online výstava, která vznikla ve spolupráci knihovny s Národním památkovým ústavem.

Jde o dlouhodobý projekt ústavu, který byl zaměřen na hodnoty moderní architektury šedesátých a sedmdesátých let 20. století jako součást národní a kulturní identity České republiky. Díky prohlídce vizualizace tak i v době, kdy nemůžete na výstavu do galerie osobně a ani osobní prohlídce architektonických skvostů doba nenahrává, uvidíte výjimečné vše obecně známé, ale i opomíjené či dokonce zapomenuté tvůrčí počiny doby.

Hotel Thermal i Labská bouda

Mezi notoricky známé patří třeba karlovarský hotel Thermal. Věděli jste, že byl postaven přímo pro lázeňský a festivalový provoz?Objekt stojící na pomezí mezinárodního stylu a brutalismu je dílem autorského týmu manželů Machoninových, kteří se svým návrhem zvítězili v architektonické soutěži. Známou budovou je i Labská bouda, stavba nahradila starou Labskou boudu, která 6. listopadu 1965 do základů vyhořela. Pražský Transgas, zdemolovaný v roce 2019, tvořil soubor budov. Šlo o torzo původních urbanistických plánů na rozmístění významných budov ve volném prostoru vzniklém kolem severojižní magistrály.

Do krytu! Schovejte se v Národním zemědělském muzeu alespoň virtuálně

Plavecký stadion v Budějovicích

Mezi méně známé objekty, které si prostřednictvím galerie Národní technické knihovny můžete v klidu a bezpečí domova prohlédnout, patří třeba Plavecký stadion v Českých Budějovicích. Nachází se na Sokolském ostrově v bezprostřední blízkosti historického jádra města, citlivě se zařadil do parkového prostředí ostrova a z dálkových pohledů nenarušil obraz historického já-dra města.

Budova Ingstav v Brně

Zajímavým objektem představeným v rámci 3D vizualizace výstavy galerie Národní technické knihovny je také administrativní a provozní budova Ingstav v Brně. Autoři výstavy připomínají, že území okolo prospektu Vídeňská bylo od 60. let plánováno pro bytovou výstavbu a občanskou vybavenost sídliště Staré Brno-jih. Vznik administrativní budovy v těchto místech inicioval stavební podnik Ingstav, kterému měla sloužit, a architekt Ivan Ruller se rozhodl užít v našich podmínkách ojedinělého uspořádání pracovního prostoru, ke kterému se inspiroval u německého „Bürolandschaft“.

Dnes, 10:46
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková poukázala na přísnější podmínky testování žáků oproti zaměstnancům. Jde například o...
Dnes, 10:25
Vysoké školy jsou připravené na obnovení praktické výuky posledních ročníků od pondělí a povinné testování...
Dnes, 10:00
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 10:00
O funkci předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) se bude ucházet i Vladimír Šmicer. Sedmačtyřicetiletý bývalý...
Dnes, 07:00
Opatření vlády včetně plánu rozvolnění podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) poškozují podnikatele a...
Dnes, 06:59
Lidé ve věku 60 let až 64 let se mohou začít přihlašovat k očkování proti...
Dnes, 06:40
Valašská obec Prlov se během druhé světová války stala svědkem hrůzostrašných událostí. Ač se o...
Včera, 15:35
Česká republika zastropuje počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české...
Včera, 14:43
Pro tvorbu malíře Karla Liebschera byl typický výběr scenérií, harmonie, důraz na technickou dokonalost i...
Včera, 14:12
Tuzemští dopravci dál posilují svůj provoz. Další vlakové spoje vrátí na železnici RegioJet, který plánuje...
Včera, 13:55
Znovuotevírání obchodů a služeb nesmí podle ministerstva školství předběhnout návrat dětí do škol, který vláda...
Reklama