Útulný domov osamělým ženám téměř před 100 lety
Tři domy Útulného domova osamělým ženám vznikly v Šolínově ulici v letech 1922-24 z iniciativy Elišky Purkyňové (1868 v Libochovicích – 1933 v Praze), političky, poslankyně a aktivistky ženského hnutí, jejíž jméno dnes nese domov pro seniory.
Projekt vytvořila první česká promovaná architektka Milada Petříková – Pavlíková (1895 v Táboře – 1985 v Praze), stavěla Nejedlý – Řehák. Postupně byly pro Útulný domov vybudované ještě další domy v Sadové, dnes Thákurově ulici, kde Domov pro seniory stále sídlí.
Objekt v Šolínově ulici musel opustit a vyměnil ho za novou budovu Eliška v břevnovské Cvičebné ulici, kde dříve bývaly dřevěné pavilony zvláštní školy.
Odpovědnost chce šestka přesunout na smluvního partnera
Po revitalizaci vznikne nový domov pro seniory a domov se zvláštním režimem. „Prostřednictvím výběrového řízení chceme nalézt renomovaného a zkušeného partnera, zodpovědného za přípravu projektové dokumentace, rekonstrukci, postupnou údržbu a provoz objektů,“ říká radní „šestky“ Milena Hanušová. Smluvní partner by měl objekt nejen komplexně rekonstruovat, ale po dobu třiceti let také provozovat a udržovat. Rozpočet městské části tak nebude přímo zatížen a také možná projektová, smluvní a odpovědnostní rizika se ve většině přenesou na budoucího smluvního partnera.
„Zařízení pro seniory Praha 6 potřebuje. Víc než pětina jejích obyvatel je straší než 65 let. Škoda, že při dnešním systému radnice ale nemá finanční a stavební kapacity, aby si mohla budovy sama přestavět a provozovat v nich sociální centrum ke spokojenosti seniorů Prahy 6,“ dodává komunistická zastupitelka Helena Briardová.
Radnice chce mít vybráno do června
Na začátku letošního roku byli uchazeči, se kterými je projekt rekonstrukce připravován, vyzváni k podání nabídek. Termín běží do konce března, během dubna a května dojde k jejich vyhodnocení, a půjde-li vše podle plánu, vybraný partner bude předložen zastupitelům k odsouhlasení na červnovém jednání.
Starosti dělá ředitelce důchoďáku výstavba v blízkosti domova
„V současnosti máme celkem 311 klientů, a ačkoli jsme magistrátní zařízení, převažují senioři z Prahy 6 a také z Prahy 5 a 7. Lidé jsou rádi, když ve stáří zůstávají v místech, která jsou jim známá a blízká, i když nemohou zůstat přímo ve svém bytě,“ říká ředitelka Domova pro seniory Elišky Purkyňové Eva Kalhousová.
Té dělá vrásky výstavba bytového domu naproti budovy Elišky, která dělá domovu problémy. „Velké komplikace nám přinese nejen samotná stavba – ulice před námi je úzká a už nyní máme problémy s příjezdem sanitek, pohřebního vozu nebo návštěv ke klientům. A co až zde budou stát stavební stroje! Protože nejsme zrovna dobře dostupní městskou hromadou dopravou, zaměstnanci na noční službu také zpravidla dojíždějí vlastními vozy a vůbec si nedovedeme představit, kde je zaparkují,“ svěřila se radničním novinám Šestka.
„Až se dům postaví, sice zde nebude tolik prachu, hluku a strojů, ale co víme, tak na jeden byt, připadá jedno garážové místo, a protože dneska mají rodiny více aut, problémy s parkováním nezmizí. Spousta našich pracovnic a pracovníků není přímo z Prahy 6, ale dojíždějí z jiných lokalit a dokonce i ze Středočeského kraje a zavedením zón se jim parkování pořádně zkomplikovalo. Navíc je dům tak blízko našeho zařízení, že si budou noví vlastníci koukat s našimi klienty do oken, což nebude příjemné ani pro jednu stranu,“ uzavřela Eva Kalhousová.