• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Provazochodkyně nad Vltavou zahájí šestnáctou Letní Letnou

    14.8.2019

    Přechodem přes Vltavu ve výšce 35 metrů na laně dlouhém 350 metrů odstartuje ve středu 14. srpna v šest hodin 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná.

    Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga z francouzského souboru Cie Basinga se českému publiku s velkým úspěchem představila již před šesti lety, kdy u příležitosti oslav 10. výročí festivalu vystoupala na vrchol šapitó.
    Tentokrát je však laťka nastavená mnohem výš – její „procházka v oblacích“ startuje v 18 hodin, povede od Právnické fakulty, přes Vltavu až do Letenských sadů.

    Již 15 let udává Letní Letná krok novému cirkusu v České republice. Během té doby se stala nedílnou součástí nejen české, ale i evropské kulturní mapy. Od samého počátku představuje festival českému publiku špičkové zahraniční soubory, neúnavně podporuje a pomáhá rozvíjet domácí scénu a řadě domácích souborů pomohl otevřít pomyslné dveře do „šapitó“ celého světa.

    Nový cirkus (contemporary circus, cirque nouveau) je samostatná umělecká forma, mladý žánr, který vznikl v 70. letech 20. století ve Francii. V dnešní době je nový cirkus „nový“ hlavně ve srovnání s tradičním cirkusem, ze kterého vychází, ale mezi představeními tradičních cirkusových rodin a novocirkusovými show jsou výrazné estetické rozdíly.

    Prázdniny se dají trávit aktivně. Ve sportovním centru Gutovka jsou na vás letos nachystáni zase o něco líp

    Divák, který půjde na novocirkusové představení, uvidí show, jež testuje umělecké i fyzické hranice projevu, organicky se v ní mísí a propojuje akrobatické umění, žonglování, moderní tanec, pohybové divadlo, rytmus a hudba. Představení tvoří celistvý tvar a nese sdělení (někdy i příběh). Nejde tedy o pouhé řazení bombastických čísel, špičková technika je prostředkem uměleckého projevu umělce.

    Nový cirkus navazuje na tradiční cirkus, ale na rozdíl od něj slučuje více uměleckých složek, přidává divadelní dramaturgii a režii. Scénografie může být méně výrazná, pestrobarevné kostýmy nahrazují civilní oděvy, do hracího prostoru vstupují předměty každodenního využití. Kruhová manéž už není nezbytnou součástí a některé soubory používají i klasickou divadelní scénu.

    Zásadním rozdílem od tradičního cirkusu je eliminace čísel krocení divokých zvířat. To ale neznamená úplné vyloučení zvířat, nicméně pokud se v produkcích nového cirkusu objevují, jsou vždy představována jako člověku rovná (nejčastěji můžeme vidět psy a koně).
    Festival potrvá do neděle 1. září 2019.

    Zdroj: Letní Letná

    FOTO: Letní Letná

    Letní Letná - 1 llLetní Letná - 2 bratřiLetní Letná - 3 bratři žLetní Letná - 4 bratři žžLetní Letná - 5b bratři..
    Další fotky
    Letní Letná - 6 cirk la putyka

     



    Nepřehlédněte