• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Prudké zdražování bytů končí. Ceny ale stále rostou. Teď už i v krajích

  19.11.2017
  Petr Fejtek

  Po doslova raketovém růstu cen bytů v Praze se zdá, že zatímco v hlavním městě se teplota „horečky“ zmírňuje, dochází k tomu, že růstový trend „prosakuje“ i do dalších regionů.

  Středočeský kraj patří mezi drahé kraje

  Růst cen v krajích naznačuje například HB Index Hypoteční banky, který ukazuje, že sice ceny bytů sice rostly ve všech krajích, ale v uplynulém čtvrtletí nejpomaleji za poslední rok. Nejrychleji se ceny zvyšovaly v Jihomoravském, Zlínském a Středočeském kraji, navíc ceny starších panelových domů rostly více než u cihlových. Největší zájem byl všude o byty s dispozicemi 2+1, případně 2+KK.

  Ceny bytů a domů stouply v Česku o 13,3 %. Pronájmy v Praze dokonce o 20 %

  Zejména nedostatek cenově přijatelných bytů v okrajových oblastech Prahy tedy způsobuje růst poptávky v okolních regionech Prahy či Brna. V Praze už právě „rozumné“ nové byty pod 65 000 korun za metr čtvereční vymizely z trhu a díky tomu se těžiště prodejů novostaveb přesunulo do mimopražských lokalit.

  Ceny rodinných domů rostou nejpomaleji

  S tímto trendem souvisí i postupný růst cen pozemků, kde se sice tempo růstu cen také mírně zpomalilo, poptávka je však stabilní. Pouze se s nárůstem cen zmenšuje výměra pozemků a vysoké ceny v okolí velkých měst vytlačují poptávku do vzdálenějších lokalit. Zájem je také o levnější pozemky bez kompletních veřejných sítí, kde lze instalovat například domácí čističky.

  Mnoho Čechů bude třít bídu s nouzí. Kolik si musíme měsíčně spořit na důchod?

  Nejméně zdražily rodinné domy i díky tomu, že se také mírně rozšířila developerská výstavba, zejména řadových rodinných domů v Praze, Brně a Plzni. Jenže developeři často obcházejí regulační plány pro výstavbu rodinných domů na minimální velikost pozemku, což dělají to tak, že kolaudují řadové rodinné domy jako bytové jednotky.

  Nezapomněli jste na svých 22 miliard? Aneb akcie z kupónovky

  Málokdo už si to může dovolit

  Prudké zdražování bytů už končí, shodují se developeři. Růst cen bude ještě pokračovat, ale mírněji, určitě nebude v nejbližší době tak výrazný, jako byl v posledních dvou letech. Jak kvůli tomu, že rozdíl mezi cenami bytů a reálnými příjmy už narostl natolik, že začíná významně klesat počet lidí, kteří si mohou nový byt dovolit, tak i kroky ČNB k omezení poskytování hypoték.  Nepřehlédněte