Expozice upozorňují na Velvary jako místu vzniku dobrovolného hasičstva, i na to, že zdejší legionáři ovlivnili historický vývoj českých zemí, archeologické nálezy zase provádějí návštěvníky nejstarším osídlením velvarského regionu od doby kamenné až po raný středověk.
První dobrovolný sbor na českém venkově ve Velvarech vznikl 22. května 1864 díky obchodníku Karlu Krohnovi. Inspiroval se v Hamburku, kde viděl práci tamních hasičů při velkém požáru. I proto v rodných Velvarech založil takový sbor. Dobrovolné hasiče cvičili příslušníci městského sboru hasičů z Prahy.
Unikátní jsou ukázky keramiky, kamenných i kovových nástrojů, také římské a středověké mince. Vývoj města a život obyvatel v období od 13. až do konce 17. století zase dokumentují další expozice o tak zvaném malovarském cínovém pokladu, jehož část je od konce roku 2011 trvale vystavena ve zdejším muzeu.
Zaujme i život ve městě v 19. století a na počátku 20. století, kde jsou ukázky historického nábytku, odívání i hudebních nástrojů. Výtvarné umění tady zastupují soubory obrazů s náboženskou tématikou ze 17. a 18. století a díla významných českých autorů z 2. poloviny 19. až počátku 20. století, které odkázal muzeu ve 40. letech 20. století sběratel Oldřichem Brtníkem.
Muzeum neopomíjí ani běžný život v období 1. republiky ve Velvarech s ukázkami mužské i ženské módy i průmyslu regionu. Děti pravděpodobně potěší zdejší stará škola s dobovými školními lavicemi.
Mimo jiné si ve Velvarech můžete prohlédnout Muzeum technických hraček, které bylo otevřeno teprve před několika lety a stojí za návštěvu.
Proč razí velvarský starosta „tvrdovaječnictví“?
Stalo se v předvelikonoční době 25. a 26. března, když velvarští dorazili s dodávkou vajec k Malostranské mostecké věži rovnou z festivalu Vajíčkobraní.
Už třetím rokem ve své obnovené tradici pokračuje velvarský spolek Natvrdlých v čele se starostou města Velvary Radimem Wolákem a přinášejí pěšky z Velvar vejce uvařená natvrdo na stavbu Karlova mostu.
Tato tradice vychází z legendy staré 661 let, podle níž Velvarští stejně jako jiná města a obce v okolí Prahy měli na stavbu Karlova mostu formou speciální vybírané daně dodat vajíčka, která se přidávala do malty Karlova mostu. Velvarští to tehdy pochopili po svém a přivezli do Prahy vejce vařená natvrdo, aby se nerozbila. Tím se stali terčem všeobecného posměchu, nejen pražských měšťanů, ale i celé země.
Dnešní velvarští se ale začali k tradici hrdě hlásit a razí tvrdovaječnictví jako zásadní světonázor, spočívající ve schopnosti vysvětlit si rozličná nařízení po svém a lépe, což začíná být v dnešním světě stále užitečnější. Ve Velvarech proto začala být vařená vejce oslavována. Ačkoli se cesta koná v obnovené tradici teprve potřetí, myšlenka tvrdovaječnictví už strhává i okolní obce a k pochodu se houfně přidávají další starostové.
Vejce byla předána jako vždy řediteli Muzea Karlova mostu panu Zdeňku Bergmanovi, převozníku pražskému, aby je využil při opravách mostu. Při předání v Muzeu Karlova mostu byly připomenuty některé zapomenuté lidové zvyky a zvykové předměty budou následně vystaveny do 30. dubna 2018 v expozici muzea.