Prvním, kdo se upálil na protest proti okupaci Československa, nebyl Palach, ale polský účetní Ryszard Siwiec

7.3.2019
Fefík

Ryszard Siwiec se během oslav dožínek 8. září 1968 na varšavském Stadionu Desetiletí polil vysoce hořlavým rozpouštědlem a zapálil.
Během tohoto protestu stihl rozhodit mezi diváky text letáku, kde stálo: „Čtrnáct miliónů Čechů a Slováků bylo přepadeno armádami reprezentujícími téměř tři sta miliónů lidí. Vojáci bez špetky studu provedli invazi do malé, mírumilovné a bezbranné země, která nekladla žádný vojenský odpor. Hanba tohoto činu mluví sama za sebe.“
Policisté a požárníci křičícího muže ihned uhasili a odvezli do nemocnice. Kvůli popáleninám na pětaosmdesáti procentech těla však v nemocnici, kde byl od veřejnosti izolován bezpečnostními orgány, po čtyřech dnech zraněním podlehl.
Byl pochován na hřbitově v Přemyšli.

Na stadionu si ohně všimla jen část přítomných. Divákům, kteří tragickou událost viděli na vlastní oči, policie namluvila, že šlo o opilce, na němž se vzňala rozlitá vodka, když si chtěl zapálit cigaretu.
Jeho čin byl utajován tajnou policií až do roku 1969, kdy o protestu informovala polská redakce Rádia Svobodná Evropa.

„Je fascinující, že první ´živou pochodní´ byl nenápadný člověk, který s naší zemí neměl nic společného, přesto si ale zvolil takovou formu protestu, aby celý svět upozornil na násilnou a nespravedlivou okupaci Československa,“ řekl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček.

Bývalý předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jakub Čermín má v Bubenči pamětní desku

Ryszard Siwiec (čti Ryšard Šivěc) se narodil v roce 1909 v Debici, městě v Podkarpatském vojvodství v Polsku. Zde ukončil základní školu. V raném dětství ztratil otce; poté se s matkou přestěhoval do Lvova, kde navštěvoval gymnázium. Po jeho absolvování studoval na Universitě Jana Kazimíra ve Lvově, kde získal titul magistra filosofie.
Roku 1936 se přestěhoval natrvalo do Přemyšle, a do začátku druhé světové války pracoval na berním úřadě. Za války byl spolupracovníkem odbojové Zemské armády (Armia Krajowa, AK). Po osvobození pracoval jako účetní v družstvu Win. Byl otcem pěti dětí.

Na protest proti invazi armád Varšavské smlouvy do Československa se 8. září 1968 upálil při celostátních dožínkách na varšavském Stadiónu Desetiletí za přítomnosti vedení polské komunistické strany, diplomatů a přibližně sta tisíc diváků. Svůj čin pečlivě naplánoval. Na magnetofon namluvil poselství, v němž obvinil Moskvu ze snahy rozpoutat další světovou válku.

V Borůvkově sanatoriu má vzniknout důstojné vzpomínkové místo

V roce 1991 polský režisér Maciej Drygas natočil film věnovaný Siwiecovi Uslyšíte můj křik, který získal cenu Evropské filmové akademie Felix v kategorii dokumentů. Název filmu tvoří slova z Siwiecovy závěti, kterou sepsal dva dny před sebeupálením. Ve filmu byly využity dříve utajované záběry Polské filmové kroniky. Později byly nalezeny další filmové záběry, které na Stadionu Desetiletí natočili příslušníci tajné policie; nyní jsou v Archivu Institutu národní paměti ve Varšavě.
V červnu 1991 rada města Přemyšle rozhodla, že nový tamní most přes San ponese Siwiecovo jméno.

V roce 2001 Václav Havel vyznamenal Siwiece Řádem Tomáše Garrigua Masaryka prvního stupně. Rodina odmítla v září 2003 přijmout vyznamenání od polského prezidenta Aleksandra Kwaśniewského z postkomunistické strany Svaz demokratické levice. V roce 2006 byl Siwiec vyznamenán také slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem, a to Řádem bílého dvojkříže třetí třídy. V prosinci 2008 byla po Siwiecovi pojmenována ulice na pražském Žižkově, v této ulici byl 20. srpna 2010 hrdinovi odhalen pomník, jehož autorem je polský umělec Marek Moderau.

Zdroje: Radniční noviny Prahy 3; Wikipedie, Česká televize

FOTO: Ryszard Siwiec

Ryszard Siwiec - 1 iRozhlasRyszard Siwiec - 2 siwiec1Ryszard Siwiec - 3 Ryszard_Siwie_archiv_Wita_Siwce_1Ryszard Siwiec - 4 rs.comRyszard Siwiec - 5 na zámku v přemyšli na jaře 68
Další fotky
Ryszard Siwiec - 6 čt

 Nepřehlédněte