• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • „Rád chodím venku nahý. Lidé si myslí, že jsem členem zvrhlé sekty,“ svěřil se pětašedesátiletý naturista

  29.1.2023
  Doris Drienová

  Tony Graham je naturistou už více než 45 let. Tvrdí, že chodit po světě tak, jak jsme na něj přišli, je velmi prospěšné pro naše tělesné i duševní zdraví. Jeho životní styl ale někteří lidé vůbec nepřijímají dobře, často si o něm totiž myslí, že je blázen a zvrhlík.

  Tony Graham je pětašedesátiletý naturista z města Alton na jihu Velké Británie. Předsedá společnosti naturistů Naturist Action Group, která si klade za cíl mimo jiného i šířit mezi širokou veřejností osvětu o tomto neobvyklém životním stylu.

  Tony tento zvláštní postoj k životu zaujal už ve svých 18 letech, když se s přáteli chodil koupat takzvaně na Adama. Už tenkrát totiž zjistil, že bez plavek dokáže plavat mnohem rychleji. Je to snad tím, že ho tak nic neomezuje v pohybu? „Jedním slovem, naturismus je svoboda,“ vysvětluje svůj přístup Tony.

  „Je to rozumný únik před tlakem každodenního života. Je to prostě ten pocit být sám nebo s přáteli v trávě, mezi křovisky nebo stromy – stav spokojenosti, kdy cítíte, že pro své tělo děláte něco dobrého,“ popisuje Tony, co ho na jeho životním stylu tak fascinuje.

  Naturistkou je také Tonyho manželka. Kdykoliv je příznivé počasí, oba manželé okamžitě odhazují oblečení a běží do přírody, aby se mohli spojit se všemi prvky kolem sebe bez jakékoliv bariéry mezi svým tělem a okolním světem.

  Tony vysvětluje, že naturisté jsou vlastně úplně normální, na jejich nahotě není nic pochybného: „Prostě se cítím lépe nahý – lidé ale předpokládají, že za tím je [mládeži nepřístupný] podtext. Někteří si myslí, že jsme sekta řádících zvrhlíků nebo nějaká tajná společnost, ale to nejsme. Jiní si zas dokonce myslí, že jsme úchylové nebo blázni, co se rádi obnažují – my jsme ale úplně normální lidé, kteří se prostě jen rádi opalují a koupou nazí.“

  Tony řekl, že v létě, když je teplo, celý den leží nahý ve své zahradě. Potom jde vykonat všechny denní povinnosti jako každý jiný člověk – pracuje, kontroluje emaily, platí účty. Také uvedl, že většina naturistů se neobnažuje neustále, ve vnitřních prostorách nebo za chladného počasí obvykle nosí oblečení.

  Tony je přesvědčený, že takováto vědomá nahota podporuje nejen tělesné, ale i duševní zdraví. Kromě úlevy od stresu a pocitu propojení s přírodou přináší také pozitivní myšlení. „Jako skupina propagujeme pozitivní přístup k tělu a jakkoliv lidé vypadají, budeme je akceptovat. Nepotřebujete mít perfektní tělo jako z Instagramu, abyste mohli být naturistou,“ vysvětluje Tony.

  Naturisté jsou podle Tonyho mírumilovní a otevření lidé s pozitivním přístupem k životu. Rozhodně si tak nezaslouží, aby se na ně většinová společnost dívala skrz prsty kvůli neopodstatněným předsudkům. „Nejsme nic z toho, co si o nás většina lidí myslí,“ uzavírá Tony.

  Zdroj: Mirror, Naturist Action Group  Nepřehlédněte