Radnice dala práci hendikepovaným. Nové bistro se otevřelo přímo na úřadě

21.10.2020
Anna Julie Řehořová

Mezi řádky je název, který nese i kavárna na Smíchově; patří totiž do stejné skupiny sociálních podniků, kde pracují lidé s postižením. Nové bistro na Praze 7 se otevřelo 20.října. Kdy bude přístupné i veřejnosti je zatím otázkou. Skupina sociálních podniků Etincelle je držitelem ocenění Společensky prospěšný podnikatel roku 2018. Do prostorů radnice se tímto dostal zcela nový koncept, jenž nabídne širokou škálu vlastních výrobků.

Spisovatelka Bára Nesvadbová je patronkou Etincelle. „Dát dnes práci komukoli je zázrak, a jsem nesmírně vděčná radnici Prahy 7, že si vybrala právě nás. Že nekastuje a že je pro lidi, co na radnici pracují, důležité zařadit do běžného života lidi s hendikepem,“ vyjádřila se Nesvadbová. „V této náročné době jsme nechtěli nechat zaměstnance úřadu bez jídla a pití. Proto jsme s celým naším týmem dělali maximum a bistro zprovoznili doslova během pár dnů od převzetí prostor. Je to asi náš rekord… Těšíme se ale, že až bude radnice plně otevřená veřejnosti, najdou si k nám cestu také občané Prahy 7, kteří si přijdou na úřad něco vyřídit nebo ti, kteří bydlí poblíž,“ řekl ředitel a zakladatel Etincelle, Jakub Knězů.

Bistro nabídne například fair trade kávu, slané a sladké pečivo a několik druhů chleba, který se sem vozí z řemeslné pekárny Na Návsi v Kladně. I tu spolu s dalšími kavárnami, bistry, cateringovou službou, pekařstvím a farmou provozuje skupina Etincelle. V nabídce ale nebude chybět ani snídaňové menu nebo teplé polévky třeba k obědu.

Sociální podnikání se tak rozmáhá a ukazuje, že zde má své místo. Jen Etincelle ve svých sociálních podnicích zaměstnává okolo sto padesáti lidí s postižením. Vedle všech gastronomických zařízení a provozoven spravuje také prádelnu a uklízí veřejná prostranství, včetně například sekání trávy nebo plení záhonků.Nepřehlédněte