• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Radotín se dočká krytého bazénu

  18.10.2017
  Ondřej Hudec

  Již v době, kdy se začaly kreslit plány biotopu, připravovala radotínská radnice souběžně také projekt krytého bazénu v areálu základní školy. Vzhledem k potřebným finančním prostředkům bylo jasné, že není možné realizovat obojí najednou. V letošním roce se ale podařilo peníze získat a nyní se předává staveniště firmě, která vyhrála výběrové řízení.

  Krytý bazén by měl v prvé řadě sloužit školám: „Výuka plavání bude pro žáky místních školek, škol i gymnázia jednodušší, nebudou muset nikam složitě cestovat,“ jmenuje zásadní výhodu bazénu pro místní občany Karel Hanzlík,radotínský starosta a dodává: „Neznamená to ale, že by bazén neměl sloužit i ostatní veřejnosti. Počítá se s ranními a odpoledními hodinami a samozřejmě s víkendy.“
  „Kombinací biotopu a bazénu vznikne unikátní areál, který v republice nemá obdobu,“ říká Miroslav Knotek zástupce starosty Městské části Praha 16.
  O stavbu plaveckého bazénu projevily zájem dvě firmy, výběrové řízení vyhrála ALBET stavební, s.r.o., nabídla totiž o téměř dva miliony nižší cenu (konkrétně 70 989 155 Kč bez DPH). Ta bude rovněž provádět přemístění hradidlové komory, která je nyní v ploše budoucího staveniště.
  Vzhledem k tomu, že kromě budování nové komory za závorami ve vjezdu do areálu školy a k budoucímu bazénu je nutné vytvořit novou větev kanalizace a napojit ji na trať procházející pod areálem Beach arény, nepůjde ani tady o malou částku, cena je stanovena na 5 680 656 Kč bez DPH. Obálky obou výběrových řízení se otevíraly v září, v říjnu si po podpisu firma přebírá obě staveniště.

  Nejprve bude potřeba zprovoznit novou hradidlovou komoru, aby bylo možné zrušit starou, přesto se předpokládá zahájení zemních prací pro bazénovou halu již koncem října.Dokončení staveb je naplánováno na rok 2018, práce by se ale vedlejšího areálu přírodního koupaliště neměly příliš dotknout. V době zahájení další sezóny biotopu by již měla stát hrubá stavba a pracovat se bude uvnitř bazénové haly.

  A jak to vše bude po dokončení vypadat?  V hale bude pětadvacetimetrový bazén se čtyřmi klasickými dráhami a jednou širší relaxační, v níž bude i lavice s tryskami. Před nimi, blíže vchodu, budou dva kruhové bazénky – vířivka a brouzdaliště pro malé děti. V napojení na stávající budovu hygienického a technologického zázemí se navíc chystá pára. Stavba se dotkne i zmíněného zázemí – na terase v prvním patře vyroste strojovna vzduchotechniky a vytápění, vedle ní vznikne nově krytá restaurace. V projektu se počítá se zázemím biotopu (který využívá dobudované vnější převlékárny, sprchy i toalety), pro bazén se tedy otevřou pánské a dámské šatny a sociální vybavení v přízemí pod budoucí restaurací. Ty budou napojeny přímo na bazénovou halu.
  Vzhledem k rozměrům chystané stavby (40 na 21 metrů) zanikne na stávajícím parkovišti 24 míst k stání. S potřebou dalších parkovacích míst se počítalo již od chvíle, kdy se rodila první studie na rekultivaci bývalé čističky. Volba tehdy padla na neužívaný pozemek vedle beachvolejbalových kurtů.

  „Bohužel tehdejší majitel pozemku, na němž jsou dnes túje, potřeboval rychle finanční prostředky a nepočkal na naši nabídku. Od počátku jsme nové majitele upozorňovali na nevhodnost jejich projektu pro tuto oblast. Autoři bludiště počítali s návštěvností až 20 tisíc osob ročně, ale bez jakékoliv spoluúčasti na parkování a zázemí pro tuto část Radotína. Během výstavby biotopu jsme vedli jednání o odkupu pozemků,“ vysvětluje Knotek.

  Majitelé nakonec souhlasili s prodejem v roce 2015 a na jaře 2016 se stala majitelem pozemku městská část, která pro sezóny 2016 a 2017 bludiště ponechala v bezplatném pronájmu původním majitelům. Během následujících měsíců by měla být projednána žádost městské části o územní rozhodnutí pro tento pozemek. Poté na něm vznikne odstavná plocha s přírodním povrchem (zpevněná štěrkem), přirozeně vsakující dešťovou vodu ohraničená stávajícími tújemi. Na ní by mělo být k dispozici dalších 75 míst k stání pro všechny zdejší sportovní areály.

  Zdroj: praha16.eu  Nepřehlédněte