Rakušan vládě navrhne další prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem

24.11.2022
Doris Drienová

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhne vládě další prodloužení kontrol na hranici se Slovenskem. Řekl to poslancům na sněmovním bezpečnostním výboru. Neupřesnil, o kolik dnů prodloužení navrhne, ideální by podle něj však bylo minimálně 30 dnů. Česko hranici se Slovenskem kontroluje od konce září, zatím má opatření trvat do 12. prosince.

Návrh na prodloužení kontrol chce Rakušan vládě předložit 7. prosince. Řekl také, že chce ale jednat o úpravě režimu, například okolo vánočních svátků, aby kontroly nekomplikovaly například setkávání rodin.

Policisté a vojáci jsou na hranicích nasazeni, protože od května roste počet především syrských migrantů, kteří nelegálně překračují slovensko-českou hranici a míří převážně dále do Německa. Nejvíce migrantů přechází hranice na jižní Moravu a do Zlínského kraje. Na Slovensko obvykle přicházejí či přijíždějí z Maďarska, kam se dostávají z Balkánu.

Policejní prezident Martin Vondrášek dnes poslancům z bezpečnostního výboru řekl, že letos při nelegální tranzitní migraci odhalili policisté přes 21.000 lidí, tedy více než šestinásobek počtu, který byl registrován při migrační krizi v roce 2015. Od zahájení nynějších kontrol na hranicích policie odhalila téměř 9000 cizinců, více než 2000 byl odepřen vstup do Česka, přes 3000 lidí bylo v rámci readmisí vráceno na Slovensko. Policisté také zadrželi 115 převaděčů.

V posledních dnech podle Vondráška nápor na českých hranicích se Slovenskem klesá, v Rakousku však počty zjištěných migrantů zůstávají vysoké.

Spory kolem zavádění kontrol na hranicích uvnitř schengenského prostoru a také přijímáním migrantů vyzvednutých ve Středozemním moři by se měli v pátek zabývat ministři vnitra členských zemí EU na mimořádné schůzi. V posledních týdnech se v unijních institucích mluví především o takzvané balkánské trase, kde unijní pohraniční agentura Frontex pozoruje meziroční nárůst v počtu migrantů přicházejících nelegálně do EU téměř na trojnásobek.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte