Referendum: většina občanů Chuchelny na Semilsku nechce obnovení těžby v místním lomu

10.10.2021
Fefík

V referendu odpovídali obyvatelé obce na otázku: Souhlasíte s tím, aby obec Chuchelna (…) podnikla kroky k tomu, aby nedošlo k obnovení těžby v dobývacím prostoru Chuchelna na katastrálním území obce Chuchelna?

Referenda se účastnilo 471 ze 793 oprávněných osob, což je 59 procent, rozhodnutí občanů v referendu je tak platné a pro obec závazné.

Proti možnému otevření čedičového lomu hlasovalo 382 oprávněných osob, tedy 81 procent. Stručně řečeno – referenda se zúčastnil potřebný počet občanů Chuchelny a většina vyjádřila nesouhlas s obnovením těžby čediče.

Ráda bych všem poděkovala – za pomoc, za účast a za vše, co bylo třeba udělat, abychom dali obci mandát k tomu, postupovat proti případné obnově těžby. Je to samozřejmě jen první krok, ale znamená mnoho. Minimálně jistotu, že místní občané z většiny nechtějí devastovat krajinu, kterou mají rádi,“ uvedla Klára Voskovcová ze Spolku Mlok z lomu.

Co přinesou prosincové změny v dopravě v Libereckém kraji?

 

Právě na základě podnětu místního spolku se referendum konalo. Lidé mají strach o spodní vody a les, obávají se prachu, hluku a otřesů. Území Chuchelny od roku 2015 spadá do Globálního parku UNESCO Český ráj a obnovení těžby by pro udržení této prestižní značky znamenalo problém.

Těžba v lomu začala už v roce 1967, těžaři ho opustili v roce 2004, povolení pro těžbu je ale stále platné. Lom je v současnosti v takzvaném režimu zajištění a to až do konce června roku 2024. Před uplynutím této lhůty chce Eurovia požádat o prodloužení tohoto režimu. Těžbu v lomu nemá Eurovia – podle mluvčí společnosti Ivety Štočkové – v plánu ještě několik let.

Tip na nenáročný podzimní výlet – Zbirohy a Besedické skály. Klid, lapkové tu už nejsou

 

Čediče je nyní dost. Podle odborníků se ale situace během asi sedmi let změní. Čedič z Chuchelny patří k nejkvalitnějším v zemi, hodí se například pro zatěžované dopravní stavby silnic a železničních tratí.

Referendum se konalo současně s volbami do Poslanecké sněmovny, ne každý volič ale hlasoval i v referendu. K volbám v Chuchelně přišlo 574 voličů (tj. účast 72,75 procent). Ve sněmovních volbách v Chuchelně s výrazným náskokem vyhrálo uskupení SPOLU, další byli Piráti a Starostové, ANO, SPD a do sněmovny by se podle hlasů z Chuchelny dostala i Přísaha.

Zdroje: Klára Voskovcová, Spolek Mlok z lomu; TrosečníkNepřehlédněte