Rekordní inflace a vyvlastnění půdy bez náhrady aneb vláda komunisty Mugabeho v Zimbabwe

Další fotky

Africké státy vzniklé po pádu kolonialismu hledaly cestu k prosperitě a blahobytu různými způsoby. Řada z nich se shlédla v komunistických ideálech a s nimi související materiální a finanční podporou SSSR. Jedním z nich bylo i Zimbabwe.

Jeho čelný představitel Robert Gabriel Mugabe (nar. 21. února 1924) vyhrál 4. března 1980 volby v Zimbabwe a jako premiér se ujal vlády v zemi ve jménu komunismu autokratickým způsobem. Narodil se v chudé rodině, vystudoval ekonomii v Londýně a potom pracoval jako učitel ve škole v Rhodesii a Ghaně. Osvojil si marxismus a připojil se k africkým nacionalistům požadujícím vytvoření nezávislého černošského státu. Za pobuřování proti státu byl v letech 1964 až 1974 vězněn. Po odpykání trestu uprchl do Mozambiku, kde založil a vedl ZANU (Zimbabwskou africkou národní unii), která bojovala proti bílé vládě Iana Smithe.

7 faktů o nejbizarnějším diktátorovi na světě. Skutečně své nepřátele pojídal?

Teroristické útoky na bílé obyvatele přivedly všechny frakce k jednacímu stolu. Mugabe se neochotně zúčastnil mírových jednání, která zprostředkovala Velká Británie. Dohoda ukončila válku. Následovaly nerasové, ale zmanipulované volby v roce 1980, ve kterých Mugabe se svou stranou ZANU zvítězil a stal se předsedou vlády. 31. prosince 1987 byl Mugabe zvolen prezidentem V roce 2000 se stal diktátorem. I v politickém přesvědčení ušel dlouhou cestu – od afrického nacionalisty (60. léta), přes marxistu-leninistu (80. léta) k socialistovi (90. léta) a konečně na začátku nového tisíciletí se stal diktátorem.

Dne 21. listopadu 2017, krátce po úspěšném armádním puči a sesazení z čela ZANU-PF (Zimbabwské africké národní unie – Vlastenecké fronty), ohlásil svou rezignaci na prezidentský úřad. Zimbabwe vládl 37 let. Jeho politika je nazývána jako „mugabeismus“ a jeho katastrofální hospodářská politika jako „zimbabwizace“. Mnoho Afričanů ho však oslavuje jako hrdinu boje za nezávislost.

„Vlast nebo smrt!“ pravil Castro a dovedl Kubu k totálnímu krachu

„Zimbabwizace“ Jeho Excelence soudruh Mugabe (tak ho uvedla hlasatelka):

  • Rekordní hyperinflace v roce 2008 činila 231.000.000 % (ty nuly jsou v pořádku) byla nejvyšší na světě. Mugabe nechal nekontrolovatelně tisknout peníze stále vyšších hodnot a pouštěl je do oběhu. Výjimkou nebyla ani půlmiliardová bankovka = 2 americké dolary = 2 bochníky chleba. V 70. letech minulého století jim stabilní měnu záviděl celý svět.
  • Zemi opustilo 160 000 bělochů a přestěhovalo se do sousední Jihoafrické republiky.
  • Bílí farmáři museli vyklidit své farmy a přenechat je černým bezzemkům a část jich odešla. Jejich odchod způsobil v zemi kolaps zemědělské produkce.
  • Zabavené farmy končí buď v plamenech anebo ve vlastnictví prominentů vládní strany – bývalý viceprezident dostal 16 farem.
  • Na černošské bezzemky, v jejichž jménu se reforma prováděla, nikdy nedošlo
  • K pozemkové reformě mělo dojít postupně, noví vlastníci černé pleti měli být školeni a bílí farmáři měli dostat kompenzace. To se nikdy nestalo.
  • I když země trpěla nedostatkem valut, Mugabe jednal koncem 90. let s Ruskem o nákupu vojenských bojových vrtulníků za desítky milionů dolarů.
  • Mugabe prohlásil, že bílí jsou nepřátelé Zimbabwe a jako takové je nenávidíme.

FOTO: Mugabe

Mugabe - Zimbabwský diktátor Mugabe s manželkou – iDNES.czMugabe - Robert Mugabe (1979) – wikipediaMugabe - Protesty proti volbám v Zimbabwe (2018) – Robert Mugabe (1979)Mugabe - Hyperiflanční Zimbabwe – milionová bankovka – Roklen24Mugabe - Mandela a Mugabe –
Další fotky
Mugabe - Policie v Zimbabwe zasahuje proti opozici – BBCMugabe - Protesty proti volbám v Zimbabwev Harare (2018) – )Mugabe - Vlajka Zimbabwe – státní vlajkyMugabe - Zimbabwe – smartraveller

Za co Mugabe nemůže:

  • Za epidemii viru HIV – nakažena je ¼ dospělé populace.

Pojem zimbabwizace se proto stal v politologickém pojmosloví synonymem pro zbídačování, ať již některému dalšímu státu hrozí nebo již nastalo.

 

 

 

Dnes, 14:41
Jihočeské Holašovice jsou ideálním místem pro výlet v době, kdy se stále ještě obáváme koronaviru....
Dnes, 14:00
Oběťmi se v tomto případě stali tři mladí lidé a vrah, který projevil značnou brutalitu, nebyl...
Dnes, 12:12
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 12:12
Se začátkem června již šestým rokem přichází do Prahy i dalších měst v republice sochařský...
Dnes, 10:00
Hitler tehdy opravdu velice zuřil. Jeho oblíbenec Heydrich zemřel. V prvním návalu vzteku chtěl nechat...
Včera, 15:25
Více než tři tisíce metrů vysoké zasněžené hřebeny jihoamerických velehor And, nejdelšího horského pásma na...
Včera, 14:00
Středověké vojenské ležení, kdesi v Uhrách. Tak, jak zcela nepochybně vypadalo, vždyť filmoví tvůrci se...
Včera, 10:20
Fenomén chataření a chalupaření se rozvinul v Československu za normalizace, i když trampování a pobyt...
Včera, 08:20
Do paměti televizních diváků se nesmazatelně zapsal jako knížepán z pohádky Princezna ze mlejna nebo...
2.6.2020
Duchovní život našich předků před přijetím křesťanství byl velmi pestrý. Nebyli tak negramotnými a nekulturními...
2.6.2020
Člověk si otázku „proč“ klade od úsvitu dějin. To je jistě chvályhodné, ale svět dokážou...
Reklama