Jeho čelný představitel Robert Gabriel Mugabe (nar. 21. února 1924) vyhrál 4. března 1980 volby v Zimbabwe a jako premiér se ujal vlády v zemi ve jménu komunismu autokratickým způsobem. Narodil se v chudé rodině, vystudoval ekonomii v Londýně a potom pracoval jako učitel ve škole v Rhodesii a Ghaně. Osvojil si marxismus a připojil se k africkým nacionalistům požadujícím vytvoření nezávislého černošského státu. Za pobuřování proti státu byl v letech 1964 až 1974 vězněn. Po odpykání trestu uprchl do Mozambiku, kde založil a vedl ZANU (Zimbabwskou africkou národní unii), která bojovala proti bílé vládě Iana Smithe.
Teroristické útoky na bílé obyvatele přivedly všechny frakce k jednacímu stolu. Mugabe se neochotně zúčastnil mírových jednání, která zprostředkovala Velká Británie. Dohoda ukončila válku. Následovaly nerasové, ale zmanipulované volby v roce 1980, ve kterých Mugabe se svou stranou ZANU zvítězil a stal se předsedou vlády. 31. prosince 1987 byl Mugabe zvolen prezidentem V roce 2000 se stal diktátorem. I v politickém přesvědčení ušel dlouhou cestu – od afrického nacionalisty (60. léta), přes marxistu-leninistu (80. léta) k socialistovi (90. léta) a konečně na začátku nového tisíciletí se stal diktátorem.
Dne 21. listopadu 2017, krátce po úspěšném armádním puči a sesazení z čela ZANU-PF (Zimbabwské africké národní unie – Vlastenecké fronty), ohlásil svou rezignaci na prezidentský úřad. Zimbabwe vládl 37 let. Jeho politika je nazývána jako „mugabeismus“ a jeho katastrofální hospodářská politika jako „zimbabwizace“. Mnoho Afričanů ho však oslavuje jako hrdinu boje za nezávislost.
„Zimbabwizace“ Jeho Excelence soudruh Mugabe (tak ho uvedla hlasatelka):
- Rekordní hyperinflace v roce 2008 činila 231.000.000 % (ty nuly jsou v pořádku) byla nejvyšší na světě. Mugabe nechal nekontrolovatelně tisknout peníze stále vyšších hodnot a pouštěl je do oběhu. Výjimkou nebyla ani půlmiliardová bankovka = 2 americké dolary = 2 bochníky chleba. V 70. letech minulého století jim stabilní měnu záviděl celý svět.
- Zemi opustilo 160 000 bělochů a přestěhovalo se do sousední Jihoafrické republiky.
- Bílí farmáři museli vyklidit své farmy a přenechat je černým bezzemkům a část jich odešla. Jejich odchod způsobil v zemi kolaps zemědělské produkce.
- Zabavené farmy končí buď v plamenech anebo ve vlastnictví prominentů vládní strany – bývalý viceprezident dostal 16 farem.
- Na černošské bezzemky, v jejichž jménu se reforma prováděla, nikdy nedošlo
- K pozemkové reformě mělo dojít postupně, noví vlastníci černé pleti měli být školeni a bílí farmáři měli dostat kompenzace. To se nikdy nestalo.
- I když země trpěla nedostatkem valut, Mugabe jednal koncem 90. let s Ruskem o nákupu vojenských bojových vrtulníků za desítky milionů dolarů.
- Mugabe prohlásil, že bílí jsou nepřátelé Zimbabwe a jako takové je nenávidíme.
Za co Mugabe nemůže:
- Za epidemii viru HIV – nakažena je ¼ dospělé populace.
Pojem zimbabwizace se proto stal v politologickém pojmosloví synonymem pro zbídačování, ať již některému dalšímu státu hrozí nebo již nastalo.