Reuter k přenosu zpráv používal i holuby. Byli rychlejší než vlak a čas jsou peníze

Další fotky

Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul Julius Baron von Reuter? Nelitoval času, ani námahy, aby zprávy dostával a zase posílal co možná nejrychleji. To jeho agentura jako první oznámila v Evropě, že v USA zastřelili Lincolna. Jak se mu to povedlo?

Původně se P. J. Reuter jmenoval Israel Beer Josaphat, protože pocházel z židovské rodiny. Jeho otec byl rabín. V Göttingenu se Reuter setkal s C. F. Gaussem, slavným německým matematikem a fyzikem, jenž prováděl pokusy s přenosem elektrických signálů pomocí kabelů.

Po příjezdu do Londýna 29. října roku 1845 začal Reuter  používat jméno Joseph Josephat. 16. listopadu téhož roku konvertoval ke křesťanství a změnil své jméno na Paul Julius Reuter. O týden později, 23. listopadu, se oženil v Berlíně s Idou Marií Elizabeth Clementinou Magnusovou a měl s ní dva syny. Po neúspěšné revoluci a sepsání několika politických pamfletů roku 1848 opustil Německo a odešel do Paříže, kde pracoval v informační agentuře C.-L. Havase, pozdější Agence France-Presse.

Češi hltají informace, které nedovedou posoudit, říká průzkum. Převládá mediální negramotnost

V době, kdy vznikala telegrafie, Reuter založil v Cáchách první kancelář Reuters. Na telegrafní trase Berlín – Paříž scházelo propojení v úseku Cáchy – Brusel; Reuter toto spojení zajistil jako první pomocí poštovních holubů. 25. dubna 1850 vyslal 40 poštovních holubů s aktuálním burzovním zpravodajstvím mezi městy Brusel a Cáchy. Ti umožňovali doručování zpráv mnohem rychleji než poštovní vlaky, díky čemuž Reuter měl výrazně rychlejší přístup k informacím z pařížské burzy. Holub dosahuje rychlosti 80 – 100 km/h a během jednoho dne se dokáže vrátit i ze vzdálenosti blížící se 1000 km. Reuter jich choval až 200, což už byl pořádný holubník. Holubi byli nahrazeni příští rok přímým telegrafním spojením.

Praha zřídí funkci informačního ombudsmana, bude jím Kužílek

V roce 1851 Reuter znovu přesídlil do Londýna a zřídil kancelář na londýnské burze cenných papírů. V té době založil tiskovou agenturu Reuters, která se později stala jednou z největších světových agentur informujících o finančních trzích.

Když 17. března 1857 Reuter získal občanství Velké Británie, zasadil se o zřízení podmořského telegrafního spojení z Británie na evropský kontinent pod Lamanšským průlivem. První pokus s tímto druhem spojení se konal roku 1850 a podařilo se dosáhnout rychlosti kolem dvaceti slov za minutu). Roku 1863 bylo spojení dále prodlouženo na jihozápadní pobřeží Irska, do Corku. Z lodí připlouvajících ze Spojených států amerických byla poblíž Corku vhazována do moře vodotěsná pouzdra s depešemi, ty z moře lovili pracovníci agentury a z Corku je pak odesílali telegrafem do Londýna. Zprávy z Ameriky tam tak byly dříve než loď, což představovalo značný náskok před konkurencí, která si musela počkat, až loď přirazí k molu.

Rakovník - radnice

Rakovník spouští nový informační systém, využije SMS a maily

Díky tomu také Reuterova agentura mohla 26. dubna 1865 jako první uveřejnit zprávu o atentátu na prezidenta Spojených států Abrahama Lincolna, k níž došlo 14. dubna, a vyvolala tím na evropských burzách chaos. Kníže ze Saska-Coburgu Ernest II. ocenil Reuterovy zásluhy tím, že mu 7. září 1871 udělil titul barona.

V roce 1883 Reuter pro pracovníky agentury stanovil pořadí důležitosti zpráv podle událostí, kterých se týká. Za každou orientační zprávou mělo následovat její podrobné, objektivní a vyvážené rozvedení. Stanovil tak pravidla, kterými se řídí i dnešní světové tiskové agentury. Julius Reuter zemřel 25. února 1899  ve francouzském městě Nice v tzv. Reuterově vile, 11 let poté, co odešel do důchodu. Byl pohřben do rodinné hrobky v Londýně na hřbitově West Norwood Cemetery.

FOTO: Reuter

Reuter - Paul Julius Reuter (1816 – 1899) – WIKIPEDIAReuter - Reuterova holubí pošta – DeutschlandfunkReuter - Loď ke kladení podmořských kabelů – přelom 19. a 20. století – archiv Václava PavlíkaReuter - Karikatura P. J. Reutera (1872) – wikipediaReuter - Pomník P. J. Reutera v Londýně – wikipedia
Další fotky
Reuter - Paul Julius Reuter – pomník v LondýněReuter - Paul Julius Reuter (1816 – 1899) – WIKIPEDIAReuter - Reuterova holubí pošta – DeutschlandfunkReuter - Poštovní holub – wikipediaReuter - Síť podmořských kabelů na přelomu 19. a 20. století – archiv Václava PavlíkaReuter - Ukládání konce podmořského kabelu do země – přelom 19. a 20. století – archiv Václava PavlíkaReuter - Vysílací a přijímací stanice podmořského kabelu ve Spojenýchc státech – přelom 19. a 20. století – archiv Václava PavlíkaReuter - OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jeho Reuters dnes patří do „Velké trojky“ zpravodajských agentur spolu s francouzskou AFP (Agence France Press) a americkou AP-NY (Associated Press New York).

 

Dnes, 15:40
Náborový pesimismus firem se obrací k lepšímu, do konce roku firmy nepředpokládají velké otřesy. Vyplývá...
Dnes, 13:40
Zámek Nelahozeves nalezneme na levém břehu Vltavy, necelé tři kilometry severně od Kralup nad Vltavou....
Dnes, 11:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
meditace
Dnes, 11:40
Mnoho lidí ve svém životě přijde do bodu, kdy začnou přemýšlet nad velkou změnou, nad...
Dnes, 10:20
Víno s bylinkami se pro utužení kondice používalo již ve starověku. Víte, že vinná réva...
Dnes, 08:59
S odchodem režiséra Jiřího Menzla, nejmladšího z představitelů takzvané nové filmové vlny 60. let, se...
Dnes, 08:40
Komerční článek
Mnohé obce a města nyní řeší, které projekty elektronizace mají pro jejich organizaci smysl, a...
Dnes, 08:11
V českých mediálních luzích a hájích pravděpodobně jen těžko najdeme někoho podobného, kdo by byl...
Včera, 15:40
Náhrobek, popsaný hebrejskými písmeny a pokrytý kamínky, je velmi zvláštní a velmi často navštěvované místo....
Včera, 13:40
Důležité je zde všechno. Autentický hlas, zpěv, pohyby, mimika, gesta, hudební nástroje. Ale ze všeho...
Včera, 11:40
Téměř osmdesátky se dnes dožívá legendární horolezec Reinhold Messner a to, co zažil, by vydalo...
Reklama