Revivalové kapely. Chtějí si hrát jen na dvojníky idolů?

17.9.2020
Daniela Hatinová
Další fotky

Kdyby nebyly revivalové kapely, nemohli bychom své hudební idoly poslouchat živě. Někteří říkají, že jde o pouhou zábavu, jiní v tom vidí náročné umění. Revivalování má své pevné zásady. Musí to být nejen živé, ale také naprosto identické. V poslední době se vyrojilo mnoho skupin, které se přibližují svému idolu. Vznik mnohých iniciovaly samy aktivní fan kluby. Chtějí vyrábět pouhé dvojníky? Není totiž revival jako revival.

Jde o pouhé dvojníky?

Co je „tribute to“? Zpěváci i hráči si ponechávají osobitý přístup k hudebnímu stylu, jen si vybírají písničky svého hudebního vzoru a natočí o tom snímek nebo předvedou pořad. Dalším druhem „revival“. Tady už záleží na maximální autentičnosti, ke které se interpreti přibližují tu na 60 %, tam zas na 99 %. Těch 99 % je už skutečné umění, které ve výtvarném světě připomíná restaurátorství, tady jde o restaurátory hudební (Queenie). A ještě je tu něco lahůdkového.

Elvis a Priscilla Presleyovi, láska na první pohled. Manželství jim ale nevydrželo

„Origine members“. Když jdete kolem plakátu na koncert skupiny s „origine members“, tak můžete předpokládat dost velkou původnost. Některé kapely mají originálního frontmana, což je nejlepší, ale původní člen skupiny – bubeník nebo kytarista je také zárukou úspěchu (Beach Boys, Animals, Olympic, George Beatovens).

Rušno kolem Janis i Amy

Janis Joplin. Polohovala se do rythm and bluesové syrové polohy a opepřila ji rockovou přímočarostí, expresivitou a soulovou oduševnělostí. Měla hřívu, ne z krátkých, ale hustých dlouhých vlasů, dlouhou síťovanou háčkovanou vestu, dlouhé korále a na zápěstí jí břinkaly korálkové náramky a do hudby se vlnily zvonové kalhoty. Uměla „tiše“ křičet, „plačíc“ se smát, měla chraplavé výšky a jasné až zářivé hloubky. Získala titul První rocková zpěvačka (první chronologicky i výkonem).

Mnoho zpěvaček zařadilo do svého repertoáru některé její písně, hlavně Piece of My Heart (Joss Stone, Pink, Erma Franklin, Bianca Ryan), žádná se dosud nepustila přímo do revivalu. Ale její fan club nezahálí a zve zájemce na různé tribute akce.

Amy se polohovala do ikonické taneční hudby 50. – 60. let, kdy vládly dívčí hudební skupiny křehkého zjevu, „black“, „white“ i „mix“, v mini sukních a sáčkách a maxi výčesech jako měly členky kapel Ronettes, Chordettes, Shangri Las, Supremes, Crystals. A právě bývalá skupina této zpěvačky i fan club se daly znovu dohromady a stará skupina objíždí svět s novou zpěvačkou se svým turné Forever Amy, měli přijet i k nám.

Lee si na Elvise nechce jenom hrát

Elvisovo sídlo Graceland je druhé nejnavštěvovanější v USA hned po Bílém domě. Obě jsou prezidentská sídla s tím, že to prvé je sídlo Krále rock and rollu, který si svými kovbojskými gesty, plnokrevným rockem a přesvědčivým hlasem osedlal celou Ameriku, zejména hity That´s All Right, Blue Suede Shoes, Blue Moon a Little Darling. Nikdo by to předtím do plachého chlapce neřekl. Na světové turné i k nám se před nedávnem vydalo tribute show One Night of Elvis.

Elvis stále žije. Přinejmenším v konspiračních teoriích

Představení má dvě části. 68 Comeback Special a druhá polovina show je věnována rokům v Las Vegas. One Night Of Elvis za posledních 10 let procestovala polovinu světa a vyprodala řadu prestižních sálů. Krále rock´n´rollu na podiu ztvárňuje Lee Memphis King, který je v této roli velice přesvědčivý.

Živo kolem Aznavoura

Formidable! Aznavour je tribute pořad. Vypráví skrze kultovní písně příběh života slavného šansoniéra. Zpěvák, skladatel a herec arménského původu Charles Aznavour je považován za „francouzského Sinatru“. Aznavour napsal více než 800 a nahrál více než 1200 písní. Zpíval v mnoha jazycích a na svém kontě měl více než 180 miliónů prodaných desek. Je proto právem považován za jednu z největších hudebních legend naší doby podobně jako Elvis Presley.

Liverpool má v hlavě „brouky“

Paul, John, George, Ringo. Nemají vůbec ustláno na růžích ti, co chtějí svým muzikantstvím vzdát hold králům mezi legendami. Musí to být extra precizní a autentické. Už proto, že jejich úspěch byl definován jako „esence kombinace jedinečných individualit“. Beatles byli jiní než ostatní skupiny. Neskákali, neběhali, netančili. Byli jako přilepení. Způsobně v sáčkách, skoro se nehýbali. Prostě zpívali a hráli, zato s ohromnou radostí a ta jako „hrníčku vař“ se přelévala do publika.

Beatles. Co o legendárních „broucích“ možná nevíte

Co o tom říkají ti, kteří se oddali legendě zvané Beatles? „Chce to velkou pokoru a odpovědnost,“ tvrdí revivalové skupiny a kritici doplňují: „Výborné hráčství i empatii brilantně vyladit beatlesovský zvuk. Může se to vůbec někomu podařit?“ A právě o to jde i revivalové skupině The Backbeat Beatles. Vznikla v roce 1994. Byl to nápad hudebníka Chrise O´ Nella z Liverpoolu. Podnětem se stalo jeho angažmá na filmování snímku o Beatles. Chris zde vydal maximum. A založil skupinu Backbeat Beatles. Jsou jedni z nejlepších, ne-li nejlepší z novodobých „brouků“. A co víc, jsou přímo z Liverpoolu.

Queen mají mnoho „dvojníků“

Pilsen Queen Tribute Band z Plzně. Frontmanem kapely je zpěvák Filip Nováček. Devizou autentický čtyřvokál. Předtím členové kapely hráli každý ve své skupině. Táhlo je to však víc ke Queen – a spojili se. A Queenie z Prahy? Byli pozváni královnou Alžbětou II. do Británie a znají se s tajemníkem Freddie Mercuryho. Pozval je do Švýcarska na festival v Montreux.

Byli zde po čase i na festu Freddie For A Day. Zpěvák Michael Kluch (Freddie v Divadle Radka Brzobohatého) své revivalové umění ladí s uměním komorního divadla. Jsou zváni do Skandinávie. Jak to jen dělají? „Snažíme se, o co nejidentičtější tóniny. Je to náročné.“ A frontman dodává, že pomáhá vysoké C. Freddiemu je kolikrát odpustili, jemu ne – v tom je to častokrát drsné.

Všechnu lásku k beatu ještě nerozdali

Rušno je kolem George and Beatovens. I oni se snaží vyladit kytary a zpěv do co nejpřesvědčivějšího identického zvuku původní kapely, v níž se na počátku 60. let setkali Petr Novák a Karel Kahovec a oslovili písničkami Povídej (Petr Novák) a Všechnu lásku jsem rozdal (Karel Kahovec). Současná skupina má část svých členů „members origine“, což jejich publikum oceňuje „Je to vitální, velmi mladistvé.“ A George and Beatovens odpovídají: „Díky. Takoví už beatníci jsou.“

FOTO: Revivalové kapely – návrat ke svým idolům

Revivalové kapely – návrat ke svým idolům - BeatlesRevivalové kapely – návrat ke svým idolům - Elvis PresleyRevivalové kapely – návrat ke svým idolům - Charles AznavourRevivalové kapely – návrat ke svým idolům - Freddie MercuryRevivalové kapely – návrat ke svým idolům - Janis Joplin
Další fotky
Revivalové kapely – návrat ke svým idolům - Amy WinehouseRevivalové kapely – návrat ke svým idolům - George BeatovensRevivalové kapely – návrat ke svým idolům - George Beatovens


Nepřehlédněte