• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Revizoři pražské MHD měli loni žně

  10.6.2023
  Simona Knotková

  Revizoři v pražské MHD loni provedli 8,33 milionu kontrol a uložili 255 115 pokut. Pražský dopravní podnik (DPP) na nich vybral 227,9 milionu korun.

  Zkontrolováno tak bylo rekordní množství pasažérů a výběr pokut byl nejvyšší minimálně od roku 2016. Novinářům to v pátek řekli zástupci pražského dopravního podniku (DPP). O rok dříve bylo asi 8,18 milionu kontrol, udělených pokut pak 219 607 za zhruba 172,2 milionu korun.

  Oproti roku 2021 loni při srovnatelném množství kontrol poměrně výrazně vzrostl počet udělených pokut, což podle ředitele podniku Petra Witowského může být dáno tím, že lidé z důvodu vysokých cen začali šetřit na jízdném. Dalším z možných vysvětlení je, že lidé více pracovali z domova a pro jízdy MHD používali namísto časových jízdenek jednorázové, které si mohli zapomenout koupit či riskovali jízdu načerno, uvedl.

  V těchto případech nicméně černí pasažéři podle Witowského často chybu uznají a pokutu zaplatí hned na místě, což je možné i kartou. V minulém roce to udělala polovina přistižených oproti 37,2 procentům o rok dříve. Dalších 26,3 procenta lidí loni zaplatilo ve třicetidenní lhůtě, zhruba čtvrtina z nich bezhotovostně. Zbylých 23,7 procenta pokut zůstalo neuhrazených a putovalo do vymáhání.

  Růst počtu kontrol je podle ředitele dán způsobem odměňování revizorů. „Revizoři jsou samozřejmě kontrolami motivováni a část jejich odměny závisí na tom, kolik cestujících zkontrolují,“ uvedl. Dodal, že počet revizorů, kterých je kolem 150, zůstává stabilní.

  Pokuta za jízdu načerno je v metropoli nastavena na 1500 korun, která se snižuje na 1000 korun v případě, že viník pokutu zaplatí do 15 dnů. Pokuta za zapomenutou kartu MHD lítačka je 50 korun. Roční kupon stojí 3650 korun. DPP je největší pražskou městskou firmou a zaměstnává téměř 11 000 lidí.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte