Revizoři si posvítili na českobudějovickou MHD

24.1.2023
Simona Knotková

Revizoři v českobudějovické městské hromadné dopravě (MHD) loni odhalili 13.918 pasažérů, kteří cestovali bez platné jízdenky. Je to o 14 procent více než v roce 2021. Pokutu uhradilo 40 procent z přistižených cestujících. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí dopravního podniku Barbora Fišer.

Největší ztráty ale podniku vznikají především na pokutách uložených cizincům. Loni revizoři přistihli 851 cestujících bez jízdenky ze zahraničí. Pokutu z nich zaplatilo jen 71. Zbylých 780 ji neuhradilo, což v součtu představuje částku téměř 1,2 milionu korun. „Samozřejmě chápeme, že se taková věc stane, cestující ze zahraničí nemusí správně porozumět systému nebo prostě jen zapomenout. Takoví pasažéři se ale většinou k situaci postaví čelem a přirážku uhradí na místě, on-line nebo na přepážce. Řada cizinců ale udělenou pokutu jednoduše ignoruje nebo dokonce ve městě přebývá dlouhodobě a služby, které provozujeme díky poctivým cestujícím i úhradám z veřejného rozpočtu, zneužívá pravidelně,“ uvedl ředitel dopravního podniku Slavoj Dolejš.

Nejčastěji při zneužívání veřejné služby revizoři přistihli občanku Slovenska, které vypsali 39 pokut. Dolejš dodal, že dlužnou částku od lidí s trvalým pobytem a občanstvím v jiném státě není možné vymáhat.

Největší podíl cestujících bez jízdenky ale tvoří čeští pasažéři. „Občas se setkáváme i s absurdními situacemi, kdy nám tito cestující píší stížnosti třeba na zpoždění a jedním dechem dodávají, že při využití našich služeb zásadně cestují ‚na černo‘ a nechystají se na tom nic měnit,“ uvedl Dolejš.

Pokuta pro cestujícího bez jízdenky v českobudějovickém dopravním podniku činí 1500 korun. Pokud ji však přistižený pasažér uhradí na místě nebo do 15 dnů, zaplatí 600 korun.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte