Rok od uzavření škol. Iniciativa vystavila obrázky zoufalých žáků a studentů

Na pražském Palackého náměstí před budovou ministerstva zdravotnictví vystavila dnes studentská iniciativa Dostaňte nás ven! obrázky žáků a studentů, kteří se kvůli epidemii covidu-19 učí na dálku. Happeningem Pořád tu ještě jsme! tak připomněla dnešní roční výročí od prvního uzavření škol v ČR. 

Na náměstí se dopoledne sešlo asi deset studentů z Gymnázia Přírodní škola s ředitelem Františkem Tichým a předsedkyní školského výboru v Praze Marianou Čapkovou, která už dříve iniciovala petici Nesmíme obětovat děti. Petici, která naléhá na řešení současné situace ve školství, podpořilo dosud přibližně 15 tisíc lidí a její autoři ji předali ministrům školství a zdravotnictví i předsedovi vlády.

Účastníci dnešní akce vyvěsili na náměstí asi 150 autoportrétů dětí, na nichž se namalovaly při výuce na dálku. Obrázky podle Tichého přišly ze zhruba 25 škol, které po celé zemi oslovilo pražské Gymnázium Přírodní škola. Kopie přidali organizátoři dnešního happeningu i k dopisu pro ministra zdravotnictví, ve kterém navrhují, aby se umožnily například třídnické hodiny nebo skupinové doučování venku. Povolení venkovních aktivit při dodržení dalších opatření by podle nich umožnilo učitelům i psychologům pracovat s dětmi, kterým chybí psychosociální podněty nebo které mají problémy s učením.

Depresivita i osamělost. Výzkum na vysokých školách ukázal, jak studenti prožívali dálkovou výuku

„Máme představu třídnické hodiny aspoň jednou za týden venku,“ řekl Tichý. Podle návrhu iniciativy by se měla umožnit i venkovní prezenční výuka žáků základních uměleckých škol, venkovní aktivity kroužků středisek volného času a neměly by se zakazovat školní výlety.

„Ve srovnání s evropskými zeměmi patříme k zemím, kde epidemii odnesli žáci nejvíce. Chápu, že prioritou vlády při omezování kontaktů jsou firmy a jejich kontrakty, ale těžce se s tím jako pedagog i jako rodič smiřuji,“ řekl jeden z iniciátorů happeningu, učitel Gymnázia Přírodní škola Jaroslav Najbert. „Uvědomujeme si, že situace pandemie je skutečně vážná. Nemůžeme však přehlížet, že na děti a mladé lidi má téměř rok trvající izolace závažné dopady, ze kterých se bude jen velmi těžko hledat cesta ven,“ doplnila Čapková.

Zástupci iniciativy před měsícem zorganizovali také happening na Malostranském náměstí, kde asi 15 dětí s dvěma pedagogy v pyžamech a županech vyzývalo k hledání alternativ pro prezenční výuku a volnočasové aktivity poslance přicházející do Sněmovny.

adp/ČTK

Dnes, 13:38
Pánové z Londýnské královské společnosti jsou opravdu smutní. Vážili svoji cestu tak daleko na východ...
Dnes, 13:21
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR eviduje případy, kdy zařízení nevyplatila zaměstnancům odměny za...
Dnes, 09:03
Komerční článek
Český patent na třídění odpadu z dílny beskydského kreativního studia MamiArt je unikátní v tom,...
Dnes, 09:03
Po první dávce očkování od firmy AstraZeneca je možné aplikovat druhou dávku od jiného výrobce,...
Dnes, 08:23
Po nočních bouřkách je v Česku bez elektřiny zhruba 45 tisíc odběrných míst, hlavně ve...
Dnes, 08:18
Prostředek k očipování obyvatelstva, škodlivá látka způsobující neplodnost a krvácení z nosu, či dokonce nástroj...
Dnes, 07:08
Není čas ztrácet čas, řekla si čínská firma, která postavila obytný dům o deseti patrech...
Dnes, 06:54
Není příliš známá a vlastně ani příliš velká, se svými 386 obyvateli je Spillville skutečně...
Včera, 14:09
Příští týden v pondělí má vláda představit opatření ve školách, která mají od nového školního...
Včera, 13:42
Večer, kdy chodí za dětmi domů Mikuláš s anděly a čerty, roku 1984 se na...
Včera, 12:21
Sezóna dovolených je tady! Ještě než letos zavítáte do některé z přímořských destinací, přečtěte si,...
Reklama